Bojovník vs. smolař 13. etapy: Alberto Contador vs. Jakob Fuglsang

nabor

Alberto Contador se vzepřel osudu a vysloužil si červené číslo. Jakob Fuglsang, který do závodu vstupoval jako lídr Astany, chtěl dnes po zranění alespoň přežít a později pomoci Aruovi. Bolest však byla nad jeho síly.

Bojovník etapy: Alberto Contador (Trek Segafredo)

Alberto Contador - největší bojovník 13. etapy Tour de France 2017Kdyby nebylo Contadora, museli bychom si ho vymyslet. Snad by mi František Palacký odpustil tuto parafrázi. „El Pistolero“ dnes ukázal svou hrdost, sílu a nepředvídatelnost. Tým Sky se vzdal kontroly závodu, AG2R jeho roli nepřevzalo a zatímco „koupaly“ osamoceného Arua, sedminásobný vítěz Grand Tour si spolu s krajanem Landou užíval plnými doušky volnosti.

Útok se dal očekávat. Ti, kteří ho znají, jej četli už ze včerejších zdánlivě rezignovaných vyjádření, jimiž Contador nejednou předznamenal velký úspěch. Například v roce 2014, kdy si na Tour zlomil nohu. Vrátit se stihl akorát na Vueltu. Prý bez ambic. Prý jen ze zvyku byl v rovinatých etapách vidět u čela pelotonu. Prý… A pak závod ovládl. Tak velký comeback si Pistolero tentokrát nejspíš nenachystal. Vrátil se však do desítky a odpověděl kritikům, podle kterých už měl ukončit kariéru. Vedlejší následky Contadorových útoků navíc neprospívají jen jemu samotnému. S Landou a Quintanou blíže čelu je letošní Tour de France rozhodně atraktivnější.

Smolař etapy: Jakob Fuglsang (Astana)

Jakob Fuglsang po pádu v 11. etapě Tour de France 2017Před 33 dny ovládl Jakob Fuglsang Critérium du Dauphiné. Porazil nejen týmového parťáka a rivala v jedné osobě Fabia Arua. Za sebou nechal i Frooma, Porteho, Dana Martina, Bardeta… Celou elitní společnost vrchařů, která na nejsledovanější generálku na Tour dorazila. Jak ukázal úvod „Staré dámy“, Dánova forma zřejmě vygradovala o trochu dříve, než by bývalo zdrávo. Přesto páté místo a ztráta 1:37 před nájezdem do Pyrenejí nebyly k zahození a nabízely Astaně, jež se měla brzy dočkat žlutého trikotu, taktické možnosti a Aruovy tolik potřebnou podporu. Pád z 11. etapy přišel v takřka nejhorší možnou chvíli. Okamžitě odstoupil další vrchař Cataldo. A že se se dvěma zlomeninami v ruce Tour de France jet prakticky nedá, si v polovině 13. etapy musel přiznat také Jakob Fuglsang.