Dumoulin ovládl časovku a Froome značně navýšil náskok

Dnes získal své druhé vítězství na letošní Tour Tom Dumoulin. Froome dojel druhý a zvýšil náskok v celkovém pořadí.

Tour de France pokračovala třináctou etapou a dnes mohli jezdci předvést kolik sil, si našetřili ze včerejší etapy, kdy se finišovalo na sice zkrácené, ale stále velice těžké stoupání na legendární Mont Ventoux.

Dnešní časovka navíc nebyla pro úplné specialisty. Na trati byly hned dva náročné kopce. První Côte de Bourg-Saint-Andéol měl necelých sedm kilometrů, stoupal do 4,9% a nacházel se hned na začátku. Druhý byl hned na konci a stoupal do cílového La Caverne Du Pont-D’Arc a měl 3 kilometry a 300 metrů s průměrným sklonem 4,9%.

Z velkých favoritů na dnešní etapu se jako první vydal na trať Vasil Kiryienka. Úřadující časovkářský mistr světa však časovku pojal rekreačně, zřejmě proto, že se cítil unavený ze včerejší etapy a dokončil hluboko v poli poražených.

Poté již přišel Nelson Oliveira. Ten si dnes věřil a zajel excelentní čas 51 minut a 46 sekund. Na tomto čase si vylámal zuby i Tony Martin, který zaostal o 33 sekund. Dobře zajel i Jérôme Coppel ten v cíli zaostal za Oliveirou o 4 vteřiny.

To se vše změnilo, až když do trati vlétl Tom Dumoulin. Když na druhém mezičase měl náskok 56 sekund na Coppela bylo pravděpodobné, že se díváme na nového průběžně vedoucího závodníka. Dumoulin překonal Portugalcův čas o jednu minutu a třicet jedna sekund. Poté se nikdo ani zdaleka nepřiblížil k času Holanďana.

I dnes foukal silný vítr a i ten zapříčinil pád Juliana Alaphilippa, ten však vyvázl mimo odřeniny bez zranění.

Co se týče jezdců pro celkové pořadí, tak na prvním mezičasu byl nejlepší Richie Porte, před Chrisem Froomem, který na něj ztrácel 7 sekund.

Dobrý výkon předvedl i Roman Kreuziger, který se významně posunul k první desítce a najel náskok například na Dana Martina, Romaina Bardeta nebo Rodrígueze. Po dnešku je český cyklista jedenáctý celkově.

Další český účastník Jan Bárta skončil na jedenáctém místě.

Poté jsme již sledovali souboj jezdců top 5. Nejlépe ji zvládl Chris Froome před Bauke Mollemou. Tito dva jezdci také okupují první dvě místa celkového pořadí.

Richie Porte přepálil začátek a nakonec ztratil na Dumoulina lehce přes tři minuty, ve srovnatelném čase jako Quintana nebo Roman Kreuziger.

Dumoulin si připsal vítězství a druhý Chris Froome značně navýšil náskok v celkovém pořadí.

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“13″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 13. etapy“]