Michael Matthews zvítězil před Gregem Van Avermaetem, Chris Froome znovu ve žlutém

nabor

Michael Matthews byl nejsilnější v závěru čtrnácté etapy do Rodez, když překonal jak Grega Van Avermaeta tak Edvalda Boassona Hagena. Fabio Aru v závěru nezachytil roztrhání celé skupiny a Froome je zpět ve žlutém.

Na počátku etapy zaútočili Thomas De Gendt, Thomas Voeckler, Timo Roosen a Maxime Bouet. Tito jezdci si rychle vypracovali solidní náskok a když šplhal ke dvěma minutám, z pelotonu vyrazil Reto Hollenstein. Jezdec týmu Katusha se nakonec s vypětím všech sil dostal k vedoucím závodníkům. Nejsilnějším dojmem působil Thomas De Gendt, což potvrzoval na všech vrchařských prémiích. Tam sbíral body do soutěže o puntíkovaný trikot, ovšem na Warrena Barguila stále ztrácí mnoho. Belgický závodník svou aktivitou odpáral postupně jednoho jezdce po druhém. Jako první odpadl Hollenstein, který doplatil na svou snahu v úvodu. Na poslední prémii následovali Bouet a Roosen. Vpředu tak nyní jeli dva velcí experti přes úniky, kromě De Gendta i Thomas Voeckler. Francouzská legenda se udržela se svým sokem ještě přes vrchol posledního kategorizovaného kopce, ale netrvalo dlouho a odpadl i on. De Gendt měl nyní k dispozici minutu a půl velký náskok, ale do cíle stále zbývalo třicet kilometrů.

Na čele jsme viděli především týmy dvou největších favoritů dnešního dne – Matthewsův Sunweb a Van Avermaetovo BMC. Tyto týmy nakonec dojely De Gendta necelých třináct kilometrů před cílem, a tak vyrazil Tony Martin a Tony Gallopin. Gallopin Němcovo vysoké tempo dlouho nevydržel a rychle byl zpět v balíku. Týmy věděly, že si nesmí nechat současného mistra světa v časovce ujet, a tak okamžitě zareagoval Simon Geschke a Martina dostihl.

Netrvalo dlouho a vyrazil Maurits Lammertink následovaný Damianem Carusem, Nikiasem Arndtem a Pierre-Luc Perichonem. Ovšem Caruso a Arndt nestřídali, jelikož zde byli vyslanci Avermaeta a Matthewse. Tento únik se jim tak podařilo zlikvidovat.

Následný poziční boj se vydařil velice dobře Quick-Stepu. Ovšem Philippe Gilbert se nakonec ocitl na čele až moc brzy a musel vsadit na dlouhý nástup, čímž prakticky rozjel spurt Avermaetovi s Matthewsem, přičemž Matthews byl nakonec silnější a etapu vyhrál.

Komu etapa naopak vůbec nevyšla je Fabio Aru. Vedoucí muž zaspal a pohyboval se až ve druhé části pelotonu. Hlavní pole se v cílovém stoupání roztrhalo a Aru nakonec zaostal o 25 sekund. Nebyl jediný, Contador, Bennett a Quintana ztratili 22, Landa 15. Dobře si závěr pohlídal Bardet s Yatesem, kteří zaostali jen o pět sekund za vítězným Matthewsem. Nejlépe si však vedli Froome, Uran a Dan Martin, ti ztratili pouhou sekundu. Trojnásobný vítěz Tour de France je tak znovu ve vedení, o 18 sekund před Aruem a 23 před Bardetem.