Tratnik ovládl etapák Okolo Slovenska, Černého připravil pád o druhou příčku

nabor

Slovinský cyklista Jan Tratnik jednoznačně dominoval závodu Okolo Slovenska. Důležitý krok na cestě za vítězstvím udělal v úvodním prologu a v dalších dnech svůj náskok ještě zvětšoval. Josef Černý si od začátku držel druhé místo, v závěrečné rovinaté etapě se ale těsně před cílem ocitl na zemi a propadl se na 10. příčku.  Nejlepším Čechem se tak nakonec stal 5. Tomáš Bucháček a v TOP 10 měli zastoupení díky 7. Patriku Tyborovi i domácí Slováci.

V žádné zvlněné etapě se nepodařilo vrchařům výrazně roztrhat peloton, a tak se pokaždé o prvenství rozhodovalo až v závěrečném finiši. V něm se sice Tratnik neradoval ani jedenkrát, bonifikační sekundy za 2 pódiová umístění mu však dopomohly ke komfortní výhře s více než půlminutovým náskokem před 2. Mattiou Cattaneem a 3. Piotrem Brożynou

Hromadný pád 4 km před cílem poslední etapy zapříčinil velké změny v TOP 10. Z českých jezdců na něj doplatil vedle Josefa Černého také Jiří Polnický, když si pohoršil z deváté pozice na sedmadvacátou. Naopak výrazně vpřed díky němu poskočil domácí Patrik Tybor, který si polepšil o 7 míst a skončil 7.

Daniel Turek v puntíkovaném trikotu

O jediné české vítězství se postaral Daniel Turek. V první etapě se dostal do úniku, posbíral téměř všechny vrchařské prémie a v dalším průběhu už ho z puntíkovaného dresu nikdo nevysvlékl. 17. Karel Hník o sobě dal vědět zase tak, že byl nejlepší ze závodníků bez týmové příslušnosti.