Tour of Qatar 2015: hvězdy v písku a větru

nabor

Sejdou se Kittel, Guardini a Bouhanni. A vyhraje někdo jiný. Takovýto „vtip“ platí jen o málo rovinatých závodech. Katarskému smyslu pro humor ale vyhovuje a svůj podíl na tom má vedle počasí a skladby etap i tradičně nabité pole uchazečů o vítězství.

Katar, to jsou v cyklistice hlavně dvě věci. Roviny a vítr. Přičemž profil nehraje opravdu takřka žádnou roli, na trase nejsou žádné prémie, které by mohly nadělit peloton. Ovšem na to, že se peloton alespoň jednou rozdělí na větru, bychom mohli vypsat kurz možná 1,1:1.

Od roku 2002, kdy byl závod založen, to už každý dávno zjistil a podle toho vypadají i sestavy. Jak řekl Bradley Wiggins, Tour of Qatar je díky větru klasikářským závodem a slouží nejen jemu jako ideální příprava. Kostky ani déšť v Kataru pochopitelně očekávat nejde, stejně tak sázím, že narozdíl od zemí západní Evropy Katar cyklisty nepokutuje za to, když mimo občerstvovací zónu něco odhodí do pouště, ovšem tempo etap, a někdy i metoda jejich finálního rozuzlení, vyžaduje podobně extrémní nasazení.

K větru se navíc přidává i krátká časovka a tak na Tour of Qatar, organizované ASO, tedy totožným pořadatelem, pod jehož vedením se pořádá i Tour de France, mají spurterští specialisté jen malou šanci. I přes časové bonusy je historicky jasně nejúspěšnější Tom Boonen (čtyři výhry celkově, sedm na body) a více než jednou ovládl jednu z klasifikací také Heinrich Haussler (tři výhry, dvě coby Němec, jedna coby Australan v bodech). Z elitních čistých spurterů posledních let tu vyhrál jen Cavendish, když předloni ovládl obě klasifikace.

Závod započal  éru blízkovýchodních cyklistikých trháků a dnes tvoří spolu s Dubají a Ománem třitýdenní trojboj kategorie HC. Je také dobré vědět, že Tour of Qatar je akcí s možná vůbec nejvyrovnanější koexsitencí mužského a  ženského závodu. Z kolika ženských cyklistických etapových závodů je vyráběn přímý přenos? Letošní pódium ženské „jedničky“: Elisabeth Armistead, Chloe Hosking, Ellen van Dijk.

Program etap

Závod mužů se koná od neděle do pátku. Všechny etapy se konají v Kataru, tedy opět s časovým posunem oproti našemu pásmu. Většinou tedy výsledky budeme znát v brzkém odpoledni. Ačkoli žádná v ČR běžně dostupná televizní stanice závod vysílat nebude, my vám nabídneme z každé etapy rychlou a detailní reportáž.

Jelikož jsou všechny etapy rovné, je bezpředmětné bavit se o profilu. Jedinou důležitou informací tak je, že v úterý se koná časovka. Tato disciplína může, ale nemusí rozhodnout o vítězi závodu. S délkou pouhých 10 km se během ní možná nevysvleče ani aktuální lídr závodu.

Favorité

Hlavním favoritem Tour of Qatar je asi Peter Sagan. Slovák umí excelentně jak krátkou časovku, tak klasiky, tak spurty. Navíc v Tinkoffu bude jasnou jedničkou. A bude to vůbec první příležitost se ukázat v nových barvách.

Vážnými kandidáty na výhru jsou ale také Lars Boom v dresu Astany (ten ovšem v Astaně stejně tak nemusí být dle vývoje ani jedničkou, když jej doplňují Tleubayev s Guardinim), Marcel Kittel (na nějž určitě pojede Giant), Bradley Wiggins (konečně zde ukáže dres mistra světa), Tom Boonen (tvoří supersilné duo s Terpstrou) či Fabian Cancellara.

Pole těch, kteří vyhrát mohou, je však v Kataru široké. Nezapomínejme na MTN-Qhubeku. Jihoafričané přivezou Ciolka, Bose a Boassana Hagena. Tradičně agresivní a časovkářská Orica tu bude mít Keukeleireho. Bude tu i Phillipe Gilbert, dále Nacer Bouhanni, Danny van Poppel… A tak dál. Stačí jeden dojetý únik a vyhrát může někdo úplně jiný.

Vsadit si lze i na vítězství zbylých dvou slovenských účastníků závodu, ovšem v kurzech podobných těm, že Giro vyhraje Dayer Quintana či Stefano Pirazzi. Osobně bych proto případnou investici tohoto druhu nedoporučoval, se vší úctou k Martinu Velitsovi v dresu Etixxu i Peteru Velitsovi v dresu BMC.

Čeští závodníci se závodu nezúčastní, ač Leopold Konig figuroval na soupisce Sky coby náhradník. Jelikož jsou ale jeho kolegové fit, odkládá se etapová premiéra v novém týmu až na Omán.