Tour of the Alps: Michele Scarponi urval své první vítězství v sezóně

nabor

Michele Scarponi (Astana Pro Team) byl součástí elitní skupiny, která vznikla při závěrečném stoupání na Hungerburg. V závěrečném spurtu měl nejvíce sil a slaví své první letošní vítězství. Zároveň se dostal do čela celkové klasifikace závodů skrze Alpy.

První etapa Tour of the Alps (bývalé Giro del Trentino)  měřila 142,3 kilometrů. Ve svém profilu měla četná stoupání, která ovšem nebyla nikterak kategorizována, tedy až na dvě výjimky – vrcholy Brandenberg a Aschau.

Poměrně brzy se odpoutala skupina jezdců ve složení: Nicola Bagioli (Nippo – Vini Fantini), Davide Ballerini (Androni Giocattoli), Eugert Zhupa (Wilier Triestina), Davide Orrico (Sangemini – Mg. K VIS) a Luca Raggio (Italy). Borci měli náskok místy i dvě minuty, ale tým Sky je dokázal na vrcholu Aschau eliminovat a začínalo se znovu.

Své štěstí zkusil Alexander Foliforov (Gazprom-RusVelo), ale ani jemu se nedařilo uspět. Další pokus vytvořila trojice Iuri Filosi (Nippo Fantini), Francesco Gavazzi (Androni) a Matthias Krizek (Tirol Cycling Team) a měli ještě před nájezdem na stoupání na Gnadenwald náskok dvou minut. Tento kopec se stal osudným Rakušanovi Krizkovi, který musel měnit kolo a své kolegy z úniku již neměl šanci dostihnout. Tou dobou v pelotonu vládla stáj Sky, která chtěla uprchlíky dostihnout ještě před závěrečným stoupáním na Hungerburg.

Sedm kilometrů před cílem se osamostatnil Filosi. Jeho samostatná jízda skončila v ulicích Innsbrucku přibližně 4 kilometry před cílovou páskou.

V závěrečném stoupání jako první zaútočil Nizozemec Ben Gastauer (AG2R La Mondiale), který si vytvořil několikametrový náskok, ovšem po kilometru bylo jeho snažení ukončeno a vpředu se objevil Kenny Elissonde (Team Sky).

Dva kilometry před cílem se odhodlal k útoku Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale), jeho nástup zachytil jak Geraint Thomas (Team Sky), tak Thibaut Pinot (FDJ) či Rohan Dennis (BMC Racing Team). Tímto atakem skupina favoritů mírně prořídla. Další atak předvedl Portugalec ve službách stáje Bora – Hansgrohe José Mendes, toho zachytil Pozzovivo a dvojice se utrhla na několik metrů. Thomas dokázal skupinu dotáhnout. Další útok předvedl Hugh Carthy (Cannondale-Drapac), jenže i toho se dokázali další favorité udržet. Skupina se takto výrazně přiblížila závěrečnému kilometru.

Do cíle zbývalo 1,3 kilometru, když za to vzal Geraint Thomas, vytvořil si několik metrů náskok a zdálo se, že by jej nikdo již nemusel stáhnout, ale z hloubi pole se vyvezl jak Pozzovivo, tak Michele Scarponi, do té doby prakticky neviditelný. Na metě kilometr před cílem doplnil trojici ještě další Ital Mattia Cattaneo (Androni Giocattoli). Když zbývalo do cíle půl kilometru, tak se zezadu ještě přihnala dvojice Pinot – Davide Formolo (Cannondale-Drapac). A bylo jasné, že tato šestice bude usilovat o etapový vavřín.

Do závěrečných metrů vedl vedoucí skupinu Pozzovivo, jenže v cílových metrech měl více sil v nohách Michele Scarponi, který dokázal přespurtovat všechny své krajany i Brita Thomase a slaví etapové prvenství. Druhý cílovou pásku protnul Geraint Thomas, třetí byl klasifikován Thibaut Pinot.

https://youtu.be/vENQ3Dd_syI

[cyklostat id=“Tour-of-the-Alps-2017″ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Tour of the Alps 2017, pořadí 1. etapy“]