nabor

V pořadí sedmnáctý týden přinesl monument Lutych – Bastogne – Lutych, klasiku Valonský šíp nebo skvělé závody na Tour of the Alps

Lutych – Bastogne – Lutych

Máme za sebou už čtvrtý monument letošního roku. Byla jím proslulá La Doyenne, tedy Lutych – Bastogne – Lutych. Letošní rok přinesl změnu trasy a peloton tak nedojížděl jen na předměstí Lutychu, do Ansu, ale do samotného centra města. Tato úprava měla vyhovovat jezdcům jako Greg Van Avermaet nebo Peter Sagan, ale nakonec se tak nekonalo. Pro výhru si dojel osamoceně Dán Jakob Fuglsang (Astana), před dvojicí Bory Davide Formolo a Maximilian Schachmann.

Všichni tři Češi – Roman Kreuziger (Dimension Data), Petr Vakoč (Deceuninck-Quick Step) i Josef Černý (CCC) dojeli do cíle, ale daleko za vítězným Fuglsangem.

Odkaz na článek: Jakob Fuglsang triumfoval na Lutych – Bastogne – Lutych

Jakob Fuglsang
Jakob Fuglsang ovládl monument Lutych – Bastogne – Lutych (cyclingnews.com; 2019)
Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Lutych – Bastogne – Lutych ženy

I mezi ženami dojela vítězka osamoceně do cíle. Annemiek van Vleutenová /Mitchelton-Scott) předvedla dlouhou sólo jízdu po útoku na Côte de la Redoute. Svůj náskok dokázala postupně budovat a slaví cenné vítězství. Druhá projela cílem s velkou ztrátou Floortje Mackaijová (Sunweb). Třetí místo vybojovala Demi Volleringová (Parkhotel Valkenburg).

Annemiek van Vleuten
Annemiek van Vleutenová ovládla ženskou verzi Lutychu (cyclingnews.com; 2019)
Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Valonský šíp

Ikonický výšlap na Mur de Huy. Dlouholetá doména Alejandra Valverdeho byla loni narušena. Ani letos se Španěl nevrátil na odcizený trůn, naopak druhou výhru v řadě přidal Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step).

Pod závěrečné stoupání dojela, jako tradičně, početná skupina favoritů. V nejprudších pasážích, přibližně 450 metrů před cílem zaútočil Jakob Fuglsang. Dán se dokázal odpoutat od skupiny, což značilo velké nebezpečí pro ambice všech ostatních favoritů na čele, proto vypálil Alaphilippe a brzy už byl na Dánově zadním kole.

Tato dvojice, která bojovala o výhru už na Amstelu, do doby než přijel Mathieu Van der Poel, ujela všem na Valonském šípu a tentokrát se o souboj na cílové čáře připravit nenechala. A byl to právě Alaphilippe, který projel cílem první. Druhý dojel Fuglsang a třetí Diego Ulissi (UAE Team Emirates).

Ze čtveřice Čechů na startu se do cíle podívali jen Petr Vakoč a Daniel Turek (Israel Cycling Academy). Josef Černý a Roman Kreuziger závod nedokončili.

Odkaz na článek: Alaphilippe těsně porazil Fuglsanga v infarktovém finiši na Mur de Huy

Julian Alaphilippe přespurtoval Jakoba Fuglsanga a obhájil prvenství na Valonském šípu
Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Valonský šíp ženy

Mezi muži vládne v počtu výher Alejandro Valverde, který jich nastřádal celkem 5 (2006, 2014, 2015, 2016 a 2017). Ženy nyní mají také pětinásobnou šampiónku. S nestárnoucím Španělem má několik podobností. Oba jsou úřadující mistři světa,, oba patří k absolutní světové špičce, ale narozdíl od Valverdeho je Anna van der Breggenová (Boels-Dolmans) o 10 let mladší a Valonský šíp dokázala ovládnout pětkrát v řadě.

Nizozemská mistryně světa dokázala zareagovat na útok vítězky Amstelu Katarzyny Niewiadome (Canyon-SRAM) 200 metrů před cílem. Polku dostihla, překonala a bez konkurence si dojela pro pátou výhru v pěti letech na Valonském šípu. Druhá finišovala Annemeik Van Vleutenová a třetí byla Annika Langvadová (Boels-Dolmans).

Anna van der Breggen
Anna van der Breggenová ovládla popáté v řadě Valonský šíp (cyclingnews.com; 2019)
Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Tour of the Alps

Zářná budoucnost týmu Sky (týmu INEOS). Tak by mohl znít titulek k článku o Tour of the Alps. Mladé naděje britské sestavy si podmanily generálku na Giro. Ve skvělém světle se zde předvedl i Jan Hirt (Astana) a jezdci Androni Giocattoli Mattia Cattaneo a Fausto Masnada.

Ale popořadě. První etapa se konala v Rakousku, v okolí města Kufstein a pro výhru si dojel Tao Geoghegan Hart (Sky). Druhý den se přejelo do Itálie, konkrétně do městečka Schenna/Scena (německý a italský název). Sem dorazil první Rus Pavel Sivakov (Sky) a vystřídal svého kolegu ve vedení závodu. O 4 vteřiny později protnul cílovou pásku Jan Hirt.

Třetí etapa zavedla peloton do Baselga di Piné a z výhry se radoval Fausto Masnada. Čtvrtý den nás čekal dojezd do Cles a druhý etapový triumf pro Taa Geoghegana Harta. Závěrečná etapa končila v Bolzanu a druhý etapový vavřín si odvezl Fausto Masnada.

Celkové pořadí ovládl Pavel Sivakov, před Tao Geogheganem Hartem a Vincenzem Nibalim. Jan Hirt nakonec obsadil sedmé místo celkově.

Odkaz na souhrn: Pavel Sivakov vítězem Tour of the Alps – bezchybný taktický výkon Sky

Závěrečné pódium na Tour of the Alps. Zleva: Tao Hart, Pavel Sivakov a Vincenzo Nibali

Konec týmu Sky jak ho známe

Závody Lutych – Bastogne – Lutych a Tour of the Alps znamenaly konec jedné dlouhé éry. Éry, která začala v roce 2010, kdy nový tým Davea Brailsforda vstoupil do pelotonu. Od té doby tým Sky vyhrál téměř vše. Šest žlutých trikotů z Tour (Bradley Wiggins 2012, Chris Froome 2013, 2015, 2016, 2017 a Geraint Thomas 2018), červený dres z Vuelty (Chris Froome 2017), růžový dres z Gira (Chris Froome 2018), Lutych – Bastogne – Lutych (Wout Poels 2016) nebo Milán – San Remo (Michal Kwiatkowski 2017) a mnohé další.

Od závodu Kolem Romandie už budeme v pelotonu vídat Team INEOS. Ve Švýcarsku ještě v dresech Sky, ale pod novým jménem. Na domácím závodě Kolem Yorkshiru už i s novými dresy.

Tým Sky Tour de France 2018
Tým Sky Tour de France 2018

Davide Rebellin oznámil konec kariéry

Sedmačtyřicetiletý veterán Davide Rebellin ukončí svoji bohatou kariéru. Během té dokázal třikrát vyhrál Valonský šíp (v roce 2004 se stal prvním jezdce, který vybojoval Ardenský triple -> Amstel, Valonský šíp a Lutych – Bastogne – Lutych). Mimo to vyhrál i Paříž-Nice, Tirreno-Adriatico nebo Klasiku San Sebastian. Nyní, po 28 letech v pelotonu se rozhodl pro konec. Posledním závodem, kterého se zúčastní bude mistrovství Itálie v červnu.

Davide Rebellin vyhrál závod v roce 2006
Davide Rebellin v barvách týmu CCC

Landa místo Nibaliho?

Pomalými krůčky se blíží přestupové období v cyklistice a vynořují se první spekulace. Na konci letošního roku končí smlouva Mikelu Landovi v Movistaru. Je téměř jisté, že Španěl neprodlouží, protože je o něj enormní zájem u konkurence. Dříve byl spojován hodně s Astanou, odkud odešel po sezóně 2015. Nyní se však objevil nový zájemce. Tím je Bahrain-Merida, kde by Landa mohl/měl nahradit Vincenza Nibaliho. Žralok z Messiny je často spojován s odchodem do týmu Trek-Segafredo.

Mikel Landa
Mikel Landa na Tirrenu-Adriaticu 2018

Závody ve výsledcích

Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25. Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25. Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Týden v cyklistice 2019

Zdroje:

Cyclingnews (2017): Fuglsang wins Liége-Bastogne-Liége, http://www.cyclingnews.com/races/liege-bastogne-liege-2019/results/ (28. 4. 2019)

Cyclingnews (2017): Annemiek Van Vleuten wibs Liége-Bastogne-Liége Femmes, http://www.cyclingnews.com/races/liege-bastogne-liege-femmes-2019/results/ (28. 4. 2019)

Cyclingnews (2017): Van der Breggen wins La Fleche Wallonne Feminine, http://www.cyclingnews.com/races/la-flche-wallonne-fminine-2018/results/ (28. 4. 2019)