Criterium du Dauphine – příprava na TdF vrcholí

nabor

Závod Critérium du Dauphine, je tradičně jedním z posledních testů na vrchol sezony – Tour de France. Na startu byl výkvět profipelotonu, zejména vrchařů. Z první desítky startovali čtyři jezdci: Michał Kwiatkowski, Alejandro Valverde, Dan Martin a Richie Porte. Plejádu hvězd doplnili Chris Froome, Alberto Contador, Romain Bardet, Esteban Cháves nebo Fabio Aru. Spurtery reprezentovali mimo jiné Arnaud Démare, Alexander Kristoff či Nacer Bouhani.

Ti také v tomto pořadí brali body ve druhé etapě. V té první jim je vyfoukli hrdinové z úniku Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a Axel Domont (AG2R). Marně sprintující balík do cíle přivezl Diego Ulissi (UAE). Obdobná situace nastala ve třetí etapě. Úspěšný únik zvládl nejlépe Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo), druhý dojel Evaldas Šiškevičius (Delko-Marseille) a třetí Frederick Backaert (Wanty Groupe). Pro všechny tři to byl životní úspěch. Na doporučení lékaře odstoupil Leo König.

Časovku ve čtvrté etapě ovládlo hvězdné trio v pořadí Richie Porte, Tony Martin a Alejandro Valverde. Muže ve žlutém, Belgičana Thomase De Gendta, který první den oblékl dres vedoucího jezdce, ale vysvléct nedokázali. Poslední etapa pro spurtéry, měla číslo pět, přinesla vavříny Philu Bauhausovi (Team Sunweb). Mladý německý spurtér se dočkal. V dobré formě se ukázal už na Giru. V Itálii bodoval dvakrát (5. a 4. místo = 16 bodů). Za ním skončil Arnaud Démare. Bryan Coquard pro Direct Énergie získal 10 bodů za třetí místo.

De Gendt i do první horské etapy vyjel ve žlutém. Štafetu od něj převzal Richie Porte. Ojedinělý spurt vrchařů ale s Jakobem Fuglsangem prohrál. Třetí skončil Chris Froome. Ikonický dojezd na Alpe d’Huez v předposlední etapě celkovým pořadím nezamíchal. Vítěz Peter Kennaugh předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a velmi hlasitě si řekl o nominaci na TdF. Velmi dobře si vedl jeho bývalý kolega Ben Swift, který ze Sky přestoupil do UAE. Dojel druhý. Třetí skončil Jesús Herrada z Movistaru. Ten marně a dlouho čekal na svého šéfa Valverdeho. Všichni horcí favorité 7. etapy zůstali v poli poražených.

Polepšil si pouze „Tasmánský čertRichie Porte a do poslední etapy nastoupil opět ve žlutém. Poslední etapa mu ale podle představ nevyšla. Jakob Fuglsang překvapil celý cyklistický svět. Vyhrál etapu, vyhrál i celkově. Druhý dojel Ir Dan Martin (Quick-Step Floors), třetí místo vybojoval Louis Meintjes z Jižní Afriky (UAE).

Celkové pořadí: Jedničkou závodu se stal Jakob Fuglsang, získal celkem 660 bodů. Jeho skvělý výkon ho posunul o 84 míst a je aktuálně 21. Druhý skončil Richie Porte = 505 bodů, průběžně je třetí. Dan Martin o jednu vteřinu, dík skvělému výkonu v poslední etapě, je celkově sedmý, porazil Chrise Frooma a bral 350 bodů. Tomu 4. místo vyneslo celkem 285 bodů. Celkově je 56. „NeporazitelnýAlejandro Valverde dojel až 9. Bral 100 bodů a upevnil si druhou pozici v TOP 10. Michał Kwiatkowski (Sky) dojel 43., získal 10 bodů. Je na 5. místě. Roman Kreuziger (Orica-Scott) se umístil na 28. místě a připsal si 20 bodů. 98. místo. Petru Vakočovi body pochopitelně nepřineslo.

Odstartoval i závod Kolem Švýcarska, který začal 10.6.2017 a končí 18.6.2017. Ve startovní listině jsou z TOP 10 Greg Van Avermaet, Tom Dumoulin, Philippe Gilbert a Peter Sagan. Nechybí další zvučná jména: John Degenkolb, Jonathan Castroviejo, Ion Izagirre, Tejay Van Garderen, Rui Costa  a Steven Kruijswijk. České barvy hájí Zdeněk Štybar, Jan Bárta, Ondřej Cink a Jan Hirt. Závod vysílá ČT Sport.