Týden v cyklistice 8/2019

nabor

Je za námi další týden plný cyklistických akcí. Korunoval ho Zdeněk Štybar etapovou výhrou na Volta ao Algarve. Pojďte si ho s námi přiblížit v tradičním seriálu „Týden v cyklistice“.

Kolem Ománu

Desátý ročník závodu Kolem Ománu je minulostí. Stejně jako v sezóně 2018 si červený dres pro nejlepšího závodníka odváží Alexey Lutsenko (Astana). Na startu se objevili i dva závodníci, kteří startovali zatím při všech deseti ročnících – Michael Schär (CCC) a Alexander Kristoff (UAE Team Emirates). Oba sehráli důležitou roli v první etapě. Schär byl v úniku, zatímco Alexander Kristoff ovládl spurt. Další dva dny patřily Lutsenkovi a Kazach šel do červeného dresu. Čtvrtý den se radoval Sonny Colbrelli, pátý znovu Alexey Lutsenko a závěrečný spurt připadl Giacomu Nizzolovi.

 1. etapa: Alexander Kristoff si podmanil první etapu Kolem Ománu
 2. etapa: Lutsenko vyhrál druhou etapu v Ománu, Kristoff drží vedení
 3. etapa: Lutsenko udeřil znovu a jde do vedení
 4. etapa: Sonny Colbrelli zvládl nejlépe napínavý dojezd čtvrté etapy v Ománu
 5. etapa: Lutsenko znovu dominoval v páté etapě Kolem Ománu
 6. etapa: Giacomo Nizzolo ovládl těsný dojezd závěrečné etapy Kolem Ománu
Alexey Lutsenko
Alexey Lutsenko v páté etapě Kolem Ománu (cyclingnews.com; 2019)

Ruta del Sol

Minulostí je i 65. ročník závodu Kolem Andalusie Ruta del Sol. Pět etap v jižním Španělsku nabídlo napínavou podívanou a hodně akce. Hned v první etapě na jezdce čekal nároční dojezd a Tim Wellens (Lotto Soudal) nenašel přemožitele. Druhý den skončil těsným spurtem, ve kterém se radoval evropský šampion Matteo Trentin (Mitchelton-Scott). Třetí závodní den nabídl časovku a pro Tima Wellense to byl první časovkářský triumf mezi profesionály.

Jenže v sobotní čtvrté etapě přišla Wellensova zkáza. Nepřetržité útoky Astany a Mitcheltonu-Scott znamenaly konec Wellensových nadějí. V cíli byl první Simon Yates (Mitchelton-Scott) a do vedení šel Jakob Fuglsang (Astana). V závěrečný den byl znovu na programu spurt a tentokrát naprosto dominantním způsobem zvítězil Matteo Trentin. V celkovém pořadí se nic nestalo a Jakob Fuglsang si odvezl celkové prvenství.

 1. etapa: Úvodní etapu Ruta del Sol ovládl Tim Wellens
 2. etapa: Matteo Trentin výhrál druhou etapu Ruta del Sol
 3. etapa: Časovku na Ruta del Sol ovládl Tim Wellens a upevňuje vedení
 4. etapa: Wellense zničily nástupy soupeřů. Etapu bere Simon Yates
 5. etapa: Jakob Fuglsang ovládl Ruta del Sol. Závěrečný spurt si podmanil Matteo Trentin
Jakob Fuglsang
Vítěz Ruta del Sol Jakob Fuglsang (cyclingnews.com; 2019)

Volta ao Algarve

Tento týden se konal i 45. ročník závodu Volta ao Algarve. Pět etap v Portugalsku je tradiční podnik na úvod sezóny a i letos přilákal výborné závodníky, včetně Zdeňka Štybara (Deceuninck-Quick Step) a Josefa Černého (CCC).

Úvodní etapu poznamenal velký pád asi 7 kilometrů před cílem. K zemi se poroučelo mnoho jezdců, ale vyhnout se mu dokázal Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step) a zapsal první letošní výhru. Druhá etapa přinesla téměř šok, když vyhlášené vrchaře dokázal zaskočit dvacetiletý mladík Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Pogačar udivil i v časovce a byl nejlepší z jezdců pro celkové pořadí, zatímco etapový vavřín vybojoval Stefan Küng (Groupama-FDJ).

Čtvrtý den patřil znovu spurterům a pro výhru si dojel Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma). Poslední etapa rozsekla boj o celkový triumf. Útočil Soren Kragh Andersen (Sunweb). S ním odjel i Zdeněk Štybar a Steven Cummings (Dimension Data) a tato trojice skvěle prohnala peloton v závěru závodu. Zdeněk Štybar zajel skvělou etapu a zaslouženě si dojel i pro etapové prvenství. Celkově obsadil šesté místo. Tadej Pogačar po těžkém boji dokázal uhájit žlutý dres. Druhý český jezdec Josef Černý dokončil závod jako 123. Český mistr odvedl poctivou práci pro svého lídra Amara Antunese.

 1. etapa: Ve sprintu první etapy Volta ao Algarve se radoval Fabio Jakobsen
 2. etapa: Tadej Pogačar zvítězil ve druhé etapě Volta ao Algarve a jde do vedení
 3. etapa: Vítězem časovky na Volta ao Algarve se stal Stefan Küng, Pogačar navýšil vedení
 4. etapa: Suverénny Groenewegen zvíťazil v štvrtej etape Volta ao Algarve
 5. etapa: Famózní Štybar ukončuje Volta ao Algarve výhrou! Pogačar uhájil trikot lídra
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar se stal vítězem 5. etapy závodu Volta ao Algarve (cyclingnews.com; 2019)

Tour du Var

Dlouhé roky byl závod Tour du Var záležitostí dvou etap. Letos se jely etapy tři. První z nich byla klasikářská a ve spurtu čtrnácti závodníků byl nejlepší Sep Vanmarcke (EF Education First). Další dva dny byly vrchařské. Mezi favority se počítali především domácí borci v čele s Thibautem Pinotem (Groupama-FDJ) a Romainem Bardetem (AG2R). Oba však v druhé etapě zastínil Giulio Ciccone (Trek-Segafredo). Jenže Ital pozici lídra neuhájil v poslední etapě, kterou vyhrál Thibaut Pinot a někdejší nejlepší mladý jezdec na Tour de France ovládl i celkové pořadí Tour du Var.

UAE Tour

Včera odstartoval v Dubaji třetí závod serie WT. Jedná se o 1. ročník UAE Tour. Vítězství v týmové časovce získali jezdci Team Jumbo-Visma. Na startu je i Roman Kreuziger (Dimension Data). Jeho tým obsadil 10. místo. „Křižák“ hned v úvodní etapě vypadl z boje o celkové umístění. Pár kilometrů před cílem měl defekt a nabral víc jak minutovou ztrátu. Jede také Jan Hirt.  jeho Astana v časovce skončila na 15. místě. V červeném dresu lídra dnes jede Primož Roglič.

Jumbo-Visma
Jumbo-Visma při týmové časovce na UAE Tour (cyclingnews.com; 2019)

Tour de France 2021 odstartuje v Kodani

Stará dáma odstartuje v roce 2021 z hlavního města Dánska Kodaně. V Dánsku se uskuteční tři etapy, které bude následovat den volna a přesun do Francie. První dějství obstará časovka na 13 kilometrů v Kodani. Následovat budou dvě rovinaté etapy, první mezi Roskilde a Nyborgem a druhá mezi Vejle a Sonderborgem.

Pro Dánsko to bude třetí velký podnik v posledních letech. V roce 2011 uspořádala Kodaň Mistrovství světa a v další sezóně startovalo Giro z Herningu.

Tým Sky Tour de France 2018
Tým Sky Tour de France 2018

Vuelta 2020 odstartuje v Utrechtu

Kromě startu Tour de France 2021 byl představen i start Vuelty 2020. Ten obstará univerzitní město Utrecht, které hostilo i start Tour de France 2015. Utrecht viděl i dojezd etapy Gira 2010.

Závod začne týmovou časovkou na 23 kilometrů v centru města. Druhá etapa odstartuje v ‚s-Hertogenbosch a jezdci se vrátí zpět do Utrechtu. Třetí etapa začne i skončí v Bredě.

Nizozemsko bude start Vuelty hostit podruhé v historii, když první start byl v sezóně 2009.

Simon Yates v červeném dresu na Vueltě

Markel Irizar ukončí kariéru na Klasice San Sebastián

Zkušený devětatřicetiletý Španěl a výborný časovkář ukončí svoji bohatou kariéru. Tu uzavře na domácí klasice San Sebastian, která se pojede 3. 8. Irizar začal svoji kariéru už v sezóně 2004 a to v barvách Euskaltel-Euskadi. V sezóně 2010 přešel po bok Lance Armstronga do nově vzniklého týmu RadioShack a v této struktuře, která se postupně změnila na Trek-Segafredo působí dodnes.

V barách RadioShacku také zaznamenal jediné dvě výhry v kariéře. V roce 2010 ovládl časovku na Tour du Poitou Charentes a v další sezóně se stal celkovým vítězem Ruta del Sol. Jinak ve své kariéře fungoval jako loajální domestik.

Fabian Cancellara s Markelem Irizarem na Tour de France 2015

Ben Swift skončil v nemocnici

V pátek na ostrově Tenerife Ben Swift trénoval se svým týmovým kolegou Geraintem Thomasem. Spurter týmu Sky měl nehodu při níž narazil do skály a ihned byl transportován do nemocnice. Vyšetření ukázalo, že Swiftovi krvácí do sleziny. Ihned se podrobil operaci, při níž bylo krvácení zastaveno. Zkušený jezdec zůstane v nemocnici ještě pár dní na pozorování.

Ben Swift
Ben Swift v dresu týmu Sky (cyclingnews.com; 2019)

Týden v cyklistice 2019

Zdroje:

cyclingnews (2017): Tour of Oman: Lutsenko wins on Green Mountain, http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-oman-2019/stage-5/results/ (20. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Pinot wins 2019 Tour du Haut Var, http://www.cyclingnews.com/races/tour-du-haut-var-2019/stage-3/results/ (24. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Tour de France to start in Copenhagen, http://www.cyclingnews.com/news/2021-tour-de-france-to-start-in-copenhagen/ (23. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Vuelta a Espana opens with team time trial in Utrecht, http://www.cyclingnews.com/news/2020-vuelta-a-espana-opens-with-team-time-trial-in-utrecht/ (23. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Irizar to end pro career after Clasica San Sebastian, http://www.cyclingnews.com/news/irizar-to-end-pro-career-after-clasica-san-sebastian/ (20. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Ben Swift in intensive care with spleen injury, http://www.cyclingnews.com/news/ben-swift-in-intensive-care-with-spleen-injury/ (22. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Fuglsang wins 2019 Ruta del Sol, http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-andalucia-ruta-ciclista-del-sol-2019/stage-5/results/(24. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Pogacar wins 2019 Volta ao Algarve, http://www.cyclingnews.com/races/volta-ao-algarve-em-bicicleta-2019/stage-5/results/ (24. 2. 2019)

cyclingnews (2017): Jumbo-Visma wins UAE Tour TTT, http://www.cyclingnews.com/races/uae-tour-2019/stage-1/results/ (24. 2. 2019)