Vuelta míří nad dva tisíce na Calar Alto

nabor

Jedenáctá etapa Vuelty 2017 zatíží cyklisty závěrečnou dvojicí prémií první kategorie. Dojezd na Calar Alto bude nejvyšším bodem dosavadního průběhu závodu.

Profil 11. etapy - Vuelta a España 2017Zničující tempo s postupným proséváním pelotonu dnes dostane hlavní roli. Úvod by ale měl navázat na 10. etapu, profilem i vlhkými silnicemi. Odstartuje se v murcijském městě, jež sdílí pouze jméno s velikánem španělské poezie Lorcou. Lorca – básník pocházel z Andalusie, kde byl během občanské války také zastřelen nacionalisty, a Vuelta se dnes do jeho rodného kraje vydá. Zamíří, s básnickou nadsázkou, ke hvězdám – 2120 metrů nad moře k astronomické observatoři Calar Alto.

Vstupenky mezi vrchařskou elitu se však budou prodávat již na Alto de Velefique a 13,2 km do 8,6 % naplní hlavy cyklistů nejprozaičtějšími myšlenkami na přežití. Zatímco Velefique je poměrně plynulé stoupání, pro závěrečné Calar Alto platí opak. Úvodních 7 km má průměr kolem 9 %, následuje skoro rovná pasáž a další prostor pro útok nabízí až závěr kopce (viz profil). Pozorovatelna na jeho vrcholu je sdílena španělskými a německými vědci, kteří zde mají k dispozici největší teleskop v pevninské Evropě. Jeho průměr činí 3,5 metrů.

Zda bude dnes hlavní hvězdou někdo z favoritů celkového pořadí, či uprchlík, těžko hádat. Froome, Contador a Chaves se těší na první možnost. Prověření útočníci Majka, Bardet nebo Atapuma však udělají vše pro to, aby ruce mohl k obloze zvednout uprchlík.

Svou roli může sehrát i Froomův (ne)zájem o Villellův puntíkatý dres. Ital zatím vede o 21 bodů před De Gendtem a o 23 před celkovým lídrem (dnes se jede o 20 bodů). Podobně může být etapa důležitá pro zelený dres – Trentin vede o 23 bodů před Froomem a o 34 před Poljanským (ve hře 25 bodů v cíli a 4 na prémii, kde by měl bodovat úník).

Jedenáctá etapa Vuelty 2017 začíná ve 12:28. Přenosy začnou opět v 15:00, nedlouho před sprinterskou prémií. Na Alto de Velefique se bude stoupat zhruba od 16:28, přibližně v 17:15 se najede pod Calar Alto.

Tipněte si vítěze dnešní etapy v soutěži na našem Facebooku!