První horská etapa Tour de France 2017

nabor

Tour pěti pohoří si dnes odškrtne ze seznamu Vogézy. Prudký výšlap na Planinu krásných dívek patří k tomu vůbec nejlepšímu, co silniční cyklistice nabízí.

5. etapa profil Tour de France 2017Se 160,5 kilometry nejkratší hromadná etapa prvního závodního bloku se bude na úvodní stovce departmenty Haute-Saône a Vogézy jen přibližovat Vogézám coby pohoří. Pak přijde na řadu „trojka“ Côte d’Esmoulières (2,3 km, 8 %) a po ní více než 10 kilometrů nepříjemného mírného stoupání. La Planche des Belles Filles, jak zní francouzský název cílové „jedničky“ (vedle francouzštiny zde přežívá také menšina gallo-románského jazyka arpitánštiny), má 5,9 km a 8,5 %.

Planina krásných dívek - profil dojezdu 5. etapy Tour de France 2017Ačkoli jde o dojezd velmi atraktivní, Tour sem v horkém odpoledni 5. července 2017 zamíří teprve potřetí. Ovšem pozor – v roce 2012 tu vyhrál Froome a o dva roky později Nibali, nejlepší vrchaři daných ročníků. Stoupání má hned několik pasáží s dvoucifernými hodnotami. K cílové pásce vede rampa s průměrem 20 %. Do minuty se tu v obou letech nevešlo více než 10 jezdců.

Miliónová otázka, kterou etapa zodpoví: má lepší vrchařskou formu Froome, nebo Porte? Anebo snad někdo z jejich konkurentů – Quintana, Dan Martin, Bardet, Contador, Majka či soupeřící duo Astany Aru – Fuglsang? Nikdo z top favoritů zatím nenabral větší ztrátu, proto by mezi nimi měly rozhodovat nohy, ne taktika.

Pinot, Gesink, Brambilla, Cummings či Rolland patří k vynikajícím vrchařům, kteří již něco ztratili a nemají velké ambice na celkové pořadí. Do širší skupiny favoritů na zisk etapy z úniku pak patří také Atapuma, Grmay či Ondřej Cink, jemuž prudké kopce svědčí. Závěrem zmiňme možnost útoku jezdců, kteří na Thomase mnoho neztrácí, ale mohli by dostat trochu volnosti a obléci žlutý dres – ať už z úniku (Wellens, Ulissi) či nástupem v závěru etapy (Latour či Buchmann).

Pátá etapa Tour de France 2017 začne ve 13:10. Závodit se bude od 13:20 a v přímém přenosu budete moci sledovat tvorbu úniku. Úplně snadná asi nebude. Střední odhad dojezdu v 17:15 a nechybí samozřejmě možnost tipnout si vítěze v soutěži na našem Facebooku