Neskutečný Jakob Fuglsang těsně porazil Porta a Frooma

nabor

Dán Jakob Fuglsang (Astana) zvítězil v 6. etapě na Critérium du Dauphiné, poté co ve spurtu o pár centimetrů zdolal Richieho Porta (BMC Racing) a Chrise Frooma (Team Sky). Čtvrtý dojel Fuglsangův spolujezdec Fabio Aru.

145 kilometrů dlouhá pouť z Parc des Oiseaux do Villars-les-Dombes začala velmi rychlým tempem. Únik dne se vytvořil až po zběsilých 20 kilometrech. Úspěšní byli Oliver Naesen (AG2R-La Mondiale), Anthony Turgis (Cofidis), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Alberto Bettiol (Cannondale-Drapac), Serge Pauwels (Dimension Data) a Thierry Hupond (Delko Marseille Provence KTM).

Jejich náskok rychle vyskočil až k 10 minutám, ale poté postupně klesal především díky aktivitě AG2R-La Mondiale. Francouzský tým to tu zná velmi dobře a jejich lídr Romain Bardet si tuhle etapu dozajista zakroužkoval.

Peloton ztrácel již jen necelé 3 minuty pod závěrečným brutálním stoupáním na Mont du ChatNěkteří ho označují za dokonce nejtěžší kopec v celé Francii. S 8,7 kilometry do průměrných 10,3 % mezi ně určitě patří.

Hned na začátku stoupáni byl velmi aktivní Movistar. Alejandro Valverde skvěle načasovaným útokem překvapil hlavní favority a vytvořil si slušný náskok. Přidali se k němu Esteban Cháves a Jakob Fuglsang, naopak trio Froome-Contador-Porte se dlouho utápělo v „Mexickém patu“.

Valverde byl záhy dojet a dopředu vystřelil skvělý Fabio Aru. Za ním se nepříliš úspěšně oragnizovalo stíhání, které konečně získalo tvar až se zrychlením Chrise Frooma a Richieho Porta. Tato akcelerace definitivně odrovnala Contadora, Valverdeho a Bardeta, kteří 2 kilometry pod vrcholem nadobro odpadli a docíle dorazili se ztrátou více než minuty.

Toho využil Froome a s Portem a Fuglsangem za zády se vydal stíhat Arua. Ital si své soky za zády udržel až na vrchol, ale poté ho Froome takřka sebevražedným sjezdem dojel. Trojnásobný vítěz Tour de France jel stylem japonských stíhačů kamikaze a v každé zatáčce se svým soupeřům vzdaloval.

Závěrečné 2 kilometry byly takřka po rovině, čehož využilo duo Astany a Frooma si docvaklo. Jako první vyrazil do spurtu právě Froome. V rozhodující moment se ale lehce odklonil od své trajektorie a téměř navezl Porta do bariéry. Tento okamžik oba rozhodil a chytře jedoucí Fuglsang si již své první vítězství za 5 let v dresu Astany vzít nenechal.

Do žlutého dresu se oblékl Richie Porte, který ho bude chtít zítra na Alpe d´Huez za každou cenu udržet.

Un sprint ultra serré entre favoris, quel final pour cette 6e étape ! Revivez le dernier kilomètre !A great sprint between the favorites, what an exciting finish for stage 6! Relive the last kilometer!#Dauphine

Zveřejnil(a) Critérium du Dauphiné dne 9. červen 2017

[cyklostat id=“Critrium-du-Dauphin“ etapa=“6″ rok=“2017″ nadpis=“Critérium du Dauphiné 2017, pořadí 6. etapy“]