nabor

Jedenáctá etapa Vuelty 2017 zatíží cyklisty závěrečnou dvojicí prémií první kategorie. Dojezd na Calar Alto bude nejvyšším bodem dosavadního průběhu závodu.

Profil 11. etapy - Vuelta a España 2017Zničující tempo s postupným proséváním pelotonu dnes dostane hlavní roli. Úvod by ale měl navázat na 10. etapu, profilem i vlhkými silnicemi. Odstartuje se v murcijském městě, jež sdílí pouze jméno s velikánem španělské poezie Lorcou. Lorca – básník pocházel z Andalusie, kde byl během občanské války také zastřelen nacionalisty, a Vuelta se dnes do jeho rodného kraje vydá. Zamíří, s básnickou nadsázkou, ke hvězdám – 2120 metrů nad moře k astronomické observatoři Calar Alto.

Vstupenky mezi vrchařskou elitu se však budou prodávat již na Alto de Velefique a 13,2 km do 8,6 % naplní hlavy cyklistů nejprozaičtějšími myšlenkami na přežití. Zatímco Velefique je poměrně plynulé stoupání, pro závěrečné Calar Alto platí opak. Úvodních 7 km má průměr kolem 9 %, následuje skoro rovná pasáž a další prostor pro útok nabízí až závěr kopce (viz profil). Pozorovatelna na jeho vrcholu je sdílena španělskými a německými vědci, kteří zde mají k dispozici největší teleskop v pevninské Evropě. Jeho průměr činí 3,5 metrů.

Zda bude dnes hlavní hvězdou někdo z favoritů celkového pořadí, či uprchlík, těžko hádat. Froome, Contador a Chaves se těší na první možnost. Prověření útočníci Majka, Bardet nebo Atapuma však udělají vše pro to, aby ruce mohl k obloze zvednout uprchlík.

Svou roli může sehrát i Froomův (ne)zájem o Villellův puntíkatý dres. Ital zatím vede o 21 bodů před De Gendtem a o 23 před celkovým lídrem (dnes se jede o 20 bodů). Podobně může být etapa důležitá pro zelený dres – Trentin vede o 23 bodů před Froomem a o 34 před Poljanským (ve hře 25 bodů v cíli a 4 na prémii, kde by měl bodovat úník).

Jedenáctá etapa Vuelty 2017 začíná ve 12:28. Přenosy začnou opět v 15:00, nedlouho před sprinterskou prémií. Na Alto de Velefique se bude stoupat zhruba od 16:28, přibližně v 17:15 se najede pod Calar Alto.

Tipněte si vítěze dnešní etapy v soutěži na našem Facebooku!