Alpy přivítají Giro výjezdem na Oropu

nabor

Přes rodiště a místo úmrtí Fausta Coppiho zamíří ve 14. etapě peloton vstříc 131 kilometrů krátké zkoušce, jejímž metaforickým i doslovným vrcholem bude „jednička“ Oropa.

Profil 14. etapy Giro d'Italia 2017„Il Campionissimo“, šampión šampiónů Fausto Coppi se narodil 15. září 1919 v Castellanii, kde dnes peloton odstartuje. Dvakrát vyhrál Tour de France, pětkrát Giro, má zlato a bronz z mistrovství světa. Když závody zrušila druhá světová válka, zajel roku 1942 alespoň rekord v hodinovce. Zemřel ve věku čtyřiceti let 2. ledna 1960 na následky malárie v místě včerejšího dojezdu, které dnes Giro navštíví na 5,7. kilometru opět – v Tortoně.

Profil dojezdu 14. etapy Giro d'Italia 2017 - Oropa131 kilometrů 14. etapy Gira se ubírá dále na severozápad krajem Piemont. Po 119 kilometrech dorazí závodníci do Bielly, kam administrativně patří soubor sakrálních budov a křesťanské poutní místo Oropa. Pouť klasifikovaná organizátory Gira má délku 11,75 km a průměr 6,2 %. Úvod je mírný, ale posledních 7 km má takřka 8 %. V roce 1999 tu zaválel zdopovaný Pantani, když nejdříve píchl, pak předjel 49 soupeřů a v cíli byl takřka nudně první.

Nairo Quintana je hlavním favoritem dnešní etapy, nicméně pantaniovské suverenity dosáhnout nedokáže. Nohy soupeřů jsou stále poměrně čerstvé a nadmořské výška dnes nebude hrát prakticky žádnou roli. Proto by Kolumbijce mohl prohnat nejen Pinot a o každou vteřinu usilující Yates, ale také růžový Dumoulin. A pozadu rozhodně nebude chtít zůstat ani Vincenzo Nibali.

Pokud by etapu nevyhrál jezdec na celkové pořadí, nabízel by se Mikel Landa, popř. parťák Diego Rosa, který v rodném kraji bude chtít být vidět. Nastřelit můžeme také další jména. Jesper Hansen, Omar Fraile, Laurens De Plus nebo třeba Natnael Berhane. Jan Hirt bude hájit top 20, na Dumoulina ztrácí 17:55.

Čtrnáctá etapa Giro d’Italia 2017 začíná ve 13:40. Zavzpomínat na Fausta Coppiho a podívat se na etablaci úniku můžete živě. Ještě předtím ovšem myslete na naši soutěž na Facebooku a pokuste se odhadnout dnešního vítěze