Alexey Lutsenko zvítězil v páté etapě, Froome navýšil vedení

nabor

Pátá etapa Vuelty patřila úniku, z nějž byl nejsilnější Alexey Lutsenko. Chris Froome dnes po celodenní aktivitě svého týmu navýšil své vedení.

Etapa byla pro únik příhodná, a tak se do něj na začátku vydalo hned dvanáct závodníků. Ovšem celý den se na čele pelotonu střídal Christian Knees a Ian Stannard ze Sky. Úniku tak dávali náskok mezi třemi a čtyřmi minutami a zdálo se, že je dostihnou. Jenže asi čtyřiašedesát kilometrů před cílem začalo stoupání druhé kategorie Alto de la Serratella. Zde únik významně navýšil tempo a začali nastupovat ti nejsilnější jezdci. Nedaleko před vrcholem zaútočil Lutsenko společně s Matejem Mohoričem. Ovšem Mohorič zakrátko odpadl a k Lutsenkovi se ve sjezdu naopak dotáhl Marco Haller. Haller zde vytvářel pozici pro Matveye Mamykina. Jenže Mamykin neměl dnes svůj den, a tak jedinou šancí týmu Katusha byl spurtér Marco Haller.

Vedoucí dvojici se vydal stíhat Julian Alaphilippe, Merhawi Kudus, Marc Soler, Alexis Gougeard a také se sem vrátil Mohorič. Spolupráce této skupiny však neprobíhala optimálně, což rozčilovalo Juliana Alaphilippa, který se několikrát obrátil na ostatní a snažil se je donutit ke spolupráci. V mírně klesavé pasáži pak zaútočil Gougeard a s ním vyrazil Kudus. Společně si vypracovali solidní náskok, ale na dvojici před nimi stále ztráceli okolo čtyřiceti sekund. Takto také dorazili pod cílové tříkilometrové stoupání.

Zatímco Lutsenko se hned na začátku zbavil Hallera, Kudus zase Gougearda. Eritrejský cyklista se zanedlouho dostal i před Hallera, ale na Lutsenka spíše ztrácel než získával. Kazašský cyklista tak po výborném výkonu slavil etapové vítězství.

Mezitím se strhl souboj o celkové pořadí. Ostré tempo rozjel již od začátku Gianni Moscon s Froomem za zadním kolem. Necelý kilometr před cílem došly italskému mladíkovi síly, a tak vyrazil Froome. Ve velmi prudké pasáži poodjel společně s Estebanem Chavesem, Tejayem van Garderenem, Michaelem Woodsem a také Albertem Contadorem. Španělská legenda dnes vypadala o moc lépe než přede dvěma dny a neměla problém s tempem těch nejlepších. Contador přivedl skupinu do cíle, přestože v samém závěru odpadl Garderen.

Až za 26 sekund dorazil do cíle Vincenzo Nibali. Žralok z Messiny si dnes nevybral nejlepší den a nabral ztrátu. Ještě více zaostal Romain Bardet, který ztratil na Froomovu skupinu 49 sekund.