Druhou etapu na závodě Kolem Švýcarska vyhrál Philippe Gilbert

nabor

Výborně takticky si počínal Philippe Gilbert ve druhé etapě závodu Kolem Švýcarska a zvítězil. Problémy měl Rohan Dennis, a tak celkové vedení přebral jeho týmový parťák Stefan Küng.

Únik se vytvořil ve složení Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport), Nick Dougall (Dimension Data), Conor Dunne (Aqua Blue Sport), Antoine Duchesne (Direct Energie) a Nick Van der Lijcke (Roompot). Tito jezdci bojovali především o body do vrchařské soutěže. Jako nejsilnější se pak ukázal Hansen, když vyhrál první tři prémie, zatímco Nick Dougall ovládl prémie rychlostní. Jejich snaha se jim vyplatila a oba zítra vyjedou v cenných trikotech, Dougall v zeleném a Hansen v kostkovaném (oproti Tour de France netvoří trikot puntíky ale kostky).

Hansen poté ze skupiny odpadl (pravděpodobně po defektu), načež se k němu stáhl Conor Dunne. Jejich snaha o navrácení se na čelo však byla neúspěšná a oba se propadli zpět do pelotonu. Zanedlouho je však následoval i zbytek úniku.

Špatnou zprávu obdrželo i polské CCC, jejichž jezdec Jonas Koch musel po pádu odstoupit. Ovšem nebyl to jediný pád etapy. Krátce po Němci se na zemi octlo hned několik dalších jezdců včetně vítěze včerejšího prologu a průběžně vedoucího závodníka Rohana Dennise. Ten se sice rychle zvedl a nasedl znovu na kolo, ale dopředu se již nedokázal vrátit.

Velmi nebezpečný únik se vytvořil na poslední prémii dne. Zde nastoupili Jan Bakelants (AG2R), Rui Costa (UAE) a Damiano Caruso (BMC). Rychle si vytvořili náskok okolo půl minuty a ten si byli schopni udržovat. Za nimi se však zformoval tým Bora, který pracoval pro Petra Sagana. Vedoucí trio tak bylo nakonec dojeto méně než pět kilometrů před cílem.

Chvíli se zdálo, že se k útoku chystá Philippe Gilbert, ale nakonec to byl Greg Van Avermaet, kdo vyrazil vpřed. Na to musela znovu reagovat německá Bora a olympijského šampiona zakrátko dojela. Neviděli jsme žádný spurtérský vlak, což vyvolalo další sérii útoků, méně než kilometr před cílovou páskou. Toho dokázal využít belgický mistr Philippe Gilbert, který si tyto nástupy pohlídal a v následném spurtu byl nejrychlejší.

I přes změnu vedoucího muže, žlutý trikot zůstává v týmu BMC, když Stefan Küng dojel v čase vítěze. Na druhém a třetím místě ho doplňuje se ztrátou jedné sekundy dvojice týmu Sunweb – Michael Matthews a Tom Dumoulin.

[cyklostat id=“Tour-de-Suisse“ etapa=“2″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Švýcarska 2017, pořadí 2. etapy“]