Ohlédnutí za sezónou 2017 týmu Astana

nabor

Druhým týmem v pořadí je Kazašská Astana. Tým vedený Fabiem Aruem letos prožil sezónu jako na houpačce, poznamenanou tragickým odchodem Michele Scarponiho.

Koupit dres Astana

Tým před sezónou opustili důležití závodníci v čele s Vinecenzem Nibalim, Larsem Boomem a Diegem Rosou. Do svých řad přivedli Mattiho Breschela, Oscara Gatta, Morena Mosera, Michaela Valgrena nebo Jespera Hansena.

Astana prožila velmi špatný vstup do nové sezóny. První výhra přišla až na Tour of the Alps. Před tímto závodem zaznamenal Fabio Aru celkové třetí místo na etapáku Kolem Ománu, Jakob Fuglsang byl 12. na Paříž-Nice.

Michele Scarponi
Poslední výhra Michele Scarponiho

Na Tour of the Alps přijel jako lídr Michele Scarponi a ovládl hned první etapu. V celkovém pořadí také bojoval fantasticky, ale nakonec skončil na 4. místě. Výkon to byl fantastický a Scarponi byl skvěle připraven na Giro. Jenže 22.4., krátce před startem 100. ročníku Gira, kde měl vést svůj tým jako lídr, se jel Scarponi projet v okolí svého domu. Zpět už nedojel. Nepozorný řidič ho na křižovatce přehlédl a život jedné z velkých postav cyklistiky vyhasl.

Tým nastoupil na Giro v osmi lidech, deváté místo patřilo Michele Scarponimu. Závodníci v modrém se pokoušeli vyhrát na památku svého kolegy a kamaráda etapu. Byli k tomu blízko. Třeba v 8. etapě Luis Leon Sánchez (3. místo), Tanel Kangert, do doby než musel odstoupit ze závodu, jezdil fantasticky, ale snaha k úspěchu nevedla.

Jakob Fuglsang
Jakob Fuglsag vítězí v 8. etapě Dauphiné

Další výhra přišla na Critérium du Dauphiné, kde nikoliv Fabio Aru, ale Jakob Fuglsang vyhrál ve dvou etapách a nakonec si odvezl i žlutý dres pro vítěze závodu. Zvedající se formu Astany podtrhl Fabio Aru ziskem titulu mistra Itálie, se kterým odcestoval na Tour de France.

Fabio Aru vítězí v 5. etapě Tour de France

Zde se vše vyvíjelo dokonale. První horský dojezd a Fabio Aru pláchl všem a triumfálně projel cílem. Jakob Fuglsang se vyškrábal na 5. místo a Fabio Aru ohrožoval i žlutý dres, který po 12. etapě získal. V tuto chvíli se začalo smrákat. Fuglsang musel odstoupit, Aru dres po 14. etapě ztratil a začal se propadat pořadím. Pád se sice zastavil na 5. místě, ale v posledním týdnu byl neviditelný a ztrácel. Zachránila ho velká ztráta jezdců v pořadí za ním.

Do sezóny se v červnu pustil Miguel Ángel López, velmi talentovaný Kolumbijec. Už v červenci v Rakousku bral etapový triumf, stejně jako jeho kolega Gatto. Další přidal začátkem srpna v Burgosu a rázem byl spolulídrem týmu na Vueltě.

Miguel Ángel López na Vueltě

Na Vueltě se jako první předvedl Alexey Lutsenko, který vyhrál 5. etapu. Čas Miguela Lópeze přišel ve druhém týdnu. Nejprve opanoval 11. etapu a poté i 15. etapu. Ruku v ruce s těmito výhrami stoupal pořadím a nakonec dokončil závod na 8. místě. Naopak Fabio Aru se trápil. Nejvýše se dostal na 6. místo, ale v Madridu byl až 13.

Závěr sezóny orámoval tým Astana triumfy na GP Bruno Beghelli (Luis Leon Sánchez) a na Tour of Almaty, kde etapy vyhráli Jakob Fuglsang a Alexey Lutsenko, který ovládl i celkové pořadí závodu.

Hodnocení sezóny – 4/10

Tým prožil naprosto bídný vstup do sezóny a když se to začalo konečně zlepšovat, přišlo tragické úmrtí Michele Scarponiho. Druhá polovina sezóny týmu vyšla už mnohem lépe. Svůj talent ukázal Miguel Ángel López, skvělou sezónu (až na nešťastné zranění na Tour) prožil Jakob Fuglsang, vidět byli i Lutsenko, Valgren, Kangert či Sánchez. Naopak uvadající forma v posledních týdnech u Fabia Ara jak na Tour, tak na Vueltě byla pro tým zklamáním.

Líbí se vám dresy Astana?

Kompletní nabídka Astany v našem eshopu.

HLASOVÁNÍ - cyklista roku 2017

Připravili jsme si pro naše čtenáře anketu – cyklista roku 2017. Je to jen ve vašich rukou! Rozhodněte o nejlepším jezdci, týmu a také v dalších několika kategoriích. Jeden vylosovaný hlasující vyhraje kšiltovku Tour de France v hodnotě 599 Kč.