V poslední etapě dokázal Porta ze žlutého vysvléknout Fuglsang

nabor

Závěrečnou etapu vyhrál Jakob Fuglsang. Richie Porte měl krizi na předposledním stoupání dne a nakonec prohrál s Dánem celkově o pouhých deset sekund.

Královskou etapu si organizátoři schovali na samotný závěr celého závodu. Po dvou stoupáních první a jednom druhé kategorie, měl na řadu přijít výstup na Plateau de Solaison.

Na začátku dne se vytvořil početný únik ve složení David López (Sky), Pierre Latour (Ag2r La Mondiale), Petr Vakoč (Quick-Step), Michael Gogl (Trek-Segafredo), Richard Carapaz (Movistar), Jesus Herrada (Movistar), Esteban Chaves (Orica-Scott), Roman Kreuziger (Orica-Scott), Alexey Lutsenko (Astana), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Dani Navarro (Cofidis), Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Warren Barguil (Sunweb), Lennard Hofstede (Sunweb), Grega Bole (Bahrain-Merida), Simon Clarke (Cannondale-Drapac), Dylvan van Baarle (Cannondale-Drapac), Thomas Voeckler (Direct Energie), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Ben O’Connor (Dimension Data), Vegard Stake Laengen (UAE-Emirates), Ben Swift (UAE-Emirates) a Christoph Pfingsten (Bora-Hansgrohe). Jenže kvůli boji o celkové pořadí neměli tito jezdci velkou šanci.

Již 95 kilometrů před cílem zaútočil Alejandro Valverde. Tento nástup si sice tým BMC pohlídal, ale ještě na prvním stoupání dne poodjel Chris Froome. Na Froomovo zrychlení zareagovali všichni velcí favorité, ale peloton se výrazně zmenšil. Zredukoval se i únik, ze kterého zbylo pouze devět jezdců včetně Romana Kreuzigera. Zanedlouho se od nich však odpoutal Tony Gallopin, který následně svůj náskok dokázal navyšovat i ve sjezdu. Zbytek úniku dojel peloton, což si nenechal líbit Simon Clarke, který zaútočil společně s Michalem Kwiatkowskim. Toto duo dostihlo vedoucího Francouze, ale za nimi vytvořila skupina, ve které byli López, Barguil, Talansky a nechyběl tu ani Kreuziger. I tito jezdci se dotáhli na čelo závodu.

Na druhém stoupání dne znovu zaútočil Chris Froome, s kterým vyrazili Valverde, Contador a Dan Martin. I tento pokus však BMC zlikvidovalo. Zakrátko byl dostižen i únik.

Následně již započal předposlední kategorizovaný kopec dne – Col de la Colombière. Hned na patě zrychlil Alejandro Valverde a poměrně rychle se vzdálil svým konkurentům. Zakrátko se k němu dotáhl Fabio Aru a tato dvojice společně přejela vrchol Col de la Colombière.

Zanedlouho zaútočil Contador, Martin, Fuglsang nebo Bardet. Porte a Froome začali zaostávat. Froome se však poté Portovi vzdálil a dojel si skupinu před sebou, ve které nechyběl ani jeho týmový kolega Kwiatkowski. Právě díky polskému jezdci bylo dostiženo vedoucí duo, zatímco Porte zaostával již o minutu a půl a navíc si musel poradit naprosto sám.

Jakmile začalo cílové stoupání na čelo najel Froome a ve snaze vzdálit se Portovi a setřást co nejvíce konkurentů ze skupiny, jel velmi ostré tempo. Takto odjel podstatnou část kopce, jenže poté mu již došly síly. Navíc nastoupil Fuglsang s Martinem a postupně se mu začali vzdalovat i ostatní členové skupiny.

Boj o celkové prvenství se zakrátko zúžil na Porta a Fuglsanga. Australanova ztráta se zastavila asi na jedné minutě a patnácti sekundách a dále již nerostla. Postupně dojel Valverdeho, Contadora i Frooma, ale v jeho neprospěch hrál bonus v cíli etapy. Fuglsang v ní zvítězil a získal deset bonusových sekund. Těchto deset sekund nakonec hrálo v Portův neprospěch. Fuglsang tak zvítězil celkově. Porte se poté co odjel závěrečných třicet kilometrů osamoceně musel spokojit s druhým místem. Pódium nakonec zkompletoval Martin, který se o pouhou sekundu dostal před Frooma.

[cyklostat id=“Critrium-du-Dauphin“ etapa=“8″ rok=“2017″ nadpis=“Critérium du Dauphiné 2017, pořadí 8. etapy“]