První blok Vuelty vyzněl jednoznačně pro Chrise Frooma, body se rozdávaly i ve Francii

nabor

Třetí a poslední Grand Tour sezony Vuelta e España má za sebou první závodní blok. Jaký byl, z hlediska průběžného bodování, to si připomeneme v tomto přehledu.

Vítěz etapy získává 100 bodů, druhé místo je hodnoceno 40 body, třetí příčka má hodnotu 20 bodů. „Nejhorší“ umístění v každém sportu, cyklistiku nevyjímaje, je oceněno 12 body. Pátý borec bere body 4.

Etapa v dresu lídra přináší jeho majiteli 20 bodů. No a ten zatím potvrzuje předstartovní prognózy. Šest dnů v červeném dresu a vítězství na závěr. Ano, to je Chris Froome. Vede průběžné bodové hodnocení s 240 body. O body se bojovalo i ve francouzské Bretani. Tam na vítěze Eliu Vivianiho čekalo 400 bodů.

1. etapa 19. 8. 2017

Úvodní sobotní týmovou časovku vyhrál favorit. Tým BMC jako jediný na trati dlouhé 13,7 km pokořil 16minutovou hranici. Průměrná rychlost vítězů byla 51,482 km/hod a vítězný čas 15,58 min. Odměnou bylo 100 bodů pro tým a dalších 20 pro Rohana Dennise.

2. etapa 20. 8. 2017

Ten v neděli nastoupil v červeném dresu lídra. V naprosto rovné etapě si v poněkud zmateném spurtu počínali nejlépe borci týmu Quick-Step Floors. Etapu bez úniku rozhodl poslední kruhový objezd. Nejlépe toho využili Yves Lampaert a Matteo Trentin. Pro třetí místo si dospurtoval Adam Blythe (Aqua Blue Sport), za ním dojeli Edward Theuns (Trek-Segafredo) a Sacha Modolo (UAE Team Emirates). Lampaert si, dík bonifikaci, za své první vítězství na Grand Tour vybojoval i dres lídra.

 3. etapa 21. 8. 2017

První horská etapa s dojezdem v Andoře jasně ukázala, kde hledat favority. Vitěz Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) předvedl vpravdě mazácký výkon na posledních metrech. Druhé místo Davida De La Cruze (Quick – Step Floors) bylo velkým překvapením. Bonifikační sekundy za vítězství na rychlostní premii a třetí místo v etapě zařídily již po třech dnech červený dres lídra Vuelty pro Chrise  Frooma (Team Sky). Romain Bardet (AG2R) a Esteban Chaves (Orica-Scott) na dalších bodovaných místech dojeli ve stejném čase jako vítěz. Alberto Contador nezvládl poslední stoupání a jeho ztráta na lídra překročila celkově již 3 minuty.

4. etapa 22. 8. 2017

Jednu z mála rovinatých etap letošní Vuelty nejlépe zvládnul Ital Matteo Trentin (Quick-Step Floors). Jeho soupeř v závěrečných metrech Španěl Juan José Lobato (Team LottoNL-Jumbo) šanci nedostal. Další tři místa patřila Belgii. Třetí byl Tom Van Asbroeck (Cannondale-Drapac), za ním skončil úterní „papírový“ favorit č. 1 Edward Theuns (Trek-Segafredo). Pátý bodoval Jens Debusschere (Lotto-Soudal). Stručně řečeno – belgický den na Vueltě. Tým Sky kontroloval v poklidu celou etapu a Chris Froome si dojel pro jednu bonifikační vteřinu na rychlostní prémii.

5. etapa 23. 8. 2017

Pátý díl prvního bloku Vuelty hrál do karet úniku. V cíli se jako první objevil jezdec Astany Alexey Lutsenko, borec, který svým výkonem rozmetal na cáry všechny předstartovní prognózy. Za ním přijel do cíle se ztrátou 44 vteřin Merhawi Kudus (Dimension Data), narozený v Eritrei. S odstupem několika vteřin ho následoval Marc Soler (Movistar). Pak se v cíli objevil Matej Mohorič (UAE Team Emirates). Pro páté místo si s dalším časovým odstupem přijel Alexis Gougeard (AG2R). Pět jmen, která se v našich přehledech obvykle, snad až na Lutsenka, nevyskytují. V hlavním poli favoritů lídr nechyběl a k dobru si do další etapy připsal oproti většině soupeřů pár cenných sekund.

6. etapa 24. 8. 2017

Únik, stejně jako ve středeční etapě, byl jeho protagonisty úspěšně dotažen do vítězného konce. Tipéři, ti se rozhodně, na rozdíl od vítěze, opět neradovali. Ruce v oslavném gestu po spurtu zdvihl nad hlavu Polák Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal). V něm porazil svého krajana Pawla Poljanského (Bora – hansgrohe) a Španěla Enrica Mase (Quick-Step Floors). Zbylá bodovaná místa se ztrátou 8 vteřin obsadili Louis León Sanchez z Astany a Jan Polanc z týmu UAE. Se skupinou favoritů na celkové pořadí přijel do cíle jako osmý Chris Froome a s drobným náskokem držel, v podstatě bez problémů, červený dres lídra závodu i nadále.

7. etapa 25. 8. 2017

Měla podobný charakter jako dvě předchozí etapy a vlastně i stejný scénář. Únik velké skupiny dotažený do vítězného konce. Tentokrát to byl Slovinec Matej Mohorič (UAE Team Emirates). Právě on je považován za „otce“ speciálního sjezdařského posedu na rámu kola. Za ním skončil stejně jako v etapě minulé Polák Pavel Poljanski (Bora – hansgrohe). Ve stejném čase byli v cíli José Rojas (Movistar) a Thomas De Gendt (Lotto-Soudal). Pátým mužem byl Alessandro De Marchi (BMC). Překvapení dne Jetse Bol (Manzana Postobon) poměrně dlouho vedl virtuální pořadí, protože peloton povolil úniku náskok přes osm minut. V závěru ale tým Sky dokázal červený trikot ubránit.

8. etapa 26. 8. 2017

Bylo to jako přes „kopírák“. Velký únik s jednadvaceti borci a opět virtuální ohrožení Chrise Frooma. Tentokrát to byl Nelson Oliveira (Movistar), ale ani on se v cíli neradoval. Nebeská letka to prostě nedovolila. Vítězem etapy se stal Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), klasikář, proti kterému neměli vrchaři Jan Polanc (UAE Team Emirates) a Rafal Majka (Bora – hansgrohe) v závěrečném spurtu žádnou šanci. Za nimi s drobným odstupem dojeli Serge Pauwels (Dimension Data) a Nelson Oliveira. Alberto Contador dojel sice před Chrisem Froomem, leč ve stejném čase a ostatní adepti na celkové umístění za nimi zaznamenali další vteřiny ve svůj neprospěch. Týmem Sunweb byl ze závodu stažen Warren Barguil. Důvodem bylo porušení pracovní kázně. V předchozí etapě nepomohl, dle prohlášení vedení týmu, Wilco Keldermanovi.

9. etapa 27. 8. 2017

Poslední etapa před volným dnem, byla rovinatá s dojezdem na kopec. Měla předpokládaný průběh a vyhrál ji favorit celé Vuelty Chris Froome (Sky). Bylo to jeho první letošní etapové vítězství. Za ním dojel se ztrátou čtyř vteřin druhý muž průběžného pořadí Esteban Chaves (Orica-Scott). Dnes ale opět na lídra ztratil pár sekund. Třetí v cíli byl Michael Woods (Cannondale-Drapac). Finanční situace v tomto americkém týmu je značně nepřehledná a setrvání v první divizi příští sezonu velmi nejisté. Čtvrtý jezdec v cíli byl Wilco Kelderman (Team Sunweb). Pátá příčka patřila Ilnuru Zakarinovi (Katusha-Alpecin).

Vuelta e España
Top 10 po 9 etapách Body získané Body – konečné
Pořadí Jméno Tým průběžně pořadí
1. Chris Froome Sky 240
2. Matteo Trentin Quick-Step Floors 140
3. Yves Lampaert Quick-Step FloorsBahrain Merida 120
4.-8. Vincenzo Nibali Bahrain Merida 100
4.-8. Alexey Lutsenko Astana 100
4.-8. Tomasz Marcziński Lotto-Soudal 100
4.-8. Matej Mohorič UAE Team Emirates 100
4.-8. Julian Alaphilippe Quick-Step Floors 100
9. Pawel Poljanski Bora – hansgrohe 80
10. Esteban Chaves Orica-Scott 44

 

Bretagne Classic – Ouest-France

Tak trochu na okraji zájmu cyklistického světa, zato plná spurterských hvězd – taková byla jednorázovka v Bretani. 32. závod série WT byl opět velmi dobře bodově dotovaný. Body si rozdělili dle očekávání sprinteři. Opět zazářil Elia Viviani (Sky), získal 400 bodů a ve spurtu porazil Alexandra Kristoffa (Katusha-Alpecin), zisk 320 bodů. Třetí prolétl cílem Sonny Colbrelli (Bahrain Merida) a bral 260. To je o 20 víc než má zatím, po devítidenním snažení, Chris Froome na Vueltě. Ve stejném čase dojel i peloton se Zdeňkem Štybarem (Quick-Step Floors). Ten skončil celkově na 24. místě a připsal si 16 bodů. Na pořadí v tabulce TOP 25 se nic nezměnilo. Jen její král Greg Van Avermaet (BMC) si upevnil vedení. Za celkově desáté místo bral 68 bodů a jeho náskok na druhého Toma Dumoulina (Team Sunweb) je již 517 bodů.