Pavel Sivakov vítězem Tour of the Alps – bezchybný taktický výkon Sky

nabor

Tour of the Alps přineslo několik skvělých taktických i fyzických výkonů. Čtveřice Sivakov, Geoghegan Hart, Nibali a Majka svedla nelítostné souboje v italské části Alp a vítězství nakonec slavil mladičký Rus Pavel Sivakov. Téměř legendární Chris Froome podporoval své mladé kolegy jako domestik.

Pětietapový závod Tour of the Alps nepatří sice do WT série, ale špičkoví jezdci zde testují formu před blížícím se třítýdenním závodem Giro d’Italia. Letos to byl případ např. Vincenza Nibaliho, Pavla Sivakova, Taa Geoghegan Harta, Rafala Majky nebo českého závodníka Jana Hirta. Na start se postavil i čtyřnásobný vítěz Tour de France Christopher Froome, jenž ale letos Giro vynechává a prostřednictvím tohoto závodu a etapáku Critérium du Dauphiné se soustředí pouze na TdF.
Letošní 43. ročník byl velkou taktickou bitvou, především týmů Sky, Bahrain-Merida, Bora-hansgrohe a Astana:

První etapa – Geoghegan Hart a Sky poprvé

Úvodní etapa pětidenní Tour of the Alps začínala a končila v Kufsteinu, měřila 144 km, vedla přes jeden kopec 3. kategorie a před závěrem dvakrát přes stoupání 2. kategorie na Hinterthiersee (861 m n.m.). Při druhém výjezdu, 14 km před cílem, se pokusil nastoupit Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), ale s ním se udrželi Pavel Sivakov a Tao Geoghegan Hart z týmu Sky a také Rafal Majka (Bora-hansgrohe). Podařilo se jim najet 18 sekund na čelní skupinu pelotonu, ale díky úsilí Astany byli i přes vzornou spolupráci dojeti na posledním krátkém stoupání. Ve sjezdu si Majka asi 3 km před cílem vybudoval drobný náskok, ale na rovině ve městě ho stíhací skupina dojela. Krátce nastoupil také Sivakov. Těsně před cílovou páskou se trať výrazně zúžila, což nedalo prostor velkému manévrování ve vedoucí skupině. V krátkém spurtu se prosadil čtyřiadvacetiletý Brit Tao Geoghegan Hart a získal tak své první profesionální vítězství. Druhý skončil Alex Aranburu (Caja Rural) a třetí Roland Thalmann (Team Vorarlberg Santic). Ve stejném čase dojeli bezpečně i Chris Froome, Vincenzo Nibali, Pavel Sivakov, Rafal Majka a Jan Hirt (Astana), který loni na Tour of the Alps obsadil celkově 10. místo.

Druhá etapa – Sivakov a Sky podruhé

Královská etapa na svých 179 km převedla peloton z města Reith im Alpbachtal přes Brennerský průsmyk do italské Sceny. Monumentem dne bylo téměř dvacetikilometrové stoupání na Passo Monte Giovo (2094 m). Do něj najížděli v úniku 4 minuty před pelotonem Sergio Samitier (Euskadi-Murias), Edoardo Zardini a Giovanni Visconti (oba Neri Sottoli). Čelní skupina pelotonu se v tu chvíli pustila do práce, na špici se usadil tým Bahrain-Merida, chvílemi tahal i sám Vincenzo Nibali, a náskok uprchlíků se začal rychle ztenčovat. Team Sky kontroloval situaci z druhých pozic. Kilometr pod vrcholem, kde panovalo velmi nevlídné počasí a podél silnice ležel sníh, již měli uprchlíci pouze minutu a Visconti začínal odpadat. Své šance na dobrý výsledek v celkovém pořadí tady ztratil i Chris Froome.Do dlouhého sjezdu v mlze a na mokré silnici odvážně najel Samitier a náskok kolem půl minuty si udržoval ještě na dalších 30 km. Z pelotonu se utrhla skupina 7 lidí – Jan Hirt a Nikita Stalnov (Astana), Pavel Sivakov, Hermann Pernsteiner (Bahrain-Merida), Fausto Masnada a Mattia Cattaneo (oba Androni Giocattoli – Sidermec) a Pawel Poljanski (Bora-hansgrohe), která Samitiera dojela 10 km před cílem. V závěrečném 5 km stoupání se ještě pokusili o nástup ze stíhací skupiny Nibali a Majka, ale bylo pozdě. V polovině kopce zaútočil Sivakov, Janu Hirtovi se podařilo ho ještě dojet, ale ve finiši nakonec nestačil. Sivakov zvítězil o 4s před Hirtem a zhruba o půl minuty před Nibalim a Majkou, a vysvlékl svého týmového kolegu Geoghegan Harta z růžového trikotu vedoucího jezdce.

Třetí etapa – boj čtyřky pokračuje, ale vítězí Masnada

Třetí den vedl peloton ze Salorna do městečka Baselga di Piné přes kopce 2. a 3. kategorie, v etapě dlouhé pouhých 106 km, s dojezdem do stoupání Montagnaga a následnými 4 kilometry po rovině. V úniku se během dne nejvíc ukazovali Carlos Quintero (Manzana Postobon), Antonio Nibali (Bahrain-Merida), Fernando Barcelo (Euskadi-Murias) a Elie Gesbert (Arkea-Samsic), který byl pelotonem pohlcen jako poslední. Ve stoupání 6 km před cílem nastoupila opozice proti Sky – dvojice Vincenzo Nibali a Rafal Majka. Froome ovšem začal pracovat jako superdomestik pro své mladé kolegy, dotáhl Sivakova i Geoghegan Harta za tuto dvojici, s nimi se vyvezli i Jan Hirt a Mattia Cattaneo. Skupinu dojeli potom další jezdci, z nich odvážně 1,5 km před cílem nastoupil Fausto Masnada a dojel si pro nečekané vítězství. O dalších místech na pódiu se rozhodovalo ve spurtu desetičlenné skupiny. V ní nikdo neměl na nohy Taa Geoghegan Harta. Majka bral bronz a na Nibaliho zbyla jen bramborová medaile. Ve stejném čase dojeli i Sivakov a Hirt a celkové pořadí se neměnilo.

Čtvrtá etapa – znovu Geoghegan Hart, Sky potřetí

Trať čtvrté etapy opět prověřila jezdce v náročných stoupáních. Na 134 km z Baselgy di Piné do Cles čekal v polovině trati vrchol 1. kategorie Forcella di Brez (1391m) a 29 km před cílem začátek desetikilometrového stoupání na Passo Predaia (2. kat.). Finiš byl po sjezdu a posledním krátkém kopci 6 km po rovině. V úniku se objevila známá jména – Antonio Nibali, Zardini, Gesbert, a také Alexis Vuillermoz, lídr AG2R pro Giro. Peloton pustil uprchlíky v prvním stoupání až na odstup 2:40 min., ale před druhým stoupáním Sky zapracovalo pro svůj růžový trikot a peloton se opět spojil. Pak začal intenzivně útočit Vincenzo Nibali. Ve stoupání na Passo Predaia dvakrát pokryl jeho nástup Chris Froome, ale při dalším ataku už nechal práci na mladých jezdcích Sky. Geoghegan Hart jel tempo Sivakovovi, udržel se pochopitelně i Rafal Majka a nerozlučná čtveřice měla na vrcholu náskok 30 sekund. Astana však nechtěla pustit celkové druhé místo Jana Hirta a snížila odstup na 10 sekund. V rovinatém finiši zkusil nástup Majka, ale Sivakov ho daleko nepustil, pokus o únik skončil 600m před cílem. Nejvíc energie na závěrečný spurt zbylo Nibalimu a Geoghegan Hartovi, ale Nibali opět zůstal poražen. Posledních 13 měsíců bez výhry je pro něj zřejmě poněkud frustrujících – po závodě dokonce naznačil, že Majka udělal chybu, že pomáhal stáhnout jeden z jeho pokusů o únik. Jan Hirt v konci už nestačil tempu a ztratil 40s na vítěze. Přišel tak o druhé místo v celkovém pořadí, nahradil ho Tao Geoghegan Hart, třetí byl Rafal Majka. Před poslední – náročnou – etapou s dlouhým sjezdem k cíli měl výborný sjezdař Vincenzo Nibali ztrátu 33s na první místo, ale jen 6s na druhé a 2s na místo třetí. Naděje hořela.

Pátá etapa – Sky definitivně poráží Nibaliho

Pátek 26.4.2019, Caldaro – Bolzano, necelých 149 km. Po 84 km vrchol 2. kategorie Collalbo, po dalších 30 km vrchařská prémie 1. kategorie na San Genesio (1083m), ale stoupá se dál do výšky 1453m n.m. na Altopiano del Salto. Následuje v podstatě 17 km sjezd a 9 km po rovině do cíle celé Tour of the Alps. Pavel Sivakov (Sky) je v čele celkového pořadí o půl minuty před svými soupeři…

Větší část etapy smáčené deštěm jede Fausto Masnada jako virtuální vítěz celého závodu. Účastní se hned prvního úniku, dostává se až na 7 minut náskoku, a při jeho ztrátě 3:37 na dosavadního lídra závodu Sivakova si může dělat naděje na celkové vítězství. Na čele s ním nejdéle vydrží Carlos Quintera (Manzana-Postobon) a i přes defekt je mu odměnou druhé místo v etapě. Skupinu favoritů na celkové pořadí tahá při stoupání na San Genesio především Chris Froome a daří se mu stáhnout náskok Masnady na úroveň bezpečnou pro Sivakovovo vítězství v celé Tour. 32 km před cílem unavený Froome předává „žezlo“ Geoghegan Hartovi, který odvede kus práce ve sjezdu. Nibali se několikrát pokouší zaútočit, ale Sivakov se mu drží za zadním kolem jako stín. Rafal Majka padá už ve sjezdu z Collalba, a tak se překvapení nekoná…

V poslední etapě vítězí Fausto Masnada s náskokem 7s na Carlose Quinteru a 1:31min. na Simone Velasca. Skupina kolem Sivakova dojíždí se ztrátou 2:14min.. Vavříny za celkové vítězství v Tour of the Alps 2019 si odnáší Pavel Sivakov (Team Sky téměř naposled pod tímto názvem), druhé místo zaslouženě získává jeho kolega Tao Geoghegan Hart (ztráta 27s) a třetí místo musí stačit Vincenzu Nibalimu (Bahrain Merida, ztráta 33s). Jan Hirt dojíždí letos na 7. místě se ztrátou 2:03min..