Aru přežil chaos, výhry se dočkal Barguil

nabor

Opět po 12 letech slaví na Den dobytí Bastily domácí jezdec. Barguil tentokrát spurt zvládl. I bez týmových kolegů Fabio Aru odolal žlutému útoku Mikela Landy, který spojil v hektické etapě síly s Contadorem.

Hned na prvních metrech razantně zrychlili loučící se Voeckler a puntíkatý Barguil. Víc než 15 vteřin k dobru ale nezískali a ještě před sprinterskou prémií se do čela dostala trojka Chavanel – De Marchi – Gilbert. Čtvrtý prémií projel Matthews, na pátém místě si ho zkontroloval zelený Kittel.

Contador, Landa, Quintana a Barguil útočí

Při stoupání na první vrchařskou prémii, Latrape, okamžitě odpadal zraněný Fuglsang a také další parťák Arua, Grivko. Do samostatného vedení se naopak dostal De Marchi, jehož původně minutový náskok ale sklesal během výšlapu na půlminutu. Za ním protnula prémii velmi zajímavá trojka Barguil – Contador – Landa. Aru byl bez kolegů a schopnosti kontroly. Tempo hlavní skupiny proto musel převzít tým AG2R.

Na Col d’Agnes se do vedení vyšvihl Contador, táhnul za sebou Landu, v „pelotonu“ již zbývali jen ti nejsilnější. Nástup zkusil i Quintana s Betancurem. Zbylé favority a především týmového kolegu Bennetta táhnul za sebou Roglič, poté došlo na Van Baarleho (pro Urána) a posléze na Ulissiho (pro Meintjese). Contador s Landou přesto dostali svůj náskok na vrcholu na dvě a půl minuty. Žlutý dres byl v přímém ohrožení. Za dvěma lídry tahal skupinku s Barguilem, Kwiatkowským a dlouho také Vuillermozem Quintana. Na prémii projel třetí Barguil s deficitem zhruba 15 sekund.

Mur de Péguère na dřeň

Ve sjezdu zkoušel zrychlit Bardet, ale rozestupy mezi skupinami se nijak zásadně nezměnily. Zasloužil se o to hlavně Contador, který v kritických chvílích přidal. Na úvodních mírných pasážích Mur de Péguère se podařilo dvojici na čele opět navýšit náskok. Quintana jel opatrně, výrazněji mu začal pomáhat Barguil. Hlavní skupinu táhly dál týmy UAE a Lotto-Jumbo.

Až na začátku prudkých pasáží se mihli před top favority dresy AG2R, ale Vuillermoz, Latour i Gastauer brzy odpadali. Rytmus pak dlouho udával Dan Martin a odpáral Bennetta. Zatímco Froome zkoušel zaútočit a Yates s Martinem přechodně nestíhali, heroickým výkonem si dojel pro maximum bodů Barguil. S Quintanou stáhli Contadora a Landu akorát včas. Náskok uprchlíků klesl během stoupání asi o minutu, na 1:40.

Barguil se dočkal, Aru drží vedení

V závěrečném sjezdu jezdci v úniku spojili síly, zatímco top favorité se snažili osamostatnit. Bennett na ně ztrácel 16 km před cílem 45 sekund. 12 km od pásky zaútočil Urán a konečně si vytvořil viditelný odstup. Kwiatkowski, který jako jediný zůstal k ruce Froomovi, ho připojil zpět, jenže okamžitě zrychlil Martin. Na rovině se k němu dokázal přidat Yates.

Na čele už jen čekal na další sprint Barguil. A na Den dobytí Bastily se dočkal! Tentokrát jednoznačně. Druhý těsně před Contadorem Quintana, 2 vteřiny zpět Landa. S odstupem 1:39 dorazili Yates a Martin. O dalších 9 sekund později Aru, Froome, Bardet, Urán a Meintjes, jež do cíle dovedl Kwiatkowski. První výraznější ztrátu musí zkousknout Bennett, který dojel až 4:08 za vítězem ve skupině s Pauwelsem, Buchmannem, G. Martinem či Carusem.

Ve hře o žlutý dres je nyní přinejmenším osm jmen. Právě osmý je totiž Nairo Quintana se ztrátou pouhých dvou minut, sedmi sekund.

Pořadí 13. etapy Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Warren Barguil Sunweb  2:36:29
2 Nairo Quintana Movistar
3 Alberto Contador Trek
4 Mikel Landa Sky  2
5 Simon Yates Orica  1:39
6 Dan Martin Quick-Step
7 Michał Kwiatkowski Sky  1:48
8 Chris Froome Sky
9 Fabio Aru Astana
10 Rigoberto Urán Cannondale

Celkové pořadí po 13. etapě Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Fabio Aru Astana  55:30:06
2 Chris Froome Sky 6
3 Romain Bardet AG2R  25
4 Rigoberto Urán Cannondale  35
5 Mikel Landa Sky  1:09
6 Dan Martin Quick-Step  1:32
7 Simo Yates Orica  2:04
8 Nairo Quintana Movistar  2:07
9 Louis Meintjes UAE  4:51
10 Alberto Contador Trek  5:22