Cavendish, Valverde a další hvězdy Dubaje


Již zítra začíná druhý ročník závodu mezi dubajskými mrakodrapy i v přilehlé poušti. Vítr, krásné silnice, teplo, slunečno… – A na startu Nibali, Gilbert, Cavendish a mnozí další.

Dubai Tour neboli Okolo Dubaje je závodem bez dlouhé tradice, zato s velkou dynamikou. Koná se v oblasti přeplněné luxusem, v zadluženém, ovšem stále prosperujícím emirátu Dubaj. Pod nesčetnými patry nejvyšší budovy světa Burj al Khalifa či slavného sedmihvězdičkového hotelu ve tvaru plachetnice Burj al Arab se bude poprvé v historii konat závod kategorie HC, tedy druhé nejvyšší kvality a bodového ohodnocení hned po závodech World Tour. To spolu s bohatými prize money, dobrým servisem a atmosférou Dubaje přitahuje nejen špičkové týmy, ale i špičkové jezdce.

Etapu po etapě

Závod má jen čtyři etapy, tři zcela rovinaté. Přesto nemusí rozhodovat jediná kopcovitá zkouška. Svou roli budou hrát i časové bonusy. 10, 6 a 4 vteřiny v cíli a 3, 2 a 1 vteřina na vypsaných prémiích. Proto také mezi předními kurzovými favority jsou v řadě jak vrchaři, tak klasikáři a spurteři, včetně opravdu čistokrevných rovinářů.

1. etapa, středa: Rovina a klíčový bude závěrečných okruh Dubají. Předlouhá a luxusně široká cílová rovinka je ideální výzvou pro to ukázat, kdo je nejrychlejším mužem v závodě

2. etapa, čtvrtek: Opět z Dubaje do Dubaje. Opět po rovině. Ale tentokrát s větší vizuální show, na umělý ostrov ve tvaru palmy.

3. etapa, pátek: Z Dubaje do – Hatty. Jediná cílová rovina mimo město bude rovinou dosti dosti nakloněnou. 17 % na posledních 200 metrech a jasná výzva vrchařům, aby zkusili nadehnat, co jen jde.

Desert-StageTěžko říci, kolik jezdců si v závěru bude spolu se skupinou ABBA prozpěvovat „Only 17!“ Moc jich asi nebude…

4. etapa, sobota: A ještě jednou Dubaj. Zase cílový okruh a finiš nedaleko nejvyšší budovy světa. Čím je v Paříži Vítězný oblouk, tím zde Burj al Khalifa.

Favorité z Movistaru

V nejsilnější sestavě přijel do Dubaje Movistar. Z Mallorcy, respektive z Austrálie dorazili Valverde s Lobatem, oba ve skvělé formě, a španělský tým si tak může klást ty nejsmělejší cíle v podobě vítězství v každé etapě i celkově. Navíc i kvalita podpůrného týmu je na grandtourové úrovni. Capecchi, Castroviejo, Herrada, Malori, Lastras, Visconti to všechno jsou jezdci, kteří by v jiných týmech mohli dělat lídry.

Reparátník Cavendish

Hlavně ve spurtech ale bude mít své cíle rovněž Etixx. Stejně jako v San Luis dostává důvěru Petr Vakoč a bude se účastnit lead-outu pro Marka Cavendishe. Tentokrát se Brit bude moci spolehnout i na pomoc Marka Renshawa, který mu v Jižní Americe dost chyběl. Loni se Etixxu, tehdy ještě Omeze, nepodařilo Cavendishe ani natřikrát dostat do spurtu proti Kittelovi. Letos Kittel chybí, tak třeba zmenšený tlak prospěje.

Stále smělý Giant

Jenže ani Giant nehází flintu do žita. Místo Kittela přivezl Degenkolba a k němu ještě Mezgece. Ve třetí etapě dostanou volnou ruku Haga s Ludvigssonem. Také Giant má velké ambice, naplnit je ovšem bude přecijen těžší. Degenkolb není Kittel a Mezgec pojede první závod v sezóně. – No a Haga s Ludvigssonem asi nebudou hvězdám typu Valverdeho stačit…

Spurtérské Sky

Team Sky – i ten přiveze dva rychlé muže. Bena Swifta a především Elliu Vivianiho. Ale nezatracujme Swifta. Ten sice nemá tak velkou absolutní rychlost, ale pokud by se mu podařilo přejet v pořádku třetí etapu, může se stát nečekaným trumfem.

Nositelé tradice z BMC

Dalšího velkého favorita bude chtít dostat na top pozice BMC. Bude jím Philippe Gilbert, po ukončení kariéry Cadela Evanse jediný bývalý mistr světa v sestavě. Zmiňme ještě Zabela. Nikoli ovšem Erika, nýbrž Ricka. Syn slavného otce je rychlý a talentovaný.

Trénující favorité

Dva silní vrchaři se pojedou na Dubai Tour jen rozjet a to Vincenzo Nibali a Joaquim Rodríguez. Ani jeden z nich neplánuje útok na přední příčky. Cíle jsou spíše tréninkové, ačkoli Rodríguez by byl za normalních okolností horkým favoritem ve třetí etapě. Osmělí se nakonec přeci?

Slováci Saxa

Stáj Tinkoff-Saxo přiveze do Dubaje Sagana s Kolářem. Poněkud netypicky však bude v týmové hierarchii výše Kolář, ježto Saganem je zde Juraj. Kolář se po zdravotních problémech vrací do formy a zejména v poslední, čtvrté etapě by, pokud se bude cítit dobře, mohl dostat týmovou podporu.

Kdy a kde se dívat a číst

Etapy se pojedou s časovým posunem tří hodin oproti našemu času, tedy s dojezdy po poledni. Přímé přenosy nabídne mimo jiné televizní stanice Eurosport 2. Reportáž z každé etapy najdete krátce po skončení pochopitelně u nás na webu.