Dumoulin vyhrál časovku na Tour de Suisse

nabor

První etapa závodu kolem Švýcarska začala a končila ve městě Rotkreuz a měřila 5,1 km. Takto krátkou trať zvládl nejrychleji Nizozemec Tom Dumoulin, až za ním skončila domácí časovkářská hvězda Fabian Cancellara.

Matthias Brandle (IAM Cycling), který byl z jedním z favoritů na vítězství, se dlouho slunil na prvním místě, jenže pak jej vzala o dvě vteřiny domácí hvězda a mistr světa v časovce z roku 2010 Fabian Cancellara (Trek Factory Racing). Jeho radost však netrvala dlouho. Téměř vzápětí se vydal na trať Holanďan Tom Dumoulin. Ten pásku přeťal v čase 5 minut a 41 vteřin, což bylo o 2 vteřiny méně než švýcarský jezdec a dostal se do vedení. Z něj jej mohl sesadit už pouze lídr stáje Tinkoff-Saxo – Slovák Peter Sagan, jenže na krátké trati zajel až čtvrtý čas, takže člen stáje Team Giant-Alpecin mohl slavit vítězství v etapě.

Jsem s tímto vítězstvím velmi spokojen. Po návratu z tréninkového kempu v Sierra Nevadě, to byla otázka, jak mi pojedou nohy, ale je skvělé, že se ukázalo, že jely excelentně.

To bylo krátké zhodnocení vítěze etapy, který se do další fáze závodu oblékne do žlutého trikotu.

V poli poražených najdeme i Gerainta Thomase ze stáje Sky či Zdeňka Štybara, jenž skončil na 18. místě se ztrátou deseti vteřin. Na Tour jezdí i další Čech Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice), který obsadil 145. příčku se ztrátou více než půlminuty.

V etapě došlo i k jednomu pádu, jehož autorem byl Silvan Dillier (BMC), jenž ve vysoké rychlosti prošlápl a šel k zemi. Jezdci se podařilo dostat se zpět na kolo a dojet i do cíle.

Výsledky první etapy Tour de Suisse 2015

Poř. Jméno (Národnost) Tým Čas
1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 0:05:41
2 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing 0:00:02
3 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 0:00:04
4 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo 0:00:05
5 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
7 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge 0:00:06
8 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
9 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
10 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:07