Týden v cyklistice 28/2019

nabor

Další týden je minulostí a znovu nám přinesl spoustu novinek. Přestupové spekulace se roztáčí naplno a je za námi závod Kolem Rakouska a největší ženský závod Giro Rosa.

Tour de France

Na souhrn z Tour de France se můžete těšit zítra, o volném dnu. Dnes čeká peloton 10. etapa ze Saint-Flour do Albi.

Kolem Rakouska

Etapový závod Kolem Rakouska se tradičně jezdí souběžně s Tour a letos nám nabídl už 71. ročník. Ve Welsu se začalo prologem, který ovládl Jannik Steimle (Vorarlberg). První etapa přinesla spurt a nejrychlejší byl Carlos Barbero (Movistar). Další den se scénář opakoval a vítězství si vybojoval Tom Devriendt (Wanty-Groupe Gobert). Ve třetí etapě se poprvé jezdci vydali do kopců a nejlepší byl Giovanni Visconti (Neri Sottoli).

Čtvrtá etapa zavedla jezdce už do hor. Na Fuscher Törl kraloval obhájce prvenství Ben Hermans (Israel Cycling Academy) a šel do čela celkového pořadí. Pátá etapa byla znovu rovinatá a pro druhou výhru si dospurtoval Jannik Steimle. Poslední den zavedl jezdce na Kitzbüheler Horn. Nejrychleji na vrchol vystoupal Rus Alexander Vlasov (Gazprom-RusVelo). Ben Hermans uhájil své vedení a obhájil titul ze závodu Kolem Rakouska.

Odkazy na články:
Prolog: Jannik Steimle ovládl prolog Kolem Rakouska. Josef Černý finišoval šestý
1. etapa: Španěl Barbero zvládl nejlépe první etapu kolem Rakouska, do čela jde Lotyš Liepinš
2. etapa: Tom Devriendt vyhrál v Rakousku druhou etapu
3. etapa: První kopce v Rakousku přály Viscontimu
4. etapa: V Rakousku je po 4. etapě zas vše jinak, vede Ben Hermans
5. etapa: Jannik Steimle zpět na vítězné vlně Kolem Rakouska
6. etapa: Závěrečnou etapu v Rakousku zvládl nejlépe Vlasov, Hermans obhájil prvenství

Ben Hermans v Rakousku

Giro Rosa

Největší ženský závod se také jezdí souběžně s Tour. Ženské Giro si získává rok od roku větší popularitu a v dalších řádcích se podíváme, jak 30. ročník probíhal.

Vše odstartovala týmová časovka mezi Cassano Spinola a Castellania. Tratí nejlépe projely závodnice Canyon-SRAM a do žluté šla Polka Katarzyna Niewadoma. Druhou etapu obstarala krátká, 76 kilometrů měřící, zkouška kolem městečka Viú a výhru brala Marianne Vosová (CCC-Liv). Třetí etapa byla kopcovitá a znovu triumfovala Vosová.

Čtvrtý den závodu se poprvé radoval únik a vyhrála domácí Letizia Borghesiová (Aromitalia Vaiano). Na konci první poloviny závodu přišla velká chvíle Annemiek Van Vleutenové (Mitchelton-Scott). Nizozemka na stoupání k Lago di Cancano naprosto roznesla konkurenci a o více jak dvě minuty šla do růžového.

To ještě navýšila v následné stoupavé časovce, které taktéž dominovala. V pořadí už sedmá etapa byla znovu kopcovitá a v cíli ve Fara Vicentino se už potřetí letos radovala Marianne Vosová. Další dojezd obstaralo Maniago a osamoceně sem, před zbytkem úniku, dojela Britka Elizabeth Banksová (Bigla Pro Cycling).

Poslední vrchařskou etapou byla ta s pořadovým číslem 9 s finišem na Montasio. Na vrcholu byla první Anna van der Breggenová (Boels-Dolmans). Annemiek Van Vleutenová projela cílem druhá a před poslední, rovinatou etapou si zajistila celkové prvneství.

Závěrečný dojezd obstaralo město Udine a pro výhru si dojela znovu fenomenální Marianne Vosová. Annemiek Van Vleutenová bez problémů uhájila svoji pozici vedoucí závodnice a obhájila vítězství na ženském Giru.

Annemiek Van Vleuten
Annemiek Van Vleutenová během poslední etapy Giro Rosa (cyclingnews.com; 2019)

Tour de Feminin – O cenu Českého Švýcarska

Čtyři etapy, jedna z nich půlená, to nachystali pořadatelé na závodě Tour de Feminin. Úvodní etapu z Krásné Lípy do Varnsdorfu vyhrála Italka Marta Tagliaferrová (Hitec Products). Druhý den se závodnice proháněly na okruzích v Jiříkově a pro výhru si sólově dojela Australanka Brodie Chapmanová (TIBCO-SVB).

Třetí etapa byla rozdělena na dvě části. První obstarala časovka v Krásné Lípě a nejlépe zajela Vita Heineová (Hitec Products). Odpolední část v Rumburku patřila Rusce Margaritě Syradeové (SEP Sestrorest-Petrogrades). Závěrečnou etapu z Varnsdorfu do Krásné Lípy vyhrála Polka Katarzyna Wilkosová (JMAD Mat.Atom Deweloper). V celkovém pořadí nakonec nejlépe skončila Norka Vita Heineová.

Co bude s Katushou?

Tým Katusha-Alpecin má velké problémy a zdá se, že od příštího roku už v pelotonu tento tým vídat nebudeme. Důvod je prostý, silný sponzor Alpecin nemá dále chuť podporovat tuto sestavu a stejně na tom je i výrobce kol Canyon.

Na jejich místo si brousí zuby dva adepti. První variantou je tým Corendon-Circus s Mathieu van der Poelem, ke kterému má blízko Canyon a jako sponzor sem chce vstoupit i Alpecin. Navíc posunout van der Poela do World Tour by bylo skvělým tahem. Druhým uchazečem je Israel Cycling Academy, který začal s Katushou námluvy o možném sloučení týmů.

Ilnur Zakarin
Ilnur Zakarin

Přestupy

Máme tu další čerstvé zprávy z pelotonu. Zdá se být rozhodnuté, že Elia Viviani zamíří z Deceunincku do Cofidisu a s ním i rozjížděč Fabio Sabatini. Ruku v ruce s tím jde příchod Sama Bennetta z Bory do Deceunincku. Belgičanům se navíc povedlo o rok prodloužit kontrakt s Iljo Keissem.

Mezi vrchaři se objevila zpráva, podle níž je dohodnutý i přestup Richarda Carapaze z Movistaru do týmu INEOS. Cofidis by měl přivést z Wanty-Groupe Gobert Guillauma Martina, což jen dokazuje World Tour ambice týmu. Giulio Ciccone vybojoval na La Planche des Belles Filles žlutý dres, na Giru vyhrál etapu a vrchařský trikot a Trek si jeho služeb cení a prodloužil s Italem kontrakt do roku 2021.

Tým AG2R chce posílit klasikářskou sílu, a proto prodloužili smlouvu se Stijnem Vanderberghem. Navíc by měli přivést Lawrence Naesena (mladšího bratra lídra AG2R Olivera) z Lotta Soudal.

Poslední zprávy se týkají Sunwebu. Rušno je kolem Toma Dumoulina. O lídra týmu má enormní zájem Jumbo-Visma. Dumoulin všechny zprávy dementoval s tím, že v Sunwebu zůstane. Tým by měl navíc posílit Tiesj Benoot.

Richard Carapaz
Richard Carapaz (Twitter; 2019)

Týden v cyklistice 2019

Zdroj obrázku: Cyclingnews (©2019): Giro Rosa: Van Vleuten seals overall victory, http://www.cyclingnews.com/races/giro-ditalia-internazionale-femminile-2019/stage-10/results/ (14. 7. 2019)