Závěrečnou etapu na okruhu Yas Marina vyhrál Elia Viviani

nabor

Závěrečnou etapu 1. ročníku Abu Dhabi Tour vyhrál Elia Viviani před Peterem Saganem a Andreou Guardinim. Celkovou klasifikaci ovládl Esteban Cháves.

únik
Vorganov, Brambilla a Lutsenko

Do úniku se na okruhu Formule 1 pustila trojice závodníků. Eduard Vorganov (Katusha), Gianluca Brambilla (Etixx-Quick Step), který má na podzim opravdu skvělou formu a navíc sbíral bonusové vteřinky na prémiích. Díky nim přeskočil v celkové klasifikaci Vincenza Nibaliho a také Leopolda Königa. Třetí do party byl Alexey Lutsenko (Astana).

Pořadatelé naplánovali etapu do stejných podmínek, ve kterých se jezdí i ve Formuli 1, tedy start za světla a cíl pod umělým osvětlením.

22 kilometrů před cílem odpadl z úniku Vorganov a pokračovala jenom dvojice závodníků, ale jejich náskok byl pouze půl minuta a 15 kilometrů před cílem byli i oni pohlceni pelotonem. Ve stejný moment zaútočil nestárnoucí Fancesco Mancebo (SkyDive Dubai), společně s Willem Clarkem z Drapacu, který je na závodě Abu Dhabi Tour stejně aktivní jako Mancebo.

Při nájezdu do posledního kola byli Mancebo s Clarkem také dojeti. Tak nastoupil další dobrodruh letošního ročníku Rafaa Chtioui, ale neodjel nikam. V pelotonu byli přítomni všichni favorité a chystali se na spurt.

Své si odpracovali i Nibali s Valverdem. 1700 metrů před cílem se do čela posunuli jezdci týmu SKY. Peter Sagan se naopak motal pelotonem a hledal si ideální pozici. Nakonec zakotvil za Lukou Mezgecem. Jako první začal spurtovat Daniel Oss. Za ním se vyvezli Viviani, Guardini a Sagan. Tito tři si to rozdali o etapu a jezdec týmu SKY jen těsně porazil Petera Sagana. Andrea Guardini se musel spokojit se třetím místem.

Prvním celkovým vítězem Abu Dhabi Tour se stává Esteban Cháves. Druhý je Fabio Aru a třetí po obrovské smůle Wout Poels.

Cháves
Esteban Cháves na pódiu

 

Pořadí 4. etapy

Abu Dhabi Tour 2015 Jezdec Tým Čas
1 Elia Viviani SKY 2:22:43
2 Peter Sagan Tinkoff-Saxo ,,
3 Andrea Guardini Astana ,,
4 Daniel Oss BMC ,,
5 Marco Canola UnitedHealthcare ,,
6 Luka Mezgec Giant – Alpecin ,,
7 Andrea Palini Skydive Dubai ,,
8 Juan José Lobato Movistar ,,
9 Lukasz Wisniowski Etixx-Quick Step ,,
10 José Joaquin Rojas Movistar ,,

Celková klasifikace

Abu Dhabi Tour 2015 Jezdec Tým Čas
1 Esteban Cháves Orica-GreenEDGE 13:13:55
2 Fabio Aru Astana 0:16
3 Wout Poels SKY 0:27
4 Janez Brajkovič UnitedHealthcare 0:41
5 Diego Ulissi Lampre-Merida ,,
6 Gianluca Brambilla Etixx-Quick Step 1:23
7 Leopold König SKY 1:29
8 Alejandro Valverde Movistar ,,
9 Vincenzo Nibali Astana ,,
10 Patrick Konrad Bora-Argon 18 1:40