Bojovník vs smolař 12. etapy: Stephen Cummings vs Chris Froome

nabor

Proti teoreticky kvalitnějším oponentům se dnes za sebe i Barguila sice rval Matthews, červené číslo si ale vysloužil klasickým sólo atakem Cummings. Chris Froome si připsal bolestivé selhání na kopci, kde před pěti lety začala éra jeho vrchařské dominance.

Bojovník etapy: Stephen Cummings (Dimension Data)

Stephen Cummings je zvyklý útočit. Svazující jízda na celkové pořadí mu podle jeho vlastních vyjádření nesedí. A když už odjede, nejlépe daleko před cílem a na vlastní pěst, často dotáhne dřinu do úspěšného konce. Britský mistr v časovce i hromadném závodě (jak jinak než samostatným únikem) mohl dnes dotáhnout sérii etapových výher na třech po sobě jdoucích Tour de France. Předvedl perfektní taktický výkon, nástupy De Gendta ignoroval, stále spoléhal na své tempo. A na nejtěžší prémii dne, Port de Balès, předvedl drtivý útok. Když tým Sky ve sjezdu zvolnil, byly jeho naděje solidní. Michał Kwiatkowski však přijel na Tour v příliš dobré formě a i když svou rychlojízdou spolu s Nievem uvařili vlastního lídra, Cummingsovi nedali žádnou šanci. O třetí výhru na Tour se tak bude Brit muset pokusit někdy příště, při letos třetím výletu před peloton.

Smolař etapy: Christopher Froome (Sky)

Froome a Wiggins - "Tak pojeď!" - 17. etapa Tour de France 2012
17. etapa TdF 2012 – Froome čeká na Wigginse

Místo a způsob dnešního selhání Chrise Frooma by nemohly být symboličtější. Když v 17. etapě Tour de France 2012 s cílem na Peyragudes pobízel týmového lídra a žlutý dres Bradleyho Wigginse, aby se vzchopil a následoval jeho kolo, nenapadlo by ho asi, že o pět let později se na témže místě bude muset ve žlutém dresu dívat na to, jak mu před cílem odjíždí jiný týmový kolega. Také Mikel Landa je horším časovkářem, ještě mnohem větším rozdílem, než jaký byl mezi Froomem a Wigginsem, a Froomovu pozici v závodě zatím nijak neohrožuje. Jenže pokud se Froome, který dosud nikdy neztratil na úkor jiného vrchaře žlutý dres, brzy nevzchopí, hrozí se Peyragudes stát kolébkou i hrobem jeho vlády nad světem grandtourové cyklistiky.