První klasická etapa Gira d’Italia zná vítěze

nabor

Chaotický závěr druhé etapy Gira d’Italia vyhrál Elia Viviani z týmu Sky. 177 kilometrů dlouhá etapa odstartovala ve městě Albengy a zakončena okruhy v Janově. Samotný cíl byl na konci dvou procentního stoupání, takže nahrával silově založeným spurtérům.

Spurt byl velmi chaotický, hlavně díky technickému okruhu a pádům a většího zásahu sputrérských vláčků. Nejlépe rozjetý spurt měl Michael Mathews, který k sobě měl několik pomocníků, ale závěr mu nevyšel. Nejlépe využil své síly a šikovnosti ital Elia Viviani, který porazil druhého Morena Hoflanda z LottoNL-Jumbo a třetího Andrého Greipela z Lotto-Soudal.

První únik Grand Tour je vždy velmi prestižní záležitost. Obvykle se do něho snaží dostat závodníci z týmů pozvaných na divokou kartu a tentokrát to nebylo jinak. Několi kilometrů po startu etapy pelotonu odjeli Marco Frappoti z italského Androni-Sidermec, Giacomo Berlato z Nippo-Vini Fantini, Lukasz Owsian z CCC-Sprandi Polkowice, Eugert Zhupa ze Southeast a Bert-Jan Lindeman z LottoNL-Jumbo. Tato pětice si dokázala vytvořit náskok až 9 minut. Skupina byla dojeta až 15 kilometrů před cílem. V etapě byli dvě sprintérské prémie, Obě vyhrál Marco Frappoti. Etapa dokonce obsahovala vrchařskou prémii 3. kategorie, kterou vyhrál Bert-Jan Lindeman. Nejdéle v úniku vydržel Lukasz Owsian.

Samotná etapa byla ovlivněna mnoha pády. První pád se udál při nájezdu na cílové okruhy. Spadlo v něm 5 závodníků týmu IAM včetně Heinricha Haussler a Mattea Pelucchiho. Spolu s nimi spadlo několik dalších závodníků. Na technických cílových okruzích se také padalo. Do jednoho z nich se zamotal Dayer Quintana, bratr Naira Quintany. Největší smolař byl ovšem Heinrich Haussler, který spadl několikrát. Všechny tyto pády se obešly bez zranění. Jediný vážnější pád zaznamenal belgičan Pieter Serry, důležitý pomocník Rigoberta Urana do kopců si roztrhl kůži nad levým okem a etapu nedokončil. Další kdo etapu nedokončil byl Ramon Carretero z týmu Androni.

Díky sedmému místu si Michael Mathews oblékl růžový dres vedoucího muže závodu. Dres tak zůstává v týmu Orica-GreenEdge, který zažívá na Giru příjemné de ja vu.

Všichni tři čeští závodníci na startu etapu v pořádku dokončili, Roman Kreuziger byl dokonce klasifikován na 13. místě. Leopold König dojel v hlavním poli. Jen Petr Vakoč ztratil dvě minuty.