Viviani na úvod Eneca zvítězil díky skvělému timingu


Poslední etapový závod před Vueltou – to je Eneco Tour, jedoucí se na území Belgie a Nizozemska. První etapu vyhrál podle očekávání spurter, konkrétně Ital ve službách Sky Elia Viviani.

Šestice odvážlivců pod kontrolou

První etapa dlouhá 183 kilometrů začínala a končila ve městě Bolsward, kolem kterého obkroužila dva delší a jeden závěrečný, kratší okruh. Provázelo ji letní počasí bez deště a přehnané dávky větru.

Na začátku se vytvořila skupina šesti jezdců: Nathan Haas (Cannondale-Garmin), Frederik Veuchelen (Wanty-Groupe Gobert), Laurens de Vreese (Astana), Jesper Asselman (Team Roompot), Nico Denz (Ag2r-La Mondiale) a David Boucher (FDJ). Postupně si vytvořili náskok k osmi minutám, který ale ani na moment nedokázal opravdu znepokojit spurterské týmy a na poslední padesátce se již pohyboval výhradně pod dvěmi minutami.

Sprinty o body i vteřiny

Eneco Tour je ve své první polovině hodně rovinatá a proto ji organizátoři zpestřili sprinterskými prémiemi. Na první „Primus“ prémii (z prémií tohoto typu plynou body do separátní bodové klasifikace) vyhrál australský rychlík Nathan Haas. Mnohem větší pozornost však poutal „Zlatý kilometr“, kde se 23 – 22 kilometrů před cílem rozdávaly ve třech dávkách co pět set metrů 3, 2 a 1 vteřina pro první tři jezdce.

Dlouho to vypadalo, že peloton bude cílit stažení úniku právě na tuto metu, nicméně nakonec na ni s náskokem asi 20 sekund přijeli uprchlíci, kteří si začali nastupovat. Na prvním spurtu Denz těsně udolal De Vreese, na druhém zvítězil Asselman a na třetím se opakoval duel De Vreese – Denz, tentokrát však s opačným výsledkem.

Lotto jede, těží z toho jiní

Poté ještě chvíli trvalo než hlavní pole pohltilo Nathana Haase, který jako poslední z útočníků odolával jeho tlaku, a šlo se do finále. Celou etapu provázely menší pády a v závěru problém postihl na kruhovém objezdu lídra Oricy Keukeleireho, nicméně Belgičan se včas stihl vrátit. Další pád přišel kilometr do cíle, v ochranné zóně.

Do čela již předtím najelo ve snaze dovézt napozicovaného Greipela Lotto-Soudal, které kontrolovalo situaci až do posledních stovek metrů. Pak nastoupil Greipel, za ním se ale excelentně vyvezl Elia Viviani a celkem pohodlně „Gorilu“ předčil, naopak zezadu ještě zahrozili Danny van Poppel a Jempy Drucker, kteří doplnili Vivianiho na symbolickém etapovém pódiu.

V celkovém pořadí rozhodují časové bonusy, jež do čela posílají Eliu Vivianiho a za ním jsou se ztrátou čtyř vteřin Van Poppel a Asselman.

Pořadí 1. etapy Eneco Tour 2015

P. Jméno  Tým  Čas
1 Elia Viviani Sky  4:06:18
2 Danny van Poppel Trek
3 Jempy Drucker BMC
4 André Greipel Lotto-Soudal
5 Jonas van Genechten IAM
6 Andrea Guardini Astana
7 Magnus Cort Orica
8 Moreno Hofland Lotto-Jumbo
9 J. J. Rojas Movistar
10 Dylan Groenewegen Roompot

Pořadí Eneco Tour 2015 po 1. etapě

P.  Jméno Tým  Čas
1 Elia Viviani Sky  4:06:08
2 Danny van Poppel Trek  4
3 Jesper Asselman Roompot
4 Laurens de Vreese Astana  5
5 Nico Denz AG2R
6 Jempy Drucker BMC  6
7 Nathan Haas Cannondale-Garmin  8
8 André Greipel Lotto-Soudal  10
9 Jonas van Genechten IAM
10 Andrea Guardini Astana