nabor

106. ročník Tour de France slavnostně odstartoval v Bruselu. Mimo francouzskou Grand Tour odstartoval ještě nejvýznamější závod na rakouském území – závod Kolem Rakouska.

Tour de France

Letošní ročník se nese ve znamení stého výročí žlutého dresu, který byl poprvé udělen v roce 1919 Eugènovi Christophovi. Organizátoři chtěli v letošním roce připomenout slavného nositele tohoto dresu Eddyho Merckxe, a tak závod odstartoval v Bruselu a do Francie se podívá až ve třetí etapě.

Máme za sebou teprve dvě etapy a devatenáct ještě před sebou. I tak je ale o čem psát.

Takřka dokonalý vstup do závodu má za sebou tým Jumbo-Visma. V první etapě se totiž radoval Mike Teunissen. Tento závodník má životní formu a jako první Holanďan se po třiceti letech oblékl do žlutého dresu. V závěru jen o několik centimetrů předčil Petra Sagana a dokonale tak nahradil Dylana Groenewegena, který spadl nedaleko cíle. K zemi se v té samé etapě poroučel i obhájce vítězství Geraint Thomas. Další velký favorit Jakob Fuglsang spadl asi 20km před cílem. Stačil se ale, díky bojovnému výkonu vrátit zpět do balíku. Groenewegenův i Thomasův pád nebyl nijak vážný a bez problémů dokončili etapu. Fuglsang se pro jistotu odebral do nemocnice na vyšetření, které jen potvrdilo, že i on může nadále bez větších komplikací v závodě pokračovat.

Druhá etapa měla otestovat celkovou sílu a sehranost týmů, jelikož se jednalo o týmovou časovku. Jako první k ní nastoupil tým Ineos. Britská sestava stanovila čas 29:17, na kterém si postupně vylámaly zuby všechny ostatní týmy. Výjimku tvořila sestava Jumbo-Visma. Ta do časovky odstartovala pochopitelně až jako poslední, jelikož ve svém středu měla Mika Teunissena jedoucího ve žlutém trikotu. Jumbo trasou doslova prolétlo a čas Ineosu vylepšilo o 20 sekund. Druhý den tak přidalo další výhru a dalo Teunissenovi prostor udržet žlutý dres až do šesté etapy, kdy se poprvé vjede do kopců.

Odstupy favoritů na celkové prvenství se pohybovaly do jedné minuty. Solidně zajel i tým Dimension Data s Romanem Kreuzigerem. Jeho parťáci na Jumbo ztratili 54 sekund a porazili tak například Movistar s Nairem Quintanou a Mikelem Landou nebo AG2R s Romainem Bardetem.

Odkazy na články:
1. etapa: Vítězem první etapy Tour de France se stal překvapivě Mike Teunissen
2. etapa: V časovce týmů zvítězila Jumbo-Visma. Teunissen tak zůstává ve žlutém

Mikš Teunissen

Kolem Rakouska

Souběžně s Tour de France započal závod Kolem Rakouska.

Tento podnik odstartoval prologem na 2,5 kilometru. V něm byl nejúspěšnější německý závodník Jannik Steimle z týmu Vorarlberg Santic. O sekundu horší čas měl pak Matthias Brändle z Israel Cycling Academy. Výborně zajel i Josef Černý, který na šestém místě zaostal o sekund pět.

První klasická etapa pak vyvrcholila hromadným spurtem. Ten ovládl Carlos Barbero z Movistaru. Druhý Emils Liepinš se díky bonifikačním sekundám posunul do celkového vedení

Odkazy na články:
Prolog: Jannik Steimle ovládl prolog Kolem Rakouska. Josef Černý finišoval šestý
1. etapa: Španěl Barbero zvládl nejlépe první etapu kolem Rakouska, do čela jde Lotyš Liepinš

 

Přestupy

A jako již tradičně se na závěr našeho souhrnu uplynulého týdne vydáme na přestupový trh. Mluvilo se zejména o týmu Sunweb a to hned z několika důvodů.

Tím prvním je Tom Dumoulin. Jméno vítěze Gira z roku 2017 je skloňováno zejména pro to, že má údajně tým na konci roku opustit. V této souvislosti byl nejčastěji zmiňován tým Jumbo-Visma. Dumoulin se však k těmto spekulacím vyjádřil negativně a přestupová bomba se zřejmě nechystá.

Sunweb na spekulace zareagoval tím, že prodloužil smlouvu s Ceesem Bolem, Chadem Hagou a Michaelem Matthewsem do konce roku 2021.

Další posílení by se mohlo chystat v týmu Lotto-Soudal. Sem by mohli přijít dva aktuálně nespokojení závodníci. Jedná se o Johna Degenkolba z Treku a Philippa Gilberta z Deceunincku. Ani na jednoho nezbylo místo v sestavě pro Tour de France, přestože Degenkolb zde loni slavil výhru a Gilbert se letos blýskl vítězstvím na Paříž-Roubaix.

Naopak z Lotta by pak mohl odejít Victor Campenaerts, jeho jméno se však zatím s žádným jiným týmem zatím nespojuje.

Týden v cyklistice 2019