TOP 10 favorité na Giru – Tom Dumoulin


První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Posledním představeným bude mistr světa v časovce, ale hlavně obhájce prvenství Tom Dumoulin.

Mezi profíky vstoupil v sezóně 2011 s týmem Rabobank Continental Team a hned vyhrál etapák Le Tryptique des Monts et Châteaux.

Rok 2012 už začínal ve World Tour v barvách Argosu – Shimano (dnes Sunweb). Ihned zaujal šestým místem na Ruta del Sol, pátým místem na Škoda-Tour de Luxembourg a desátým místem na Vuelta a Burgos. Tým ho poslal i na Vueltu, kterou však nedokončil.

V sezóně 2013 už skončil šestý na Tři dny v Panne a pátý na Baloise Belgium Tour, kde v časovce podlehl pouze Tonymu Martinovi. Na mistrovství Nizozemska byl v časovce třetí a v hromadném závodě dokonce stříbrný. Poprvé si zkusil i Tour de France a v časovce k Mont-Saint-Michel byl devátý a v etapě do Gapu dokonce šestý. Následně naskočil na Eneco a vybojoval druhé místo v celkovém pořadí, když ho porazil pouze Zdeněk Štybar.

V roce 2014 vyhrál časovku na Critériu International a začal se svými výkony dostávat do povědomí veřejnosti jako skvělý časovkář. Byl druhý na Baloise Belgium Tour. Ve Švýcarsku byl v obou časovkách druhý a v celkovém pořadí skončil pátý. Následně se stal mistrem Nizozemska v časovce a na Tour byl ve dvou etapách čtvrtý a v časovce do Perigeux byl druhý, za Tonym Martinem. Na Enecu vyhrál časovku a v celkovém pořadí skončil třetí. Druhý celkově skončil na Tour of Alberta, kde vyhrál úvodní prolog. Na GP de Québec byl druhý a na GP de Montreal šestý. Na mistrovství světa v Ponferradě získal bronz v časovce.

Sezónu 2015 odstartoval čtvrtým místem na Tour Down Under. V Baskicku ovládl časovku, v závodě Kolem Švýcarska prolog a závěrečnou etapu a v celkovém pořadí se vyšplhal na třetí místo. V Utrechtu vybojoval čtvrté místo, ale odstoupil v etapě na Mur de Huy. Následovala Vuelta. Zde udivoval veřejnost a prý i sám sebe svými schopnostmi. Ovládl dojezd deváté etapy a dostal se do červeného dresu. Poté z něj vypadl, ale v časovce se výhrou vrátil do vedení, ale před závěrečnou etapou měl pouze minimální náskok na Fabia Arua, jehož Astana Dumoulina v poslední etapě zdecimovala. Dumoulin spadl na šesté místo, ale předvedl velmi sympatický výkon.

V roce 2016 se připravoval na Giro. Na Romandii vybojoval páté místo a nastoupil na Giro, už v roli favorita. Tu potvrdil v první etapě, kde o jedinou setinu porazil objev Gira – Primože Rogliče. Skvěle se předvedl ve čtvrté etapě, kde ujeli s Kruijswijkem, stejně tak i v první horské zkoušce předvedl skvělé nohy. Jenže ho postihly zdravotní komplikace a musel vzdát. Poté vyhrál domácí mistrovství v časovce a odcestoval na Tour sbírat výhry v etapách. To se mu podařilo na výbornou. V deváté etapě, kde peloton zasypaly blesky a kroupy, nenašel konkurenci. Stejně dominantní byl i v první časovce, ve třinácté etapě. V druhé časovce, která byla více horská, byl lepší pouze Chris Froome. Po této etapě odstoupil a odjel do Brazílie na OH. Zde vybojoval stříbrnou medaili v časovce, kde nestačil pouze na Fabiana Cancellaru. Následně byl ještě třetí v celkovém pořadí Tour of Britain a devátý na Eneco Tour. MS se mu vůbec nepovedlo a v Kataru byl v časovce dokonce mimo nejlepší desítku.

Loňský rok začal třetím místem na Abu Dhabi Tour a šestým místem na Tirrenu. Poté přijel na Giro. Horský dojezd na Etnu dopadl ještě smírně. Na Blockhausu už se utrhl Nairo Quintana, ale Dumoulin dojel s Pinotem o 24 vteřin za ním a další etapou byla časovka. Zde Dumoulin nenašel konkurenci a šel do růžového. Vedení upevnil ve 14. etapě na Oropu, kterou vyhrál. Pak ale po volném dni přišla královská etapa, která vedla dvakrát přes Stelvio. Jenže v polovině etapy si kamery vybraly lídra závodu, který odhazuje kolo, sundává dres a schovává se do příkopy u cesty. Poté co vykonal potřebu, už měl velkou ztrátu a začal stíhací jízdu. Ztrátu nakonec limitoval, ale i tak ztratil hodně času a soupeři byli rázem blíž. V 19. etapě na Piancavallo se do růžového dostal Quintana a další den vypadl Dumoulin ze stupní vítězů. Přesto do posledního dne držel trumfy v rukou on. Závěrečný den byla na programu časovka a Dumoulin si s přehledem poradil s nástrahami trati a vrátil růžový trikot na svá ramena a stal se vůbec prvním jezdcem z Nizozemska, který vyhrál Giro.

Poté se stal znovu mistrem Nizozemska v časovce. Nastoupil na BinckBank Tour (dříve Eneco Tour). Domácí závod po skvělém výkonu ovládl před Timem Wellensem. Ale druhý vrchol sezóny přišel v Bergenu. Nejprve s týmem Sunweb oslavil titul mistrů světa v týmové časovce a poté i v individuální časovce, kde naprosto deklasoval Primože Rogliče i Chrise Frooma.

Letos mu sezóna zatím nevychází podle představ. Na Abu Dhabi Tour měl obrovskou porci smůly. Poprvé v dresu mistra světa ho v časovce potkal defekt. To samé se opakovalo i v královské etapě na Jebel Hafeet v průběhu stoupání. Tirreno-Adriatico nedokončil, nastoupil ještě na San Remu a na Liége-Bastogne-Liége.

Dumoulin je jediným favoritem, který se letos neutkal v přímém souboji se svými soky, kteří ho vyzvou na Giru. Sunweb mu vysílá skvělý tým, který mu bude plně podřízen. S Dumoulinem nastoupí zkušený Laurens Ten Dam a Roy Curvers nebo mladí Chris Hamilton, Sam Oomen a Louis Vervaeke.

Seriál TOP 10 favorité Giro 2018

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 17:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 17:00
23.4.2018 Moreno Hofland Louis Meintjes
24.4.2018 Jean-Pierre Drucker Fabio Aru
25.4.2018 Kristian Sbaragli George Bennett
26.4.2018 Andrea Guardini Domenico Pozzovivo
27.4.2018 Jakub Mareczko Esteban Cháves
28.4.2018 Danny van Poppel Simon Yates
29.4.2018 Sacha Modolo Miguel Ángel López
30.4.2018 Niccolo Bonifazio Thibaut Pinot
1.5.2018 Sam Bennett Chris Froome
2.5.2018 Elia Viviani Tom Dumoulin