Silného větru využil nejlépe Elia Viviani, celkové vedení má Sep Vanmarcke

nabor

V silném bočním větru se peloton rozdělil. Ve spurtu asi třicetičlenné skupiny byl nejrychlejší olympijský vítěz z omnia a italský reprezentant Elia Viviani (Itálie). Druhý skončil Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac Pro Cycling Team), a jelikož ve včerejším prologu rovněž zajel skvělý výsledek, tak se převlékl do žlutého trikotu určujícího vedoucího jezdce.

První pořádná etapa měřila 193,8 kilometrů a vedla z Grazu do Vídně. Ve svém profilu měla pouze jedinou, za to velmi náročnou vrchařskou prémii, která byla ohodnocena kategorií dva.

Už na 35. kilometru se vpřed vydala pětice ve složení: Dominik Hrinkow (Team Hrinkow Advarics Cycleang), Peter Kusztor (Amplatz – BMC), Stephan Rabitsch (TTeam Felbermayr – Simplon Wels), Patrick Gamper (Tirol Cycling Team) a Hans-Jörg Leopold (WSA-Greenlife).

Při stoupání na Mönichkirchen ztratil kontakt Hrinkow. Naopak se k čelu přiblížil Lotyš Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence KTM). Těsně pod vrcholem se podařilo odjet Rabitschovi, který si dojel pro prémii. Následovaný byl Smukulisem. Ve sjezdu se k této dvojici připojil ještě Gamber. Zbylí borci jeli s několika vteřinovým odstupem. Peloton měl v tu chvíli ztrátu okolo 5 minut.

Přibližně 30 kilometrů před cílem postihly peloton velké poryvy větru a ten se rozdělil na tři skupiny. Vedoucí trojice měla stále náskok, který nyní činil pouze 2:20. Pronásledující skupina měla přibližně 30 jezdců, ve které byl mj. Elia Vivani, Sep Vanmarcke, Rein Taaramäe (Team Katusha – Alpecin).

Uprchlíci byli touto skupinou dojeti v ulicích hlavního města Rakouska. Takže bylo jasné, že si to rozdají o etapový vavřín. A právě Viviani byl největším adeptem na etapové prvenství. Prognózy se potvrdily, když italský borec přespurtoval Sepa Vanmarckeho, kterému druhé místo stačilo na to, aby se dostal do čela celkové klasifikace.

Balík se všemi dalšími favority včetně obou Čechů Michala Schlegla (CCC Sprandi Polkowice) a Daniela Turka (Israel Cycling Academy) a Slováka Marka Čaneckého (Amplatz – BMC) dojel se ztrátou 1:42.