Den pro únik, ale snad také útoky favoritů

nabor

Na okraj Centrálního masivu se peloton Tour de France 2017 dostal už včera. Dnes si pohoří užije plnými doušky a okusí dvě nové prémie první kategorie.

15. etapa profil Tour de France 2017První z „jedniček“ přijde ještě před 20. kilometrem (Naves d’Aubrac, 8,9 km, 6,4 %, vrchol 161 km od cíle), brzy následovaná „trojkou“ Côte de Vieurals (3,3 km, 5,9 %, cíl 146 km). 56 km od cíle jediný větší sjezd, 15 km nato nájezd na klíčovou „jedničku“ Peyra Taillade (8,3 km, 7,4 %) s dvoukilometrovým úsekem do 11 %. Jako poslední prověří jezdce 15 km od cíle Côte de Saint-Vidal (1,9 km, 6,8 %, jen 4. kat.). Až na 5% stoupání mezi metou 6. a 5. kilometru zbyde pak už jen sjezd a rovina.

Col de Peyra Taillade - klíčové stoupání 15. etapy Tour de France 2017Snahou organizátorů letos je všech pět francouzských pohoří nejen projet, ale také skutečně zapojit do závodu. Tým Sky sice na rozdíl od Astany etapu kontrolovat dokáže, patrně však nechá ujet skupinu. O (ne)aktivitě favoritů rozhodnou nejprudší pasáže Taillade (cca 35,5 – 33,5 km do cíle). Oko diváka by měl potěšit zdánlivě nudný střed etapy se záběry scénické krajiny Centrálního masivu.

Kdo se vydá na prvním stoupání (či ještě před ním) do útoku? Warren Barguil může navýšit puntíkatý náskok na De Gendta. Stephen Cummings by po neúspěchu v Pyrenejích neměl vpředu chybět. Benoot ani Gallopin včera nespurtovali, dnes budou o to čerstvější. Štěstí by mohl zkusit i Calmejane, Roche nebo De Marchi. Týmové povinnosti možná sváží Ulissiho, Rogliče, Pantana, Betancura, Brambillu, Vuillermoze, Bakelantse a Latoura. A co Pinot? Má už nohy?

Jezdci z první osmičky celkového pořadí možná plný útok spustí, jen pokud u soupeřů uvidí slabost. Contador nadále nemá co ztratit a pokud se bude cítit, akceleraci asi zkusí. S vysokými sklony si dokáže poradit Meintjes, Jihoafričan však obvykle volí konzervativní taktiku. Přežít v dohledu desítky se pokusí Bennett. Úspěšný útok z úvodu etapy by mohl přiblížit top 10 pro Carusa, Barguila a Buchmanna.

15. etapa Tour de France 2017, poslední před druhým dnem volna, začíná ve 13:00. Ostrý start ve 13:10. Nájezd na Col de Peyra Taillade kolem páté. Dojezd pozdní, střední varianta věští 18:02.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.