Peloton ničil vítr. Spurt pro Rojase

nabor

Katar dnes ukázal, jak nehostinnou je zemí. Větrná pouštní etapa týrala závodníky a nadělila peloton na mnoho zlomků. Přesto vepředu vydržela spousta spurterů a Rojas poměrně překvapivě zdolal taková esa jako Sagana, Bouhanniho a Boonena.

Velmi brzy se dopředu vydala dvojice nejodvážnějších závodníků, jimiž dnes byli Sterbini a Salomein. Za nimi se později vypravil Matti Beschel s Jensem Venadeberghem.

Jelikož však již tou dobou ztráceli osm a půl minuty, nedokázali výhodu víc než o minutu stáhnout a poté byli znovu dojeti. Stalo se tak ještě před první sprinterskou prémií dne a peloton v tu chvíli na uprchlíky ztrácel již jen sedm minut poté, co maximální náskok dosáhl až dvojciferných minutových hodnot.

Na spurtu vyhrál Salomein, únik ale rychle povadal, když v peltonu jel Giant, FDJ a BMC. 75 kilometru před cílem činila ztráta tři minuty.

Vítr nepřestával sílit a do útoku se vydal Etixx. Peloton se rozdělil na tři části a dojel uprchlíky. Asi po deseti kilometrech se ovšem dění znovu uklidnilo a ztrácející – mimo jiné Bouhanni – se vrátili na čelo.

Soukromé drama si následně prožili Boonen se Saganem, po pádu se oba ocitli nakrátko mimo peloton, ovšem zůstali nezraněni a situace nikdo nezneužil.

Na posledních padesáti kilometrech v povadlém tempu dlouho nemohl vzniknout únik. Obzvláště Greg van Avarmaet neúnavně zkoušel ujet, ale když nevyšel ani jeho pokus 45 kilometrů před cílem, kdy si sice vypracoval přes silný vítr viditelný náskok, ale už zjevně neměl perspektivu jej držet, úsilí vzdal. Peloton v tu chvíli tvořilo 80 jmen včetně většiny favoritů.

30 kilometrů od cíle přišel ovšem asi nejambicióznější nástup dne. Ujel Westra spolu s kolegou z Astany Boomem a Breschelem. Jedinou vadou byla únava Breschela po předchozí ofenzívě v úvodu etapy, proto Dán skoro nestřídal.

Po deseti kilometrech vepředu tak sice trio mělo k dobru minutu, poté ale tempo Treku a Etixxu během chvíle výhodu zničilo a deset kilometrů před cílem byli všichni pohromadě.

Akcelerace pelotonu v pokračujícím větrném počasí znovu nadělila peloton, pozadu zůstal Marcel Kittel a to bylo pro Astanu, Movistar, Tinkoff, Katushu a další zastoupené v čelní skupině velkou motivací.

Vzhledem k větrným podmínkám a vyčerpání týmů byl spurt hodně neorganizovaný a oproti průměru pomalý. Správný vlak si našel v posledních stovkách metrů Jose Joaquin Rojas, nastoupil jako první a Sagan, Boonen ani Démare už nestačili odpovědět. Naopak Guardini či Bouhanni se do samotného spurtu prakticky nedostali.

Výsledky 1. etapy Tour of Qatar 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Rojas Movistar 03:49:50
2 Boonen Etixx
3 Démare FDJ
4 Sagan Tinkoff
5 Bennett Bora
6 Stuyven Trek
7 Haussler IAM
8 Guardini Astana
9 Kristoff Katusha
10 Bouhanni Cofidis

Celkové pořadí

P. Jméno Tým Čas
1 Rojas Movistar 03:49:40
2 Boonen Etixx 4
3 Démare FDJ 6
4 Arndt Giant 8
5 Terpstra Etixx 9
6 Ferrari Lampre 10
7 Sagan Tinkoff 10
8 Bennett Bora 10
9 Stuyven Trek 10
10 Haussler IAM 10