Týden v cyklistice 35/2019

Poslední srpnový týden, děti mají konec prázdnin, cyklistům ještě ani nezačaly. V plném proudu je opět náročná Vuelta, jel se výborně obsazený závod v Německu a o víkendu jednodenky v Bretani. Samozřejmě pokračuje i přestupový kolotoč.

Vuelta

Třetí a čtvrtý den Vuelty byl ještě pro sprintery. V pondělí vyhrál na celé čáře Sam Bennett, v úterý Fabio Jakobsen. V červeném se držel s přehledem Nicolas Roche. Ve středu v páté etapě v prvních kopcích zvítězil Ángel Madrazo a Miguel Ángel López si vzal zpět červený dres. Další den se za polovinou etapy odehrál těžký hromadný pád, po kterém museli odstoupit například Nicolas Roche a Rigoberto Urán. Úspěch slavil únik – vyhrál Jesús Herrada a červený trikot si vzal Dylan Teuns.

Páteční horskou sedmou etapu se supertěžkým dojezdem na Mas de la Costa získal Alejandro Valverde, López se udržel za jeho zády a znovu se ujal celkového vedení. Sobota přála úniku. Ve spurtu z něj zvítězil Nikias Arndt a díky náskoku z předchozích etap se do červeného oblékl Nicolas Edet. V těžké andorrské etapě, ovlivněné počasím, byl nejlepší mladý talent Tadej Pogačar, Edet předal červený dres Nairo Quintanovi. Tím skončil první blok Vuelty, po volném pondělí pokračuje závod individuální zvlněnou časovkou na 36 km.

Odkazy na články:
3. etapa: Sam Bennett suverénně potvrdil roli favorita ve spurtu 3. etapy Vuelty
4. etapa: Těsný dojezd zvládl lépe Fabio Jakobsen! Nicolas Roche zůstává v červeném
5. etapa: Ángel Madrazo vyhrál první horský dojezd Vuelty, López se vrací do vedení
6. etapa: Dylan Teuns jde z úniku do červeného dresu. 6. etapu poznamenal hromadný pád
7. etapa: Na smrtící stěně Mas de la Costa vyhrál Valverde, 7. etapa ukázala celkové favority, vede López.
8. etapa: 8. etapu Vuelty ovládl z úniku Nikias Arndt, do červené se oblékne Nicolas Edet
9. etapa: Epickou etapu v Andoře ovládl Tadej Pogačar, Nairo Quintana je novým lídrem

Alejandro Valverde vítězem 7. etapy Vuelty /zdroj: cyclingnews.com, 2019/

Deutschland Tour

Ve čtvrtek odstartoval z Hannoveru obnovený čtyřdenní etapák, který by pořadatelé rádi do budoucna prodloužili na sedm nebo dokonce devět dní. Už letos se na start postavilo mnoho hvězd. První sprinterskou etapu vyhrál Pascal Ackermann, ale ve druhé, již spíše klasikářské, velmi ztratil a ve vedení závodu ho vystřídal vítěz druhé etapy Alexander Kristoff. I třetí etapa měla své vítěze z řad sprinterů – nejrychlejším mužem dne byl mladý talent QuickStepu Kasper Asgreen, do celkového vedení šel Jasper Stuyven.

Ten také celý závod vyhrál. Cílem poslední etapy prolétl jako pátý ve stejném čase jako vítěz. Ve spurtu poslední etapy zvítězil Sonny Colbrelli, druhý byl Yves Lampaert, před Alexandrem Kristoffem, čtvrtý skončil Alexey Lutsenko.

1. etapa: Začala skvěle obsazená Deutschland Tour – prvním vítězem je Pascal Ackermann
2. etapa: Druhou německou etapu vyhrál Alexander Kristoff
3. etapa: Třetí etapu Deutschland Tour vyhrál Kasper Asgreen, Stuyven je novým lídrem
4. etapa: Závěrečnou etapu v Německu vyhrál Sonny Colbrelli, celkově bere triumf Jasper Stuyven

Jasper Stuyven vítězem Deutschland Tour 2019 /zdroj: cyclingnews.com, 2019/

Bretagne Classic

Bretaň hostila o víkendu tradiční wourldtourový jednodenní závod mužů i žen. Sep Vanmarcke vyhrál nedělní závod mužů a bylo to v jednatřiceti letech jeho první velké vítězství.

Odkaz na článek: Sep Vanmarcke ovládl Bretagne Classic

Grand Prix de Plouay – ženy

Deštivá sobota patřila v Bretani elitnímu závodu žen na okruhu v okolí Plouay. Jelo se šest delších a dva kratší okruhy v celkové délce 128 km, na každém okruhu byla dvě kilometrová stoupání s průměry 6,5% a 4,6%. Na start se postavilo 23 týmů o 5 až 6 závodnicích. Rozhodující útok se odehrál na začátku posledního okruhu, kdy z nataženého pelotonu začala odjíždět Anna Van der Breggenová (Boels-Dolmans Cycling Team), a i když se její náskok ustálil na maximálně 28 sekundách, jejímu stupňovanému tempu už do konce závodu nikdo nestačil. Na hranici posledních tří kilometrů se sice z pelotonu oddělily Amanda Sprattová (Mitchelton-Scott), Alena Amialiusiková (Canyon SRAM Racing) a Soraya Paladinová (Alé Cipollini), ale devětadvacetiletou Holanďanku se jim nepodařilo dostihnout a byly pohlceny před posledním kilometrem. Van der Breggenová si dojela pro své 38. kariérní vítězství s pohodlným náskokem 11 sekund, pro druhé a třetí místo si v hromadném dojezdu dospurtovaly Coryn Riveraová (Sunweb) a loňská vítězka Amy Pietersová (Boels-Dolmans). Na 14. místě skončila česká závodnice Nikola Nosková (Bigla Pro Cycling).