Klasikářský dojezd do Rodez

nabor

Z Pyrenejí zamíří peloton Tour de France rovnou na jihozápadní okraj Centrálního masivu. 14. etapa nabídne dvě klasifikovaná a dvě neklasifikovaná stoupání včetně cílové rampy.

14. etapa profil Tour de France 2017Po přibližně stokilometrovém přesunu se dnes vyrazí z Blagnacu, tedy třetího největšího předměstí Toulouse. Až na úvodní kilometry poměrně ortodoxně se pojede k severovýchodu. Za krásného slunného počasí povane od severozápadu boční vítr kolem 14 km/h, v závěru už půjde spíše o čelní vítr. Nicméně komplikace sotva přinese, jezdci si po Pyrenejích asi trochu odpočinou a 125 kilometrů k tomu budou mít dobrou příležitost. 52,8 km před cílem se najede na první „trojku“ dne (2,3 km, 7 %), druhá přijde 38,8 km od pásky (2,3 km, 7,7 %).

Rozhodovat by ovšem měla až pasáž za neklasifikovaným stoupáním, které začíná 15,8 km od finiše (3 km, 4,7 %). Na metu 2 km, kde peloton vjede do Rodez, se bude mírně klesat. Dojezd na Côte de Saint-Pierre má 570 m a 9,6 %. Závěr je kopií 13. etapy Tour 2015. V roce 1984 při prvním startu Tour z Blagnacu se dojíždělo rovněž do Rodez a taky pro ně coby cílové město šlo o premiéru. Z Rodez pochází Alexandre Geniez a v roce 2015 „byl při tom“. Letos na startu chybí.

Greg Van Avermaet, vítěz z roku 2015 (viz video, souboj se Saganem), bude letos opět adeptem na výhru. Michael Matthews ukázal sílu v Longwy a je oprávněným spolufavoritem etapy. Největší šanci na zisk vítězství představuje dnešek také pro Philippa Gilberta.

Sonny Colbrelli by mohl přehlednější situaci v pelotonu využít k tomu, aby se alespoň dostal do spurtu. Dan Martin a Diego Ulissi se pokusí překonat únavu ze včerejška. Vzhledem k situaci Fellineho, který v závodě spíše přežívá, by měl být jasnou jedničkou Treku Degenkolb. Černými koni jsou dále Albasini, Štybar, Boasson Hagen a Naesen. Pozitivním šokem by byl úspěch Nacera Bouhanniho.

Čtrnáctá etapa Tour de France 2017 začíná ve 13:00. Christian Prudhomme zamává svou vlajkou ve 13:20. Do zvlněné části etapy se peloton dostane kolem 16:15, předpokládaný dojezd v 17:39.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.