Cavendish v Dubaji do čela

nabor

Guardini není Gaviria. Ale také Cavendishovi řádně zatopil, když pozdním nástupem ze závětří způsobil velmi těsný dojezd první etapy. Nakonec se však radoval – a oprávněně – Mark Cavendish.

První etapa Dubai Tour 2015 byla jen 145 kilometrů dlouhá a zcela rovná. Příliš ji neovlivňoval ani vítr a počasí obecně, neboť bylo konstantně třicet stupňů a slunečno.

Jako již tradičně na tomto závodě se po rychlém rozjezdu do úniku vydal domácí tým Skydive. Jeho barvy vezl vepředu Vladimir Gusev, kterého doplnila jednička týmu Bardiani Battaglin, Lefrancois z Novo Nordisk, další z jezdců původem amerických týmů Bazzana (UnitedHealthcare) a Valls Ferri z Movistaru.

Únik byl celou dobu pod kontrolou pelotonu, ten mu dovolil maximálně tři minuty. Čelo kontroloval dle očekávání Etixx, Sky, Giant a Movistar.

Na první prémii, kde šlo o dres lídra klasifikace i bonusové vteřiny, zvítězil Battaglin. Mnohem zajímavější ovšem bylo dění směrem ke druhé prémii dne, kde se ani ne 20 kilometrů do cíle nabízelo totožné zboží.

Hlavní pole mělo zájem uprchlíky sjet právě před touto metou, tomu oponoval Vladimir Gusev. Nastoupil asi 5 kilometrů před prémií, jenže nikoho neutrhl. Ve výsledku tak byl únik naopak zničen tímto porušením kooperace a k prémii již jel balík celistvý.

Dlouhý nástup zkusil Boaro, toho ovšem neúprosně stíhal Bernhard Eisel se Swiftem. Britský závodník v dresu Sky je černým koněm závodu a roli potvrdil výhrou na prémii před Boarem a kolegou Eiselem.

Potom už se bojovalo o pozice pro finiš. Do nejlepší pozice se dostal tým Etixx, který poslední zatáčkou přivedl do cílové rovinky o délce přes 3  kilometry Petr Vakoč. Po krátké výpomoci od Vincenza Nibaliho zbyl rozjezd spurtu na Tonyho Martina, ten předal Sabatinimu, Sabatini Renshawovi… A krátce na to nastoupil Viviani, který to zkusil jako první. Mírně zaskočený Mark Cavendish okamžitě reagoval.

Příliš brzký nástup se nakonec nemusel vyplatit ani jemu. Na poslední stovce už byl rodák z Manu beze sil a málem ho přespurtoval Guardini. Ital ještě po dojetí naznačoval, že ho Brit vytlačoval, jury se ale drobným vybočením z linie ani nezabývala a tak o galusku urval druhý sezónní triumf pro sebe hlavní favorit Cavendish. Výhra jej posouvá i na průběžné první místo.

Pořadí 1. etapy Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. Mark Cavendish (GBr) Etixx 3:25:00
2. Andrea Guardini (Ita) Astana
3. Elia Viviani (Ita) Sky
4. Alexander Porsev (Rus) Katusha
5. Juan Jose Lobato (Spa) Movistar
6. Luka Mezgec (Slo) Giant-Alpecin
7. Andrea Palini (Ita) Skydive Dubai
8. Paolo Simion (Ita) Bardiani
9. Daniel Oss (Ita) BMC Racing
10. Martij Verschoor (Ned) Novo-Nordisk

Celkové pořadí po 1. etapě  Dubai Tour 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1. Mark Cavendish (GBr) Etixx 3:24:50
2. Andrea Guardini (Ita) Astana  +4
3. Elia Viviani (Ita) Sky  +6
4. Alexander Porsev (Rus) Katusha  +10
5. Juan Jose Lobato (Spa) Movistar
6. Luka Mezgec (Slo) Giant-Alpecin
7. Andrea Palini (Ita) Skydive Dubai
8. Paolo Simion (Ita) Bardiani
9. Daniel Oss (Ita) BMC Racing
10. Martij Verschoor (Ned) Novo-Nordisk