V dramatickém dojezdu na vrchol Oropy zvítězil růžový Tom Dumoulin

nabor

Největší favorité si to dnes rozdali ve stoupání na Oropu. Dramatický finiš kvarteta jezdců nejlépe zvládl růžový Tom Dumoulin a na Naira Quintanu v cíli najel i s bonusem 24 vteřin.

Peloton dnes vyrazil z rodiště Fausta Coppiho v Castellanii na 131 km dlouho etapu. Dále peloton mířil převážně rovinou až na „jedničku“ do křesťanského poutního místa Oropa. Vše se obešlo bez Andrého Greipela a Jakuba Mareczka, kteří předem avizovali, že zamíří po včerejší poslední rovinaté etapě domů.

První úspěšný únik byl ve složení: Sergey Lagutin (Gazprom-RusVelo), Natnael Berhane (Dimension Data) a Daniel Martinez (Wilier Triestina). Ti si vytvořili náskok přes dvě minuty a společně v klidu projeli dnešní první prémií (Caresanou). Z pelotonu si dojel pro dva body Caleb Ewan. Druhá dnešní prémie proběhla ve stejném duchu. V bodovací soutěži má neotřesitelnou pozici Fernando Gaviria, který vede před Jasperem Stuyvenem o 123 bodů.

Od druhé prémie se začal náskok úniku snižovat a před stoupáním na Oropu byli dojeti, to se psalo 17 kilometrů do cíle. Poziční bitvu na stoupání vedl převážně tým Trek-Sagafredo. Přibližně 11 kilometrů před cílem začali odpadat domestici a možná i proto spadl například Adam Hansen.

O kilometr později se utrhli jezdci Movistaru, ale to asi nechtěně, protože po chvíli se vrátili zpět. Byl tam i Diego Rosa (Sky), který si nakonec vytvořil slušný náskok a byl dojet právě jezdci z Movistaru. Na třetí pozici jel Nairo Quintana – mimochodem nejvíce tipovaný v naší soutěži.

4 km do cíle si Nairo Quintana vytvořil náskok, zhruba 10 vteřin, a dlouho ho držel. To si nemohl nechat líbit růžový muž a vydal se ho stíhat. Nairo Quintana byl 1,5 km do cíle nakonec dojet a Tom Dumoulin ukazoval svoji sílu.

V závěru si to rozdalo kvarteto Dumoulin (Sunweb), Quintana (Movistar), Zakarin (Katusha) a Landa (Sky). Na pátém místě jel se ztrátou Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Nairo Quintana v posledních stovkách metrů začal ztrácet a už to vypadalo, že si Ilnur Zakarin jede pro vítězství. Poslední zbytky sil v sobě našel Tom Dumoulin, vyvezl se za Zakarinem a suverénně ho dokázal přespurtovat.

Tom Dumoulin tedy dokázal porazit Naira Quintanu a na něj si připisuje i s bonusem 24 sekund! Druhý Ilnur Zakarin a třetí Mikel Landa. Tom Dumoulin přeskočil i Omara Fraileho ve vrchařské soutěži a virtuálně poveze v příští etapě modrý a růžový dres.

Jan Hirt dojel na výborném dvanáctém místě se ztrátou asi jedné minuty.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“14″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 14. etapy“]