Krátký výjezd na Alpe d´Huez ovládl Peter Kennaugh

nabor

Peter Kennaugh (Team Sky) vypálil rybník celému pelotonu a v 7. etapě Critérium du Dauphiné si dojel pro své životní vítězství. Druhý dorazil do cíle jeho kolega z úniku a bývalý spolujezdec ve Sky, Ben Swift (UAE). Z favoritů na celkové pořadí jel nejlépe Richie Porte (BMC Racing) a upevnil své průběžné vedení. Skvělý výkon opět předvedl Jakob Fuglsang (Pro Team Astana), který se jako jediný dokázal udržet s Portem.

167 kilometrů dlouhá etapa nás zavedla z Aoste přes 6 horských prémií až do legendárního lyžařského střediska Alpe d´Huez, ze kterého jsme ale viděli pouhých 3,7 kilometrů. Začátek byl podle očekávání naprosto šílený. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít šanci na vítězství na tak pověstném kopci.

Úspěšná byla až velká skupina o 17 jezdcích, mezi nimi byli například Peter Kennaugh (Team Sky), Alexis Vuillermoz (AG2R-La Mondiale), Simon Clarke (Cannondale), Ben Swift (UAE), Antonio Nibali (Bahrain) nebo Diego Ulissi (UAE). Jejich náskok se sice zřídkakdy dostal nad 5 minut, ale více nakonec ani nepotřebovali.

Na začátku Col de Sarenne se od pelotonu odpoutalo duo týmu Cannondale-Drapac Andrew Talansky a Nathan Brown. Brown sice záhy odpadl, ale vítěz Critéria du Dauphiné z roku 2014 pokračoval dál. Poslední roky byl terčem kritiky, jelikož nebyl schopen potvrdit roli jezdce na celkové pořadí. Dnes nám ale ukázal obdobnou formu, jaká mu před třemi lety přinesla celkové vítězství.

Z pelotonu o 14 kilometrů později zaútočil i včerejší velký poražený, Romain Bardet (AG2R-La Mondiale). Rychle získával náskok a za pomoci svého kolegy Vuillermoze dojel Talanskyho, kterému naopak pomáhal Simon Clarke. Dvojice velkých jmen poté přidávala pod kotel a své domestiky odpárala. Bardet zakrátko nastoupil i Talanskymu a vydal se stíhat poslední zbytek úniku. Kromě Kennaugha a Swifta nestačil ještě na Herradu (Movistar) a Vanenderta (Lotto-Soudal), ale 5. místo a 40 vteřin na nejbližšího soka z celkového pořadí není špatné.

V pelotonu byl opět aktivní Fabio Aru (Astana) a s ním překvapení dne Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe). Tentokrát se ale Aru nebyl schopen vzdálit pelotonu a v cíli ho zcela zastínil Fuglsang.

Kennaugh se mezitím Swiftovi metr po metru vzdaloval. V cíli na něj najel 13 vteřin a oslavil své životní vítězství. Možná ještě více neuvěřitelný výkon ale předvedl Ben Swift, ještě před rokem takřka čistokrevný spurtér.

Richie Porte v závěru odjel zbytku favoritů a dokončil na 6. místě. Jako jediný se ho překvapivě udržel včerejší hrdina Jakob Fuglsang. Alberto Contador (Trek-Segafredo) a Andrew Talansky dorazili těsně za nimi se ztrátou 8 vteřin. Naopak kdo výrazně ztratil, byl Chris Froome (Team Sky). Stále se udržel na 2 místě, ale na Porta již ztrácí v celkovém pořadí více než minutu. Na skvělé třetí místo se ztrátou 1:15 poskočil Jakob Fuglsang.

[cyklostat id=“Critrium-du-Dauphin“ etapa=“7″ rok=“2017″ nadpis=“Critérium du Dauphiné 2017, pořadí 7. etapy“]