Týden v cyklistice 20/2019

Dvacátý týden je především ve znamení Gira. Tomu se však v dalších řádcích vyhneme, jelikož chystáme speciální článek, který shrne všech devět etap růžového závodu. Mimo Giro se však závodil v Kalifornii nebo Dunkerque a děly se i další zajímavé věci.

Giro d′Italia

Giro nyní čeká den volna po týdnu plném závodění, nástupů, úniků, časovek a pádů, velkých pádů.

Souhrn prvního závodního týdne pro vás chystáme do speciálního článku, který vyjde dnes ve 12:00.

Amgen Tour of California

Souběžně s Girem se jel i největší závod v Americe, tedy Amgen Tour of California. Na startu stály velké hvězdy a jedna z nich se předvedla hned první den. V hromadném dojezdu triumfoval Peter Sagan. V druhé etapě na závodníky čekal stoupavý finiš (1,2 km/7,5%), na jehož vrcholu zvedal ruce nad hlavu Kasper Asgreen. Třetí etapa přinesla další radost do týmu Deceuninck-Quick Step, když z úniku uspěl Rémi Cavagna. I ve čtvrté etapě přišla výhra Quick Stepu, jelikož ve spurtu byl nejlepší Fabio Jakobsen.

Pátá etapa přinesla zvlněný profil a šanci pro únik. Do něj se dostal i Peter Sagan, ale peloton nakonec všechny uprchlíky pochytal. 5 kilometrů před cílem čekal na jezdce jeden kratší, ale prudký kopec, ve kterém se k útoku odhodlal Zdeněk Štybar. Chvíli to vypadalo nadějně, bohužel na vrcholu byl dostižen a o výhru se ve spurtu redukované skupiny utkali jiní. Nejrychlejším byl mladý Španěl Iván García Cortina.

Královskou byla 6. etapa. Ta závodníky zavedla na Mount Baldy a otřásla celkovým pořadím. Tejay Van Garderen odpadl po tlaku Kaspera Asgreena, ale ani Dán nevydržel a ze hry odpadl i Gianni Moscon. O dlouhý útok se pokusil Maximilian Schachmann, ale neuspěl. Nejsilnější se nakonec ukázala čtveřice Pogačar, Higuita, Porte a Bennett. Porta vyřadila ze hry o výhru technika, Bennett dvojici mladíků nestíhal. O vítězství se tak utkali Slovinec Pogačar a Kolumbijec Higuita. Úspěšnější byl Pogačar a převzal žlutý dres.

Závěrečný den si přichystal hromadný spurt v Pasadeně. V něm byl nejrychlejší mladý objev Cees Bol ze Sunwebu. Druhý skončil Peter Sagan a třetí finišoval Jasper Philipsen. V celkovém pořadí se nic nezměnilo a dvacetiletý Tadej Pogačar ho ovládl před Sergiem Higuitou a Kasperem Asgreenem. Asgreen udržel zelený dres pro nejlepšího jezdce v bodovačce. Ital Davide Ballerini z Astany ovládl vrchařskou soutěž a Tadej Pogačar se stal i nejlepším mladým jezdcem závodu. Zdeněk Štybar dokončil závod na 53. místě celkově, Juraj Sagan byl 73., Peter 79. a Erik Baška 108.

Tadej Pogačar
Tadej Pogačar ovládl letošní ročník závodu Amgen Tour of California (cyclingnews.com; 2019)
  1. etapa: Tour of California: Úvodní spurtérská etapa přinesla vítězství Petra Sagana
  2. etapa: Tour of California: První vrchařský test pro Kaspera Asgreena
  3. etapa: Tour of California: Sólové vítězství Cavagni
  4. etapa: Tour of California: Fabio Jakobsen ovládl spurt v Morro Bay
  5. etapa: Tour of California: Iván García Cortina přerušil nadvládu Quick Stepu
  6. etapa: Tour of California: Na Mount Baldy úřadoval Pogačar
  7. etapa: Tour of California: Závěrečnou etapu vyhrál Bol, celkové prvenství bere Pogačar

Amgen Tour of California ženy

Svůj závod Kolem Kalifornie jely i ženy a bylo to fenomenální představení týmu Boels-Dolmans. V první etapě všem pláchla mistryně světa Anna van der Breggenová a usadila se na čele celkového pořadí. Ve druhé etapě, která končila výstupem na Mount Baldy, potvrdila svoji pozici, když dojela druhá, hned za svou týmovou kolegyní Katie Hall. Stejně jako u mužů, tak i u žen končila poslední etapa spurtem v Pasadeně. Pro výhru si dojela Italka Elisa Balsamová (Valcar Cylance Cycling). S celkovým pořadím tato etapa už nic neudělala a Anna van der Breggenová zvítězila celkově před Katie Hallovou a Ashleigh Moolmanovou (CCC).

Anna van der Breggen
Závěrečné pódium závodu Amgen Tour of California, zleva: Katie Hall, Anna van der Breggen a Ashleigh Moolman (cyclingnews.com; 2019)

4 dny Dunkerque

Tradiční závod na severu Francie, kde většinou vládnou spurteři a klasikáři. I letos tomu bylo tak. Hned v první etapě uspěl jeden z nejrychlejších mužů současnosti, Dylan Groenewegen. Etapový zářez přidal i v druhý den závodu. Jenže ten přišel až zpětně, po diskvalifikaci Clémenta Venturiniho z AG2R, který omezil jednoho ze soupeřů při spurtu. Nizozemský rychlík nenašel konkurenci ani ve třetím dojezdu a prodloužil svoji nadvládu v závodě.

Až 4. etapa závodu přinesla jiného vítěze. Spurt redukované skupinky si podmanil Bryan Coquard, zatímco Groenewegenův týmový kolega Mike Teunissen oblékl dres lídra závodu. Teunissen byl po předchozí etapě trochu zklamaný, protože jen těsně podlehl Coquardovi, ale spravil si chuť hned další den, kdy zvítězil a ještě navýšil své vedení. V poslední etapě Mike Teunissen zopakoval svoje vítězství a stal se i celkovým vítězem závodu.

Groenewegen a Teunissen
Dylan Groenewegen (vlevo v zeleném) a Mike Teunissen (vpravo v růžovém) oslavují v cíli poslední etapy závodu 4 dny Dunkerque (Twitter; 2019)

Další jezdci zapleteni do operace „Aderlass“

Dopingové kauzy kolem doktorů Ferrariho nebo Fuentese, či Operación Puerto, to jsou slavné dopingové skandály minulosti. Jenže nyní se můžeme pomalu začít učit další jméno, a to operace Aderlass.

Celá kauza odstartovala na mistrovství světa v běhu na lyžích v Seefeldu, kde rakouská policie v rámci operace Aderlass zadržela 5 závodníků a další dva funkcionáře. Ve stejný den došlo i k zadržení lékaře Marka Schmidta v Erfurthu. Právě Schmidt je klíčovou osobou v celé kauze.

Krátce po této události se ke spolupráci s ním a nepovoleným praktikám přiznali i dva cyklisté Stefan Denifl a Georg Preidler. Denifl měl jezdit za CCC, ale na vlastní žádost ukončil spolupráci ještě před sezónou. Preidler ihned skončil v týmu Groupama-FDJ.

Jenže není tomu konec a postupně se rozkrývají a na povrch vyplouvají nová jména, spojená s operací Aderlass. Bývalý profesionál Danilo Hondo byl označen za dopingového hříšníka. V tomto týdnu k němu přibyli další 4 závodníci. Konkrétně Borut Božič, který ukončil loni kariéru, Kristijan Durašek z UAE Team Emirates, kterého tým okamžitě poslal domů ze závodu Amgen Tour of California, Kristijan Koreň z Bahrainu-Merida, ten okamžitě skončil na Giru a Alessandro Petacchi, bývalý profesionál a spurterská legenda, která má na svém kontě 48 vítězných etap na Grand Tours (22 – 6 – 20).

Všichni nově nařčení svoji účast, známost a spolupráci s doktorem Markem Schmidtem popírají.

Alessandro Petacchi

Molano byl týmem vyloučen z Gira

Juan Sebastian Molano byl rozjížděčem Fernanda Gavirii na Giru, ale před 4. etapou byl týmem UAE poslán domů. Důvodem jsou neobvyklé fyziologické výsledky v interním monitorovacím systému.

Juan Sebastian Molano
Juan Sebastian Molano (cyclingnews.com; 2019)

Connor Swift přestoupil do Arkéa-Samsic

Přestupy během sezóny se stávají stále oblíbenější. Nyní jeden takový přestup předvedl tým Arkéa-Samsic. Francouzský tým získal Connora Swifta, bratrance Bena Swifta, z kontinentální stáje Madison Genesis. Swift má za sebou velmi pěkné výsledky, například 9. místo celkově na letošním Tour de Yorkshire nebo titul mistra Británie v silničním závodě, a to mezi profesionály. Nyní rozšířil sestavu kolem Andrého Greipla.

Connor Swift
Connor Swift (cyclingnews.com; 2019)

Moreno Moser ukončil kariéru

Italský cyklista a synovec legendárního Francesca Mosera Moreno se rozhodl ukončit svoji kariéru. Osmadvacetiletý jezdec to zdůvodnil tím, že není schopný dosahovat svých maxim a závodění se pro něj stalo noční můrou. Velmi podobně nedávno konec oznámil i Marcel Kittel, ten ovšem plánuje do pelotonu návrat.

Moreno Moser vstoupil do pelotonu v barvách Liquigasu, kde setrval největší část své kariéry. Dva roky závodil v Astaně, než se před letoškem upsal týmu Nippo Vini Fantini. V kariéře dvakrát ovládl závod Trofeo Laigueglia, celkové pořadí závodu Kolem Polska v roce 2012 nebo Strade Bianche 2013.