Froome celkovým vítězem na Dauphiné 2015

nabor

Christopher Froome vyhrál osmou etapu Critéria du Dauphiné, když v posledním stoupání dne vyrazil vpřed a před Tejayem van Garderenem si získal rozhodující náskok, který udržel až do cíle. A protože dosud vedoucí jezdec stáje BMC ztratil 18 vteřin, stal se Brit i celkovým vítězem závodu.

Mezi 4 a 28 km opustilo peloton postupně 13 jezdců, kteří vytvořili postupně únik, jenž místy dosáhl i velkého náskoku. Jednalo se o tyto jezdce: Lars Boom (Astana), Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), Bart De Clercq (Lotto-Soudal), Gorka Izagirre (Movistar), Gatis Smukulis (Katuša), Tony Martin (Etixx-Quick Step), Bruno Pires (Tinkoff), Cyril Gautier, Perrig Quémeneur and Romain Sicard (Europcar), Julien Simon (Cofidis), Albert Timmer (Giant) a Stephen Cummings (MTN).

Tony Martin byl chvíli na čele

Asi od 77 km jel na čele osamocen časovkářský specialista Tony Martin, který měl místy i náskok přes 3 minuty na peloton. Jako první se dostal na vrchol Lacets de Montvernier, který bude i součástí 18. etapy letošního ročníku Tour de France. Jeho sólová jízda skončila 17 km před cílem, kdy byl pohlcen pelotonem. Pak zkusili své štěstí Cummings s Alejandrem Valverdem (Movistar) . Jenže ani jeden z nich v úniku neuspěl.

Froome ujel van Garderenovi

V posledním stoupání dne, které bylo ohodnoceno vrchařskou prémií první kategorie se do čela dostal Vincenzo Nibali, který se po včerejším nezdaru rozhodl jet na svého kolegu Michele Scarponiho. Dostihli Cummingse, ale pak již na scénu nastoupil Froome s Van Garderenem. Přibližně dva kilometry před cílem Brit nastoupil, jezdec stáje BMC se snažil svého soka držet, ale ubývaly mu síly a Froome letěl směle k cíli. Jezdec stáje Sky proťal pásku v čase 3h 59′ 27“ a čekal jakou ztrátu bude mít jeho protivník.

Na počátku etapy totiž měli mezi sebou odstup pouze 18 vteřin. Tejay van Garderen dojel ve druhé skupině s Costou a Simonem Yatesem. Simon Yates si druhým místem pojistil bílý dres, před Romainem Bardetem. Všichni čtyři nabrali ztrátu 18 vteřin. A jelikož to bylo přesně rozdíl na začátku etapy, tak se z celkového vítězství radoval Christopher Froome díky časové bonifikaci.

Nemůžu tomu uvěřit. Nemohl jsem očekávat, nic lepšího.

To bylo hodnocení vítěze Critérium du Dauphiné a jednoho z favoritů Tour de France 2015. Na úplný závěr řeknu, máme se v červenci ve Francii na co těšit.

Pořadí 8. etapy Critérium du Dauphiné

# Jezdec Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 3:59:27
2 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:00:18
3 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
4 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha 0:00:28
6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
7 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:00:31
8 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:00:44
9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
10 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team

 

Celkové pořadí po 8. etapě

# Jezdec Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 30:59:02
2 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:10
3 Rui Costa (Por) Lampre-Merida 0:01:16
4 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 0:01:21
5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:01:33
6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:05
7 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:02:52
8 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha 0:03:06
9 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:03:12
10 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:04:17