101 km „horského sprintu“ na Den dobytí Bastily

nabor

Šťastná, nebo nešťastná třináctka? V den, kdy chce vyhrát každý Francouz, čeká peloton nezvykle krátká pyrenejská etapa se třemi „jedničkami“.

13. etapa profil Tour de France 2017Zběsilost úvodních kilometrů může umocnit (anebo také odložit) bitva o body na sprinterské prémii na 13,5. kilometru (87,5 km od cíle). K nájezdu na první horskou prémii dne bude odtud 11,9 km. Col de Latrape má 5,6 km a 7,3 %. Pět kilometrů sjezdu a a 64,5 km od cíle nájezd na Col d’Agnes (10 km, 8,2 %). 36,3 km od cíle přijde poslední stoupání – Mur de Péguère (9,3 km, 7,9 %). Jeho závěr nepotřebuje komentář – 3,3 km do 13 %!

Na všechny dnešní prémie se pojede z náročnější strany. Rozdíl je to značný. V opačném gardu byly Agnes i Latrape v roce 1995 klasifikovány jako třetí kategorie. Přesto může o vítězi rozhodnout až závěrečných 27 kilometrů z kopce a po rovině. Na posledním kilometru se bude před nájezdem do cílové rovinky dost divoce zatáčet esíčkem. Celá etapa se pojede v Okcitánii, v departmentu Ariège. Dojíždět se bude do jeho správního centra, Foix.

Sportovní ředitel týmu BMC Yvon Ledanois před včerejší etapou řekl: „Jedno je jisté – Chris Froome dnes ovládne Tour de France.“ Jenže jisté není v cyklistice nic. A tím méně favorit dnešní etapy, kterou bude mít za žlutý dres zodpovědnost kontrolovat Astana – jejíž druhý nejlepší jezdec ztratil ve 12. etapě přes čtvrt hodiny. Zároveň všichni viděli, že Froome je k poražení. Teď, za pár dní už možná ne. A v horách, ne v časovce. Dámy a pánové, pokud se favorité Tour de France nezaleknou chaosu, máme se na co těšit.

Nejsilněji z jezdců na celkové pořadí vypadají Aru, Urán a Bardet. Meintjes včera zajel vynikající výsledek a dnes by v podobném terénu mohl umazat ze ztráty skoro pěti minut. Jedenáctý Contador nemá výkonnost, ale ani co ztratit. Barguil bude chtít puntíkaté body a etapu, včera šetřící se Roglič také. A co Calmejane? Wellens? Rolland? Gallopin? A Ondřej Cink? Tým Sky by teoreticky mohl nechat zaútočit Landu (2:55 za Aruem) – Froome by měl nejsilnější podporu i bez něj. Vyloučen nicméně není ani útok obhájce triumfu.

Třináctá etapa Tour de France 2017 začíná ve 14:35, ostrý start ve 14:45. Trvat bude asi dvě hodiny, čtyřicet minut, tedy stejně jako Formanův Amadeus. Cyklistika vás dnes odpoledne s trochou štěstí pobaví přinejmenším stejně jako oscarový snímek.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.