Viviani vyhrál i závěrečnou etapu Dubai Tour a pojistil si celkové vítězství

nabor

Elia Viviani (Quick-Step Floors) dokázal zvítězit v 5. etapě Dubai Tour, čímž zpečetil své celkové vítězství v závodě. Druhý dojel Marco Haller (Kaťuša), třetí Adam Blythe (Aqua Blue Sport). Závěrečný sprint poznamenal pád Nacera Bouhanniho v poslední zatáčce, který zbrzdil Degenkolba s Cavendishem.

Závěrečná etapa Dubai Tour byla již klasicky nejkratší a vedla okolo nejvýznamnějších staveb v Dubaji. Cyklisté projeli okolo přístavu Rashid, Dubajského muzea, luxusního hotelu Burj Al Arab i nejvyšší budovy světa Burj Khalifa. Příjemné slunečné počasí jen dokreslovalo nádherné scenérie.

Do úniku se krátce po startu dostalo kvarteto jezdců Daniel Pearson (Aqua Blue), Sun Xiaolong (Mitchelton-BikeExchange), Quentin Valognes (Novo-Nordisk) a Nasser Almemari (Team UAE). Jejich náskok se většinu dne držel okolo 4 minut. Peloton vedený Quick-Stepem, domácím UAE Team Emirates a Kaťušou ale nehodlal ponechat nic náhodě.

S 50 kilometry před cílem balík zrychlil a náskok úniku začal rychle padat. O 20 kilometrů později už měli uprchlíci k dobru jen minutu a půl. 13 kilometrů před cílem už zůstal na čele jen Pearson a i jeho náskok se rychle tenčil. Z pelotonu poté vystřelila dvojice z Mitchelton-BikeExchange (development týmu pro Mitchelton-Scott) Robert Stannard a Jacob Hennessey. A duo si vedlo nadmíru dobře. Peloton je sice nakonec uhnal, ale až se 3,5 kilometry do cíle.

Do závěrečných kilometrů vedly peloton střídavě týmy LottoNl-Jumbo, Trek-Segafredo a Dimension Data. Ani jeden z nich ale v rozhodující moment nebyl na úplném čele. Naceru Bouhannimu v poslední zatáčce podklouzlo kolo a Francouz se poroučel k zemi. S sebou smetl i Degenkolba a další jezdci včetně Cavendishe museli úplně zastavit.

Quick-Step vs Kaťuša

V tu chvíli to vypadalo na vítěznou jízdu Kaťuši-Alpecin. Na čele byl Kittel a dva jeho spolujezdci, Marco Haller a Rick Zabel. Marcel Kittel ale finiš naprosto nezvládl a nakonec spurtovali všichni tři, aniž by si navzájem pomohli. Haller dojel třetí, Zabel pátý a Kittel až šestý. Jediný tým který přes zmatek v posledním kilometru dokázal zůstat pohromadě, byl Quick-Step vedený Eliou Vivianim. Toho vypustil Fabio Sabatini v ten pravý moment a bývalý jezdec Sky si již s přehledem poradil.

Souboj Quick-Stepu a Kaťuši může být do budoucna ještě velmi zajímavý. Kittel Quick-Step na konci loňské sezony opustil kvůli přetlaku v týmu, když Patrick Lefévere začal upřednostňovat Gaviriu a navíc přivedl Vivianiho. Němec nakonec zamířil do Kaťuši, kde se s odchodem Kristoffa vytvořilo sprinterské vakuum. Sprinterský vlak byl navíc v Ruském týmu velmi dobrý. První opravdové střetnutí ale vyznělo výrazně lépe pro Belgický tým. Kittel nedokázal vyhrát žádnou etapu a jeho spolupráce s novými spolujezdci byla občas až tristní. Uvidíme jak se tato rivalita bude dále vyvíjet.

https://youtu.be/CZxZhToD4M4

Pořadí 5. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
2 Marco Haller (Rak) Katusha-Alpecin
3 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
4 Jean-Pierre Drucker (Luc) BMC Racing Team
5 Rick Zabel (Něm) Katusha-Alpecin
6 Marcel Kittel (Něm) Katusha-Alpecin
7 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
8 Magnus Cort Nielsen (Dán) Astana Pro Team
9 Andrea Peron (Ita) Novo Nordisk
10 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors

 

Koečně pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors 19:05:46
2 Magnus Cort Nielsen (Dán) Astana Pro Team 0:00:12
3 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:00:14
4 Jean-Pierre Drucker (Luc) BMC Racing Team 0:00:24
5 Rick Zabel (Něm) Katusha-Alpecin
6 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:00:27
7 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:00:28
8 Timo Roosen (Niz) LottoNL-Jumbo 0:00:30
9 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:00:34
10 Marcel Kittel (Něm) Katusha-Alpecin 0:00:38