TOP 10 spurteři na Giru – Elia Viviani


První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Posledním představeným bude Elia Viviani. Italský borec by podle papírových předpokladů měl být letos králem spurterů na Giru.

Profesionální kariéru začal v barvách Liquigasu v roce 2010 a hned při prvním startu na Kolem Turecka se blýsknul vyhranou etapou. Výhry přidal i na memoriálech Marca Pantaniho a Franka Vandenbroucka.

I sezóna 2011 mu přinesla výhry. První přišla na GP Costa Degli Etruschi. Další přidal na Tour De Mumbai, také ve Slovinsku se jednou radoval. Hned dvě vyhrál na USA Pro Challenge, ale především i první World Tour výhru na Tour of Bejing.

Rok 2012 odstartoval výhrou na Tour de San Luis a obhajobou triumfu na GP Costa Degli Etruschi. Byl čtvrtý v etapě Paříž-Nice a dvakrát druhý při Kolem Polska. Vysloužil si i nominaci na Vueltu, kde přidal další dvě druhá místa. Na závěr sezóny znovu vyhrál etapu na Tour of Bejing.

V sezóně 2013 už odjel na Giro a zaznamenal dvě druhá místa. Etapový vyvřín zapsal na Dauphiné a také na Tour of Britain v první etapě.

V roce 2014 triumfoval v Turecku a znovu jel na Giro, kde ale získal třetí, čtvrté, páte, šesté a sedmé místo v etapách. Chuť si trochu napravil ve Slovinsku, kde etapu vyhrál a odcestoval na Tour. Zde byl k ruce Petru Saganovi a výraznější úspěch nezaznamenal. Po Tour vyhrál etapu ještě na USA Pro Challenge a vyhrál klasiku Coppa Bernocchi.

Pro sezónu 2015 přestoupil do týmu Sky a hned vyhrál etapu na Dubai Tour. Tým ho nominoval na Giro a Viviani se předvedl hned v druhé etapě, kde nenašel přemožitele. Další výhru přidal na Enecu, na Tour of Britain hned tři a na Abu Dhabi Tour vyhrál druhou v centru města a závěrečnou na okruhu F1 Yas Marina.

Rok 2016 vyhrál etapu na Dubai Tour. Další přidal na Tři dny v Panne, ale Giro nedokončil, v Polsku jedno druhé místo a na Abu Dhabi Tour nenavázal na úspěchy z předcházejícího roku.

Sezónu 2017 začal stejně, jako končil tu minulou. Sérií druhých míst. První výhra přišla téměř po třinácti měsících na závodě Kolem Romandie. Dvě etapové výhry (první a třetí) zaznamenal v Rakousku, byl druhý na ME a vyhrál klasiky Cyclassics Hamburg a Bretagne Classic – Ouest-France a také jednu etapu na Tour of Britain.

Pro letošek opustil tým Sky a přešel do Quick-Stepu zalepit díru vzniklou po Marcelu Kittelovi. Ihned do týmu skvěle zapadl a slavil úspěch už na Tour Down Under ve třetí etapě. Suverénně ovládl Dubai Tour a zaznamenal výhru ve druhé a páté etapě. Skvělou formu prokázal i na Abu Dhabi Tour, kde vyhrál druhou etapu. Na Paříž-Nice byl v jednom dojezdu druhý. Vyhrál klasiku Dreidaagse Brugge – De Panne a byl druhý na Gent-Wevelgem. Nastoupil i v Romandii, ale závod nedokončil a chystá se na blízké Giro, kde by měl být největším spurterským favoritem. Navíc bude mít k ruce zkušený rozjížděcí vlak v čele se Zdeňkem Štybarem, Fabiem Sabatinim a Michaelem Mørkøvem.

Seriál TOP 10 favorité Giro 2018

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 17:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 17:00
23.4.2018 Moreno Hofland Louis Meintjes
24.4.2018 Jean-Pierre Drucker Fabio Aru
25.4.2018 Kristian Sbaragli George Bennett
26.4.2018 Andrea Guardini Domenico Pozzovivo
27.4.2018 Jakub Mareczko Esteban Cháves
28.4.2018 Danny van Poppel Simon Yates
29.4.2018 Sacha Modolo Miguel Ángel López
30.4.2018 Niccolo Bonifazio Thibaut Pinot
1.5.2018 Sam Bennett Chris Froome
2.5.2018 Elia Viviani Tom Dumoulin