Fabio Aru zvítězil na La Planche de Belles Filles

nabor

Italský mistr Fabio Aru (Astana) vyhrál 5. etapu Tour de France poté, co v závěrečném kopci drtivě nastoupil a získaný náskok si pohodlně udržel až do cíle. Sebevětší síla týmu Sky nebyla Froomovi proti takové akceleraci nic platná. Druhý dojel skvěle jedoucí Dan Martin (Quick-Step). Až třetí dorazil do cíle Chris Froome, ale stejně získal žlutý dres.

La Planche de Belles Filles je jedním z nejmladších kopců na Tour vůbec. Poprvé se v itineráři objevil až v roce 2012 a znovu o dva roky později. Tehdy, v roce 2014, zde zvítězil Vincenzo Nibali, získal zpět Maillot Jaune a do konce závodu ho již nikomu nepůjčil. Ještě památnější den jsme ale zažili v roce 2012. Svou první etapu na Tour tenkrát vyhrál Chris Froome, který v kopci ne úplně přesvědčivě pomáhal Bradleymu Wigginsovi. Jeho podpora občas spíše připomínala nástupy, ale nakonec mu přinesla ovoce. Wiggins dojel jen 2 vteřiny za ním a získal svůj první žlutý dres, který udržel až do Paříže.

Do úniku se dnes hned po startu vydali Jan Bakelants (Ag2r La Mondiale), Mickael Delage (FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Dylan van Baarle (Cannonale-Drapac), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Oscaro), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Thomas Voeckler (Direct Energie), jedoucí svou poslední Tour de France.

Od samého začátku se na čele pelotonu usadil tým BMC a nasadil rychlé tempo. Náskok úniku se dostal lehce nad 3 minuty a poté začal pozvolně klesat. Zastavil se až okolo 2 minut, což balíku prozatím stačilo. Poté přišla na řadu sprinterská prémie, kterou získal Edvald Boasson Hagen před Philippem Gilbertem. V pelotonu byl nejrychlejší Michael Matthews. Následnou horskou prémii si s přehledem pohlídal Jan Bakelants.

Náskok úniku se sice rychle ztenčil po sprinterské prémii, ale po prvním klasifikovaném kopci zase rychle vzrostl až na necelé 3 minuty. V tu chvíli začali na poplach bít jezdci BMC. Stefan Küng opět zvýšil úsilí a balík se začal rychle přibližovat. 14 kilometrů před cílem vyrazil z únik Philippe Gilbert a chytil se ho jen Jan Bakelants. Thomas Voeckler se okamžitě zvedl ze sedla také, ale nebyl s to belgickou dvojici dojet.

Krátce po nájezdu do závěrečného kopce se z čela zcela vytratilo BMC a nahradili je jezdci Sky. Ti nasadili ďábelské tempo a postupně dojeli zbylé jezdce z úniku. Jako první nastoupil 2,3 kilometry před cílem Fabio Aru, čímž odrovnal všechny domestiky týmu Sky kromě Gerainta Thomase. Chris Froome byl donucen jet a tak nastoupil. Udržet se s ním dokázali jen Porte, Bardet a Martin.

Druhou skupinu (ve které byl i Quintana, Yates, Uran či Thomas) ale skvěle dotáhl zpět Alberto Contador. Poté šel rovnou do čela a vydal se ještě stíhat Arua. Své síly ale poněkud přecenil a rychle mu došlo. Toho využil Dan Martin a vystřelil dopředu. Stíhat se ho vydali Porte s Froomem, ale bylo již příliš pozdě.

Fabio Aru potvrdil skvělou formu a svým prvním vítězstvím na Staré dámě si nejspíše pojistil pozici lídra na úkor Jakoba Fuglsanga.

Pořadí etapy

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 3:44:06
2 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:00:16
3 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:00:20
4 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:24
6 Simon Yates (GBr) Orica-Scott 0:00:26
7 Rigoberto Uran (Kol) Cannondale-Drapac
8 Alberto Contador (Špa) Trek-Segafredo
9 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team 0:00:34
10 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:40

 

Průběžné pořadí

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 18:38:59
2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:12
3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:14
4 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:00:25
5 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:39
6 Simon Yates (GBr) Orica-Scott 0:00:43
7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:47
8 Alberto Contador (Špa) Trek-Segafredo 0:00:52
9 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team 0:00:54
10 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:01:01