Famózní Štybar ukončuje Volta ao Algarve výhrou! Pogačar uhájil trikot lídra

nabor

Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) zajel skvělou etapu v závěrečný den Volta ao Algarve a zapisuje první letošní výhru. Druhý do cíle dojel Søren Kragh Andersen (Sunweb) a třetí Wout Poels (Sky). Mladíček Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) odolal všem útokům v  dnešní etapě a odváží si celkovou výhru z tohoto závodu.

Do úniku se pustilo 13 závodníků Andreas Schillinger (Bora-hansgrohe), Jonas Koch (CCC), Tim Declerq (Deceuninck-Quick Step), Stefan Küng (Groupama-FDJ), Jasper de Buyst, Frederkik Frison, Nikolas Maes (všichni Lotto-Soudal), Maarten Wynants (Jumbo-Visma), Nils Politt, Mads Würtz Schimdt (oba Katusha-Alpecin), Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Kenneth van Bilsen (Cofidis) a Vicente García de Mateos (Aviludo-Louletano).

Jejich maximální náskok se vyšplhal ke čtyřem minutám, víc jim nebylo dovoleno, jelikož peloton chtěl mít tuto početnou skupinu na dosah. Už daleko před cílem udávaly v pelotonu vysoké tempo týmy Sky a CCC, což zapříčinilo i selekci úniku, kde se nejdéle udržela pětice Koch, Küng, De Buyst, Pedersen a Declerq.

23 kilometrů před cílem přišel důležitý moment. Do útoku zavelel David de la Cruz (Sky). S ním odjel i druhý muž celkového pořadí Søren Kragh Andersen a průběžně sedmý Zdeněk Štybar. De la Cruze po chvíli v této skupině vystřídal Stephen Cummings (Dimension Data). Tato trojice se doslova jen prohnala kolem zbytku úniku a budovala si na čele významný náskok.

Jedenáct kilometrů před cílem se začalo nastupovat i ve skupině kolem lídra závodu Tadeje Pogačara. První to zkusil Amaro Antunes (CCC), po něm Raúl Alarcón (W52-FC Porto) a následovaly i další pokusy. Těm zamezil až příjezd jezdců Sky na čelo.

Jenže do závěrečného stoupání přijela trojice Cummings, Andersen, Štybar s náskokem vyšším jak minuta, což by do dresu lídra dostalo Andersena a navíc se trojici otevřela možnost boje o etapový vavřín. Zkušený Brit Stephen Cummings odpadl hned v prvních metrech závěrečného kopce, zatímco Andersen udával vysoké tempo ve snaze dojet do cíle s potřebným náskokem na Pogačara.

Štybar se držel za Andersenem, zatímco v pelotonu začala druhá vlna útoků. Tu znovu odstartoval Antunes, kterého na čele vystřídal nejprve Tao Hart (Sky) a posléze Enric Mas (Deceuninck-Quick Step). Mladý Španěl doslova vystřelil a letěl za čelní dvojicí. Na to musel reagovat Wout Poels a také Tadej Pogačar, který dokázal chytit druhý dech.

V posledním kilometru se Enric Mas výrazně přibližoval. Zdeněk Štybar se rozhodl na něj nečekat a nastoupil Andersenovi. Ihned se Dánovi vzdálil a upaloval k cíli. Ukázalo se to jako správné rozhodnutí, protože díky tomu si Zdeněk Štybar dojel pro etapovou výhru. Druhý projel cílem Søren Kragh Andersen a třetí nakonec Wout Poels, který dokázal v závěru předjet zpomalujícího Mase.

Na šestém místě projel cílem mladík Tadej Pogačar, navíc nenabral takovou ztrátu, v jakou soupeři doufali a uhájil svůj žlutý dres. Pro mladého Slovince je to první triumf v celkovém pořadí mezi profesionály a skvělá zkušenost. Po dnešním výkonu se Zdeněk Štybar v celkovém pořadí posunul na skvělé 6. místo.

5. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Zdroj obrázku: cyclingnews (2017): Pogacar wins 2019 Volta ao Algarve, http://www.cyclingnews.com/races/volta-ao-algarve-em-bicicleta-2019/stage-5/results/ (24. 2. 2019)