Etixx popravil peloton, Cavendish modrý

nabor

Vítězem druhého ročníku Dubai Tour se stal narozdíl od toho prvního spurter. Zatímco loni rozhodovala časovka, včera ani brutální závěr nestačil získat pro Johna Degenkolba dostatečný náskok, aby celkově zdolal Marka Cavendishe a jeho spurterské komando.

Etapa, odehrávající se celá v Dubaji, začala únikem pěti jezdců. Mezi nimi i několika zajímavých jmen.

Vždyť Marco Canola byl v top 10 celkově a Boaro čtrnáctý. K nim se přidal Oss, tedy jeden z nejlepších klasikářů v závodě, Mancebo – jednička Skydivu, a pak ještě Paterski, rychlík z CCC.

I proto byl peloton obezřetný. Tři a půl minuty, takový byl maximální náskok úniku a vypadalo to, že možná bude zájmem některého z předních jezdců únik dojet ještě před prémií, která se nalézala asi 30 km do cíle.

Nakonec ale zvítězil zájem členů skupiny na výhře a tak se strhl souboj mezi brzy nastupujícím Boarem a za ním Canolou a Ossem o to, kdo získá prim. Právě v tomto pořadí tito tři prémií projeli a rozdělili si vteřiny a body. Boaro se díky tomu posunul do desítky a Canola si spolu s výsledkem v cíli pomohl k pátému místu celkově.

Když se výhoda úniku už povážlivě snižovala, zrychlil znovu Oss, jeho kolegové z úniku ale se spoluprací neustali a brzy ho sjeli.

Jako poslední před pelotonem vydržel přesto právě Oss, když zareagoval na nástup Canoly. Na posledních deseti kilometrech se ale oba nakonec sami vzdali; bylo zjevné, že zájemců o etapu je příliš mnoho.

K zajímavému momentu došlo tři kilometry před cílem. Peloton se rozdělil, ovšem nikoli horizontálně, ale vertikálně. Na vině byla marná snaha jezdců Giantu dojet do čela a jak se ukázalo, tato estetická kuriozita měla mít ve finiši pro tuto stáj fatální následky, neboť do čela nedojeli a museli se zařadit dobře kolem třicátého místa.

Výše to nebylo možné kvůli enormnímu tempu jezdců Etixxu, kteří oproti předchozím dnům dávali vzpomenout na doby týmu HTC. Zase to byl ten neporazitelný vlak pro Marka Cavendishe a na posledním kilometru už Renshaw odvážel Cavendishe pryč od všech dalších.

Dokončit práci nebyl pro Manxmana žádný problém a zbývalo jen rozřešit, kdo dojede za ním. V relativní hloubi pelotonu pohřbený Degenkolb to nebyl, proto bylo jasné, že ztratí modrý dres. Ani Guardini tentokrát nestíhal. O druhé místo se tedy v těsném souboji utkali Lobato a Viviani a o galusku zvítězil druhý jmenovaný.

Mark Cavendish se stal vítězem závodu, celkově i na poli bodů. Druhý je Degenkolb, třetí právě o onu galusku Lobato.

Pořadí 4. etapy Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. Mark Cavendish (GBr) Etixx 2:37:15
2. Elia Viviani (Ita) Sky
3. Juan Jose Lobato (Spa) Movistar
4. Ben Swift (GBr) Sky
5. Andrea Guardini (Ita) Astana
6. Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare
7. Martijn Verschoor (Ned) UnitedHealthcare
8. Davide Cimolai (Ita) Lampre
9. John Degenkolb (Ger) Giant
10. Andrea Palini (Ita) Skydive

Celkové pořadí  Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. Mark Cavendish (GBr) Etixx 15:22:38
2. John Degenkolb (GBr) Giant  +8
3. Juan Jose Lobato (Spa) Movistar  +10
4. Alejandro Valverde (Spa) Movistar  +12
5. Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare  +14
6. Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare  +17
7. Grega Bole (Slo) CCC  +18
8. Philippe Gilbert (Bel) BMC  +18
9. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff  +18
10. Filippo Pozzato (Ita) Lampre  +18