Druhé pondělí Tour letos není volné a může přinést nejedno překvapení. Unavené stáje spurterů se desátou etapu nepochybně pokusí kontrolovat, ale zda uspějí a kdo případný hromadný dojezd ovládne, to zůstává ve hvězdách.
Richie Porte se raduje, na Tour míří dál než v předešlých letech. Slavit bude moci pohledem na viadukt Garabit, dle Eiffelova návrhu dokončený roku 1884 a stále provozuschopný. Svého času šlo se 124 metry o nejvyšší železniční most světa, z čehož vytušíme, že ráz etapy bude stále velkou měrou určovat Francouzské středohoří. K úvodním prémiím (2,2 km do 5,2 % a 3 km do 6,6 %) se v nepříliš urbanizované krajině přidá boční vítr kolem 20 km/h a někteří rovináři možná začnou povlávat na konci pelotonu.
Profil se zklidní až před polovinou etapy. Tou chvílí začne jejích celkových 217,5 kilometrů hrát proti úniku. V Rodez zavzpomíná na přesně dva roky staré vítězství Matthews a na sprinterské prémii 89 kilometrů od cíle zkusí zkrátit Saganův náskok. Spurteři, kteří uniknou nástrahám dne, pak budou danajsky odměněni úzkými ulicemi Albi. Na posledním kilometru se před mostem 22. srpna 1944 (kde se právě tehdy odehrál tragický střet s Němci, jenž stál život 40 místních) vozovka rozšíří, hned za řekou Tarn zato začíná úsek stoupání k metě 250 metrů. Cíl v srdci města hostí Place du Vigan, jehož jméno odkazuje na latinské vicus, tedy obec.
Kombinace únavy, profilu se čtyřmi vrchařskými prémiémi a ne úplně jednoduchého závěru může nahrávat Saganovi (Albi mu tleskalo v podobné etapě před šesti lety), Matthewsovi, Colbrellimu, Kristoffovi či van Aertovi. Také Ewan zvládá kopce lépe než Groenewegen s Vivianim a s dostatečnou týmovou podporou může na etapovou výhru pomýšlet i Trentin.
Dlouho tento den očekává Lilian Calmejane, který je v Albi doma a nebylo by žádným divem, kdyby se vydal do útoku. Situace, jež obecně nahrává překvapením, by mohla sedět coby černým koním Zabelovi, Hallerovi, Pasqualonovi nebo Simonovi.
Desátá etapa Tour de France 2019 startuje ve 12:10. Odhad dojezdu zní 17:43. Uvidíme, zda vyhraje vyčerpání, nebo tempo zrychlí pohon v podobě větru a hrozby úspěchu uprchlíků.