Favorité se otestují po pauze, vyhraje nejspíš znovu únik

nabor

Putování jihem Španělska zahájí peloton v Caravaca de la Cruz. Čekají na něj dvě slepené vrchařské prémie, murcijský cíl však přijde po dlouhém sjezdu.

Profil 10. etapy Vuelta 2017Úvod bude vysloveně na rozjetí. A bude to „úvod“ dlouhý 125 km. Poté přijde dnešní dvojice klasifikovaných stoupání Alto del Morrón de Totana a Collado Bermejo. „Trojka“ a „jednička“ (obě spadající do pohoří Espuña) na sebe plynule navazují, celkově znamenají 18 km do 5 %. Půjde o první táhlejší výšlap na Vueltě, bez extrémních sklonů, ideální pro tempaře. 20kilometrový sjezd bude ještě kontinuálnější a tedy prudší, s průměrem -6 %.

Profil Collado Bermejo - 10. etapa Vuelty 2017
Profil Collado Bermejo (1. kategorie)

Poslední kilometr v Alhama de Murcia bude rovný, zpestří ho jen kruhové objezdy. Cílové městečko v pravdě nedosahuje světového významu, sídlí zde však potravinářská firma ElPozo. Součást holdingu Fuertes už 28 let sponzoruje místní futsalový klub, který příští středu čeká souboj o obhajobu španělského superpoháru, nově ovšem do portfolia přidala Vueltu a ta se jí touto formou revanšuje.

Pokud Alaphilippe (nebo Trentin či kdokoli jiný) chce na hornaté Vueltě zkomplikovat jezdcům na celkové pořadí zisk zeleného dresu, neměl by dnes chybět vpředu. Sprinterská prémie totiž přijde již po 108 kilometrech. Costa, Lutsenko, MajkaBardet, Sanchez, Fraile, Visconti, Pantano, Atapuma, Roson – právě takoví mu v případě útoku budou silnými partnery, ale v závěru etapy rovněž obávanými soupeři.

24 jezdců v současnosti ztrácí méně než 10 minut či (v případě Frooma) vůbec nic. Úkol většiny z nich dnes bude jasný: neztratit. Velká zkouška to bude především pro Oliveiru a Bola, tedy zachránce dobrého jména Movistaru a jedinou naději sympatických kolumbijských outsiderů z Manzana Postobón na top 20. Zvědaví buďme také na uzdravujícího se Kruijswijka a Woodse, který skoro v jednatřiceti na své druhé Grand Tour atakuje elitní desítku, ale opravdu jej prověří až dlouhé kopce druhého týdne.

Desátá etapa Vuelty 2017 začíná ve 13:20. Sprinterská prémie je plánována po čtvrté, kolem půl páté by se mohlo najíždět do stoupání. V 17:05 by měl být první závodník na vrcholu Collado Bermejo a v 17:40 v cíli. Přenosy vzhledem k nepříliš atraktivní první polovině etapy opět od 15:00.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!