Viviani dominoval, Cavendish drží vedení

nabor

Tak tohle se Sky povedlo. Britský tým se před metou kilometru do cíle prodral do čela a bezchybně umístěný Viviani zajel bezchybný výsledek. Dominantním nástupem vyřadil všechny ostatní včetně Guardiniho s Cavendishem ze samotné účasti ve spurtu.

Další z rovinatých dubajských etap začala dalším nástupem Sky Dive Dubai. Tentokrát to byl Rafaa Chtioui. K němu se přidal Tchajwanec Feng v barvách Lampre a Frattini z UnitedHealthcare. Právě Frattiini vyhrál na prvním sprintu, na druhém pak Tunisan Chtioui.

Etapa nabízela mnoho desítek kilometrů otevřenou pouští a tak se spekulovalo, zda nepřinese překvapení v podobě rozdělení pelotonu. Dlouho se nic nedělo, až 70 kilometrů před cílem to přišlo. BMC se před kruhovým objezdem vyšvihlo do čela, rozpálilo tempo a po mírné odbočce započalo dílo zkázy. Vzadu nezareagovala asi pětadvacítka jezdců, mezi nimi třeba včerejší uprchlík Lefrancois.

Během následujících deseti kilometrů se zmenšil náskok úniku dobře na polovinu ze čtyř minut na dvě, vzhledem k tomu, že peloton se již dále nedělil, ale nakonec aktivita na jeho čele ustala a tak jediným vyústěním byl nástup Chtiouiho z úniku. Zmenšující se náskok byl ideální záminkou pro další propagaci týmových barev a zbylí dva nijak neprotestovali.

Tempo následně hodně opadlo. Samotný Tunisan nedokázal produkovat příliš ambiciózní rytmus a balík mu tak klidně vrátil minutu výhody zpět. Až moc v klidu byli dva z lídrů Tinkoffu Kiserlovski a Kolář. Jejich pacifistický terorismus mířil jen do vlastních řad a odřeniny byly výsledkem.

Pak stačila akcelerace na posledních dvaceti kilometrech a hlavní skupina byla pohromadě. Tedy – skoro. Až na skupinku jezdců převážně z Bardiani, Polsatu a Novo Nordisk, kteří si 15 km před cílem spletli cestu a došlo mezi nimi k menší kolizi.

No a to už se jelo na palmovité umělé ostrovy při pobřeží Dubaje. Na čele znovu Petr Vakoč a plán Etixxu na ovládnutí závěrečných kilometrů. I přes úselí Giantu, Katushy a Sky to dlouho vypadalo dobře.

Jenže až na metu 1,5 kilometru si schovali Britové svůj klíčový počin. Eisel dotáhl na čelo pelotonu několik týmových kolegů a rázem bylo jasné, kdo si bude moci vybírat stopu. Ze špice to zkusil Swift, nepředjel ale ani prvního závodníka.

A tak se role vítěze zhostil Viviani. Akceleroval neúprosně a agresivně. Cavendish s Guardinim už padesát metrů před cílem věděli, že nemají nárok. Manxman nakonec dokázal urvat alespoň druhé místo a podržet tak naděje směrem k zítřku.

Zítra čeká nejen na něj dlouhá a náročná etapa s brutálními posledními stovkami metrů. V modrém do nich najede právě Cavendish, favority ale budou jiní.

Výsledky 2. etapy Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. Elia Viviani (Ita) Sky 4:29:59
2. Mark Cavendish (GBr) Etixx
3. Andrea Guardini (Ita) Astana
4. Alexander Porsev (Rus) Katusha
5. Andrea Palini ((Ita) Skydive Dubai
6. John Degenkolb (Ger) Giant-Alpecin
7. Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare
8. Daniel Oss (Ita) BMC Racing
9. Michael Valgren (Den) Tinkoff-Saxo
10. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani

Celkové pořadí po 2. etapě  Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. Mark Cavendish (GBr) Etixx 7:54:43
2. Elia Viviani (Ita) Sky  +2
3. Andrea Guardini (Ita) Astana  +6
4. Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare  +11
5. Ben Swift (GBr) Sky  +13
6. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani
7. Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthare
8. Manuele Boaro (Ita) TInkoff Saxo  +14
9. Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar  +15
10. Alexander Porsev  (Rus) Katusha  +16