214 km nudy. A pak Froome ztratil žlutý dres


12. etapa Tour de France dlouho zaostávala za očekáváními. Favorité neútočili, jen odpadali. Jenže na posledních stovkách metrů odpadl ten největší – Chris Froome. Finiš ovládl Bardet, do žlutého jde Aru!

Uprchlíci se dnes oddělili poměrně rychle. Mezi dvanáctkou jezdců byli také Matthews a Kittel, jemuž na sprinterské prémii rozjel tempo týmový kolega Bauer. Nicméně Kittel spurt podcenil a z luxusního zeleného náskoku tři body ztratil. Na prvních dvou vrchařských prémiích získal 6 bodů De Gendt, Matthews se však bil i za kolegu Barguila a na „jedničce“ Col de Menté Belgičana o plný bodový zisk připravil. Naopak Kittel si hned v začátku stoupání zvolnil.

Únik se štěpí, Contador testuje Sky

Při nájezdu na mimořádnou kategorii Port de Balès zaútočil z pelotonu s podporou týmového parťáka a švagra Boueta nejlepší vrchař týmu Fortuneo, Brice Feillu. Únik byl vpřed o více než čtyři minuty a po nástupu De Gendta v něm s ním zůstali už jen Jack Bauer, Gautier, Küng, Simon a Cummings. Další akcelerace De Gendta přechodně osamostatnila, tempo však lépe rozvrhl Cummings a na vrcholu byl minutu a půl před Belgičanem. V těsném závěsu se držel Gautier, jenže na začátku sjezdu spadl. Pro 10 bodů za čtvrté místo na prémii si dospurtoval Barguil.

Tempo pelotonu jasně kontroloval tým Sky. Nerozhodil jej ani odvážný nástup Contadora, který se na spolupráci nedokázal domluvit právě s Barguilem a Feilluem. Zraněný Fuglsang kontakt s hlavní skupinou, jež Cummingse postupně stáhla na méně než dvě minuty, ztratil. Na konci sjezdu opustili vozovku bez zdravotních následků Nieve, Froome a Aru, zbylí favorité však opět pokorně zvolnili.

Čekání na závěrečný půlkilometr

V předposledním stoupání záhy ztrácel Quintana. Neúspěšně se o naději na další puntíkaté body pral Barguil, avšak ani Cummings, jehož vlak Sky dojel 3,5 km pod vrcholem Peyresourde, už další zisky nepřidal. Krátce pod vrcholem se dostal na limit Alberto Contador a odpadl. O vrchařské body nikdo neusiloval a mezi favority tak na prémii první kategorie nedošlo k žádné aktivitě.

Naprostá nechuť největších konkurentů Chrise Frooma podstoupit riziko vygradovala 700 metrů od cíle na Peyragudes, kdy s nervy nevydržel Bennett. Jeho atak Landa stáhl, jenže na následující útok Fabia Arua nedokázal zareagovat Landův lídr. Froome se dostal do těžké křeče a nejsilnější trojice Bardet – Urán – Aru, která v tomto pořadí protnula cílovou pásku, mohla jen litovat, že nezaútočila dříve. O bonusové vteřiny je last minute nástupem nepřipravil ani Mikel Landa. Po dojezdu dostali Urán, Bennett a Pauwels penalizaci 20 sekund za nepovolené občerstvování, zpětně však byla anulována kvůli zablokování doprovodných vozidel.

Fabio Aru tak jde senzačně do vedení v závodě. Planina krásných dívek jako by znovu předpověděla, kdo bude mít v horách nejvíce sil. Na tak velké soudy je však ještě brzy. Oslabenou Astanu čeká v zítřejší intenzivní etapě spousta práce. Za dnešní dobrý výkon pochvalme také Meintjese s Bennettem, kteří se drží v top 10.

Pořadí 12. etapy Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Romain Bardet AG2R  5:49:38
2 Rigoberto Urán Cannondale  2
3 Fabio Aru Astana
4 Mikel Landa Sky  5
5 Louis Meintjes UAE  7
6 Dan Martin Quick-Step  13
7 Chris Froome Sky  22
8 George Bennett Lotto-Jumbo  27
9 Simon Yates Orica
10 Mikel Nieve Sky  1:28

Celkové pořadí Tour de France 2017 po 12. etapě

P. Jméno Tým Čas
1 Fabio Aru Astana  52:51:49
2 Chris Froome Sky  6
3 Romain Bardet AG2R  25
4 Rigoberto Urán Cannondale  35
5 Dan Martin Quick-Step  1:41
6 Simon Yates Orica  2:13
7 Mikel Landa Sky  2:55
8 Nairo Quintana Movistar  4:01
9 George Bennett Lotto-Jumbo  4:04
10 Louis Meintjes UAE  4:51