Degenkolb se v Hattě oblékl do modrého!

nabor

Tak trochu otazníková etapa Dubai Tour 2015 s brutálními posledními dvěmi stovkami metrů nabídla poměrně nečekaného vítěze. Ještě dvě vteřiny před favorizovaným duem Movistaru Lobato – Valverde to totiž do cíle přes značnou bolestivost tohoto počinu zvládl John Degenkolb.

Únik dne tentokrát po agresivním úvodu vytvořila pětice Bazzana, Pribernik, Verschoor, Murawwi a Gusev. Jak vás sotva překvapí, poslední dva jmenovaní v barvách lokální stáje Skydive, o níž jsme ještě měli slyšet i později.

Skupinka si vytvořila náskok až osmi minut. Na obou sprintech zvítězil Bazzana, jednoznačně nejambicióznější směrem k celkovému pořadí a dresu šampióna prémií.

Jak únik najížděl do kopců posledních 70 kilometrů, Movistar akceleroval a náskok šel rapidně dolů. Mezi uprchlíky také docházelo k selekci. Nejprv odpadl Murawwi, postupně však i Verschoor s Gusevem.

V pelotonu došlo k selekci ještě razantnější. Rozdělil se vedví, přičemž Cavendish i Viviani zůstali s týmovými kolegy vzadu. Movistar s CCC Polkowice diktovaly vražedné tempo a již záhy měly únik na dohled. Ztráta skupiny Cavendishe s Vivianim narostla až ke dvěma minutám, v klesavých a rovinatých pasážích však klesla, když se na tempu podílel prakticky celý Etixx, jedoucí soukromou týmovou časovku.

Snahy v obou polovinách pelotonu nakonec vyústily v jeho spojení do obrovské vedoucí skupiny, jejímiž členy byli už i všichni bývalí uprchlíci. Stalo se tak třicet kilometrů před cílem, asi poloviční vzdálenost zbývala do závěrečných tří stoupání, jež měla rozhodnout.

Hned na prvním z nich nastoupila největší osobnost týmu Skydive Dubai, tedy Francisco Mancebo. Movistar jel dál své tempo, po celodenní dřině ale přecijen polevil a Španěl v arabskcýh službách záhy získal více než minuty.  Na konci předposledního stoupání, kdy už se najíždělo do posledních deseti kilometrů, nastoupili postupně Vicioso, Boom a Brajkovič. Výrazněji se do dějin etapy zapsal jen Boom, který dojel Manceba a krátce s ním ve dvojici vedl.

Oba však byli pět kilometrů před cílem dojeti, když otěže přebralo BMC. Po BMC převzal taktovku Giant a spolu s Astanou, v níž si na domestika opět zahrál Nibali, najížděl první do závěrečných dvou tisíc metrů.

Nemohlo následovat nic jiného než útoky z těchto týmů. Nejprve od Lutsenka, který ovšem 200 metrů před páskou seznal, že sedmnáctiprocentní sklon, s nímž evidentně neměl mnoho zkušeností, není jeho šálkem kávy a tak šel dopředu okamžitě Degenkolb. Ten narozdíl od Kazacha byl ochoten jít přes bolest a to se vyplatilo. Stíhající Valverde se mohl jen dívat, stejně jako ze závětří nedávný úspěch z australského Paracombu zopakovat zkoušející Lobato. Na stahování náskoku v hektickém závěru již nebyl prostor.

Srdnatě bojující Cavendish udržel ale ztrátu pouhých čtyř vteřin celkově, stejně tak je nutno vyzdvihnout výkon Bazzany. Proto bude i poslední etapa hodně napínavá.

Výsledky 3. etapy Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. John Degenkolb (Ger) Giant-Alpecin 4:50:40
2. Alejandro Valverde (Spa) Movistar  +2
3. Juan Jose Lobato (Spa) Movistar  +2
4. Filippo Pozatto (Ita) Lampr  +2
5. Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare  +2
6. Philippe Gilbert (Bel) BMC  +2
7. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi  +2
8. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing  +7
9. Geraint Thomas (GBr) Sky  +7
10. Edgar Pinto (Por) Skydive  +7

Celkové pořadí po 3. etapě  Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. John Degenkolb (Ger) Giant 12:45:29
2. Mark Cavendish (GBr) Sky  +4
3. Aleandro Valverde (Spa) Movistar  +6
4. Juan Jose Lobato (Spa) Movistar  +8
5. Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare  +11
6. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi  +12
7. Philippe Gilbert (Bel) BMC  +12
8. Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare  +12
9. Filippo Pozatto (Ita) Lampre  +12
10. Edgar Pinto (Por) Skydive  +17